Bashkėpunimi Shkencor nė Mbėshtetje tė Peshkimit tė Pėrgjegjshėm nė detin Adriatik


Croatian Ministry
of Agriculture


Italian Ministry of
agriculture food
and forestry policies


European
Commission

english

hrvatski

italiano

crnogorsko-srpska

slovenko

   
   
   
   
 
Google

on adriamed

on the Web

 

LUNDRIM

Projekti AdriaMed
Publikimet AdriaMed
Komponentė tė Projektit
Njoftime dhe te Reja
Informacion nė Shkencat Ujore dhe te Peshkimit
AdriaMed FAQs
Biblioteka tė Adriatikut
Linkeve tė Adriatikut
Portet e Peshkimit dhe Merkatot e peshkimit nė Adriatik
Njėsitė Menaxhuese Gjeografike tė Detit Adriatik
Lista e Popullatave tė Pėrbashkėta


Njėsitė Menaxhuese Gjeografike tė Detit Adriatik

Kontribut i paraqitur nė Grupin e Punės mbi Njėsitė Menaxhuese Gjeografike tė KPPM –SAC
(Alicante, Spanjė 23-25 Janar 2001)

management unit
Hyrje
Karakteristika tė pėrgjithshme tė Detit Adriatik
Konsiderata mbi Njėsitė Menaxhuese Gjeografike tė Detit Adriatik
Programet e kėrkimit qė duhet tė zbatohen nėpėrmjet Projektit AdriaMed pėr pėrkufizimin e Njėsive Menaxhuese Gjeografike
Referencat

(versioni pdf: 1760 Kb)

 
Hyrje

Pėrcaktimi i Njėsive Menaxhuese Gjeografike (kėtej e tutje NjM) nė Detin Adriatik ėshtė diskutuar gjatė mbledhjes sė parė tė Grupeve tė Punės Adriamed1 mbi resurset e bashkėndara fundore, tė mbajtur nė Fano mė 24-25 korrik 2000 (AdriaMed, 2000) dhe mbi resurset e pelagjikėve tė vegjėl, tė mbajtur nė Split mė 12-13 Tetor 2000 (AdriaMed, nė pėrgatitje), tė Detit Adriatik, tė ngritur nė kuadėr tė Projektit FAO-AdriaMed.
Pėr kėtė ēėshtje ėshtė rėnė dakort mė pas, nė mbledhjen e ekspertėve ad hoc, tė mbajtur nė Fano (Itali) 8-10 janar 20012.

Nė kėto mbledhje u rishikuan kriteret e propozuara pėr ndarjen e zonave tė KPPM (Komisioni i Pėrgjithshėm i Peshkimit pėr Mesdheun) nė NjM siē u theksua nė sesionin e 24 tė KPPM (Alicante, 7-15 Korrik 1999; GFCM 1999). Pjesėmarrėsit nė mbledhjen e Fanos theksuan qė NjM duhet tė mbajnė parasysh nevojat menaxhuese tė Peshkimit, dhe karakteristikat biologjike dhe bio-gjeografike.

 
Karakteristika tė pėrgjithshme tė Detit Adriatik

Deti Adriatik duhet tė konsiderohet si njė basen gjysėm i mbyllur nė Detin Mesdhe. Ai karakterizohet nga njė shellf kontinental i shtrirė nė pjesėn Veriore dhe Qėndrore kundrejt kėndit kontinental nė pjesėn Jugore ku maksimumi i thellėsisė arrin nė 1223 m (Figura 1).

bathymetric
fig. 1

Nė Detin Adriatik gjėnden tė gjitha llojet e sedimenteve fundore, por ato me baltė janė kryesisht mbi 100 m thellėsi, ndėrsa nė Adriatikun Verior dhe Qėndror fundi i cekėt detar pėrbėhet nga rėra (Alfirevic, 1981).

Hidrografia e rajonit karakterizohet nga hyrja e ujrave nga Mesdheu Lindor (nėpėrmjet kanalit te Otrantos pėrgjatė Adriatikut Lindor) dhe ujrave tė ėmbėl nga lumenjtė italianė. Kjo sjell qė gradientėt sezonalė sipas gjatėsisė dhe gjėrėsisė gjeografike, tė shndėrohen nė karakteristika hidrografike pėrgjatė basenit. (Buljan and Zore-Armanda, 1979; Artegiani et al., 1981). Tė gjithė kėta faktorė influencojnė shpėrndarjen e komuniteteve biologjike dhe tė modeleve tė tyre.

