Bashkėpunimi Shkencor nė Mbėshtetje tė Peshkimit tė Pėrgjegjshėm nė detin Adriatik


Croatian Ministry
of Agriculture


Italian Ministry of
agriculture food
and forestry policies


European
Commission

english

hrvatski

italiano

crnogorsko-srpska

slovenko

   
   
   
   
 
Google

on adriamed

on the Web

 

LUNDRIM

Projekti AdriaMed
Publikimet AdriaMed
Komponentė tė Projektit
Njoftime dhe te Reja
Informacion nė Shkencat Ujore dhe te Peshkimit
AdriaMed FAQs
Biblioteka tė Adriatikut
Linkeve tė Adriatikut
Portet e Peshkimit dhe Merkatot e peshkimit nė Adriatik
Njėsitė Menaxhuese Gjeografike tė Detit Adriatik
Lista e Popullatave tė Pėrbashkėta


Informacion nė Shkencat Ujore dhe te Peshkimit

  Na kontakto rreth ASFA

 

Nė pėrputhje me objektivat e Projektit FAO-Adriamed pėr tė siguruar qarkullimin sa mė tė gjerė tė mundur tė literaturės shkencore tė publikuar nė rajonin e Adriatikut kėto faqė web pėrqėndrohen mbi objektivat, aktivitetet dhe rezultatet e komponentit AdriaASFA duke identifikuar informacionin mė tė rendėsishėm rreth literatureės shkencore nė rajonin e Adriatikut dhe tė rajonit tė Ballkanit.

Lista e plotė e publikimeve tė monitoruara nga Adriamed pėr qėllimet e ASFA-s jepet nė seksionin e listės sė publikimeve.

Tė gjitha informacionet nė lidhje me secilin publikim janė tė pėrzgjedhura sipas shtetit dhe secili publikim ka hapsirėn e tij web me listėn e plotė tė artikujve tė lidhur me shkencat ujore dhe tė peshkimit.

  
    Sfondi i komponentit tė projektitkomponentit tė projektit

AdriaASFA (Akses nė Informacionin mbi Shkencat Ujore dhe tė Peshkimit) ėshtė njė nga Komponentet e Projektit AdriaMed tė miratuar nga Komiteti Koordinues nė Mars 2000. ASFA (Aquatic Sciences and Fisheries Abstracts) ėshtė njė shėrbim i abstrakteve dhe indekseve qė mbulon literatureėn dhe shkencat ujore boterore. AdriaMed ėshtė bėrė njė Partner Ndėrkombėtar i ASFA nė prill 2000. AdriaASFA ėshtė dizenjuar dhe zhvilluar me qėllim promovimin e aksesit nė informacionin e shkencave ujore dhe tė peshkimit nė vendet pjesėmarrėse nė AdriaMed (Shqipėria, Kroacia, Italia dhe Sllovenia) dhe tė sigurojė qarkullimin sa mė tė gjėrė tė mundur tė literatureės sė publikuar nė rajon.

 
    Objectivat

Institucionet kombėtare dhe stafi i tyre profesional, tė pėrfshirė nė menaxhimin e peshkimit nė Detin Adriatik, do tė kenė akses nė literaturėn nderkombėtare ne bankėn e tė dhėnave ASFA. E gjithe literatura shkencore e Adriatikut dhe Ballkanit e publikuar nė rajon do te ketė shpėrndarjen mė tė gjerė tė mundur.

 
    Aktivitetet

AdriaMed ka kryer njė kurs trainimi mbi metodologjine e hedhjes tė tė dhėnave nė Asfa, tė mbajtur nė seline qėndrore tė FAO nė qershor 2000. Nė tė njėjtin muaj Pikat e Kontaktit kombėtar tė AdriaMed u informuan mbi komponentin e Projektit AdriaASFA dhe aktivitetet e lidhura me tė.

Duke filluar nga gushti 2000, AdriaMed ėshtė bėrė operativ si njė hedhės tė dhėnash pėr Shqipėrine, Kroacinė dhe Slloveninė. Lista e publikimeve tė Monitoruara nga AdriaMed ka 22 tituj, duke pėrfshirė publikimet qė i pėrkasin Serisė sė Dokumentave Teknike AdriaMed.

Duke filluar nga korriku 2000, botuesit e tė gjitha publikimeve tė monitoruara nga AdriaMed janė kontaktuar me poste dhe e-mail.. Tashmė AdriaMed merr nė mėnyrė tė rregullt trembėdhjetė revista shkencore dhe ėshtė nė pritje pėr botime tė reja.

AdriaMed website

©FAO-AdriaMed,2011

top