Bashkėpunimi Shkencor nė Mbėshtetje tė Peshkimit tė Pėrgjegjshėm nė detin Adriatik


Croatian Ministry
of Agriculture


Italian Ministry of
agriculture food
and forestry policies


European
Commission

english

hrvatski

italiano

crnogorsko-srpska

slovenko

   
   
   
   
 
Google

on adriamed

on the Web

 

LUNDRIM

Projekti AdriaMed
Publikimet AdriaMed
Komponentė tė Projektit
Njoftime dhe te Reja
Informacion nė Shkencat Ujore dhe te Peshkimit
AdriaMed FAQs
Biblioteka tė Adriatikut
Linkeve tė Adriatikut
Portet e Peshkimit dhe Merkatot e peshkimit nė Adriatik
Njėsitė Menaxhuese Gjeografike tė Detit Adriatik
Lista e Popullatave tė Pėrbashkėta


AdriaMed FAQs

 Kush merr pjesė nė AdriaMed ?

Katėr Vėndet Pjesėmarrėse janė: Republika e Sllovenisė, Republika e Kroacisė, Republika e Shqipėrisė dhe Republika e Italisė.Pjesmarrja e plotė dhe e koordinuar e administratorve shtetėror tė peshkimit, strukturave tė kėrkimit shkencor, ndermarrjeve tė peshkimit dhe peshkatareve profesioniste, ėshtė vlersuar si kėrkesė e domosdoshme nė identifikimin dhe zbatimin e strategjive te perbashkėta menaxhuese tė peshkimit.

Ky proces do tė jetė i bazuar nė “ metoden pjesmarrėse” duke perfshirė:

  • Institucione Shkencore;

  • Organe te Ndryshme Administrative;

  • Sektori i Industrisė sė Peshkimit dhe Shoqatat e tyre;

  • Grupe tė tjera tė angazhuar me Peshkimin.

 Cilat janė prioritetet e AdriaMed ?

Zhvillimi i nje grupimi te perbashket te njohurive eshte e identifikuar si prioriteti i parė, nė inkurajimin dhe mbeshtetjen e nje proēesi harmonik tė bashkėpunimit ndėrkombėtar ndermjet vendeve bregdetare nė drejtim tė planifikimit dhe zbatimit tė menaxhimit tė peshkimit nė detin Adriatik.
Si prioritet i dytė ėshtė identifikuar forcimi i koordinimit teknik ndermjet instituteve tė kerkimeve shkencore te peshkimit dhe administratės, si dhe koordinimin e tyre me organizmat e punonjesve te peshkimit tė shteteve bregdetare.

 Cilat jane aktivitetet e AdriaMed ?

AdriaMed planifikon qė kater Qeverite pjesmarrėse tė formulojnė dhe tė fillojnė tė zbatojnė plane menaxhuese, tė bazuara nė investigime dhe analiza ne shume–disiplina tė koordinuara, te ndermarra me pjemarrjen e industrisė sė peshkimit.
Aktivitetet e AdriaMed, ndėr tė tjera, permbajnė: nje rrjet komunikimi tė kompjuterizuar; njė program te koordinuar te aktiviteteve shkencore dhe tė kerkimit; organizimi i projekteve pilot, organizimi nje numri takimesh kombėtare, seminare dhe trajnime. Perveē ketyre do te krijohen data-base te peshkimit dhe programe specifike tė asistences dhe konsulences.

 Cilėt janė perfituesit e AdriaMed ?

Perfituesit kryesorė do te jene politikėberesit dhe menaxherėt e peshkimit tė vendeve tė Adriatikut dhe tė GFCM, aftėsitė dhe mundėsitė e tė cileve do tė rriten nga prezenca e informacionit dhe sistemi i monitorimit tė permirsuar. Gjithashtu do tė perfshihen ne kėtė perfitim institute te ndryshme kombetare kerkimore, shoqata tė punonjesve tė peshkimit dhe organizata tė industrise sė peshkimit.

Perfituesit final do tė jenė punonjėsit e peshkimit dhe familjet e tyre, jetesa e tė cileve varet nga peshkimi i qendrueshėm. Ky do te sigurohet nga praktika menaxhuese tė permirėsuara tė peshkimit, si dhe nga programet perkatese tė trajnimit dhe ndergjegjesimit, tė afta tė prodhojnė furnizime tė rregullta konsumatorit tė produkteve tė peshkut me vlera ushqimore dhe me kosto tė arsyeshme.

 Kush bashkėpunon me AdriaMed ?

AdriaMed bashkėpunon me GFCM dhe do tė vendosė bashkepunim tė rregullt me Komisionin Ndėrkombėtar per Eksplorimin e detit Mesdhe (ICSEM), Komisionin Ndėrkombėtar per Ruajtjen e Tonit Atlantik (ICCAT), Plani i Veprimit per Mesdheun (MAP), Europa e Bashkuar (EU).
AdriaMed do tė bashkepunojė me projektet e tjera rajonale qė punojnė nė drejtim tė ruajtjes sė mjedisit dhe resurseve peshkore nė Mesdhe.
AdriaMed gjithashtu do tė bashkepunojė me institucionet kerkimore shkencore kombėtare dhe me shoqata tė industrise sė peshkimit prezente nė basenin e Adriatikut.

AdriaMed website

©FAO-AdriaMed,2011

top