Atje ku resurset peshkore kanė raporte me njėra tjetrėn, pjesa mė e madhe e specieve pelagjike dhe fundore kanė njė shpėrndarje tė ndryshme nė vartėsi tė faktorėve tė tyre bio-ekologjikė. Kėto resurse janė tė bashkėndara midis flotave tė peshkimit tė vendeve bregdetare; tė dhėna shkencore tė marra nėpėrmjet vlerėsimeve tė ndryshme tė burimeve peshkore janė tė disponueshme nė Instututet dhe Laboratorėt pėrreth Adriatikut. Megjithatė nė vitet e fundit, Programi MEDITS (MEDiterranean International Trawl Survey) i financuar nga BE u ka lejuar pjesės mė tė madhe tė vendeve tė Adriatikut tė marrin pjesė pėr herė tė parė, nė tė njėjtin program kėrkimi (resurset fundore) tė peshkimit.

 
Konsiderata mbi Njėsitė Menaxhuese Gjeografike tė Detit Adriatik

Nė bazė tė qėllimit tė Grupeve tė Punės AdriaMed tė cituara mė sipėr, speciet objekt peshkimi popullatat e tė cilave mund tė konsiderohen si tė bashkėndara pėr qėllime menaxhimi, ėshtė rėnė dakort dhe janė renditur nga ekspertėt rajonalė (Tabela 1 dhe 2). Pėr kėtė dokument grupi i parė i specieve fundore (Grupi A, prioritet i lartė) u zgjodh me qėllim pėrshkrimin e shpėrndarjes hapsinore nė Adriatik duke pėrdorur tė dhėnat e disponueshme nga programi MEDITS.

Rezultatet nga fushta e peshqėve fundorė tė kryer nė Qershor- Korrik 2000 nė thellėsitė nga 10-800 m (254 kalata) u analizuan duke pėrdorur procedurat kriging; u analizuan modelet e variogramave dhe u hodhėn nė hartė indekset e tyre tė abondancės (numri i specieve/km2) pėr disa nga llojet e konsideruara bazė pėr cilėsinė dhe sasinė e tė dhėnave. Indeksi i dendurisė nė numėr u zgjodh pėr pėrcaktimin e NjM. U vu re qė disa nga speciet me interes kanė njė shpėrndarje tė pėrgjithshme nė Detin Adriatik (psh Merluccius merluccius dhe Mullus barbatus, Figurat 2 dhe 3) ndėrsa tė tjerat kanė njė shpėrndarje tė kufizuar ose jo tė rregullt (p.sh. Merlangius merlangus, Figurat 4). Nė lidhje me Mullus barbatus shpėrndarja karakteristike sezonale e kėtij resursi tregohet nė hartėn e Figurės 3 ku vėrrehet njė prani e popullatave tė tė rriturve nė Adriatikun Lindor.

Speciet objekt peshkimi tė pelagjikėve tė vegjėl, veēanėrisht Engraulis encrasicolus dhe Sardina pilchardus, kanė njė shpėrndarje tė pėrgjithshme nė Adriatik, por abondanca e tyre pėrgjithėsisht varet nga faktorėt hidrografikė tė lidhur me prodhimtarinė primare tė basenit. Si rregull i pėrgjithshėm biomasa e popullatave rritet duke ndjekur gradientin e gjėrėsisė gjeografike (Piccinetti, 1970; Sinovcic, 1986, 1991; Cingolani et al., 1998; Marano et al., 1998; Marano et al., nė shtyp), pra vlerat mė tė larta tė biomasės i pėrkasin Adriatikut tė Veriut dhe atij Qėndror. Nga ana tjetėr, nė Adriatikun Jugor biomasa e pelagjikėve tė vegjėl ėshtė mė e vogėl dhe e pėrbėrė nga S. pilchardus (Marano et al., 1998). Mbi kėtė bazė sforcoja e peshkimit ndaj pelagjikėve tė vegjėl ėshtė e pėrqėndruar kryesisht nė zonėn Veriore dhe Qėndrore.Duhet tė theksohet se modeli i shpėrndarjes sė njė specieje tė vetme nuk mund tė pėrdoret pėr njė pėrcaktim tė saktė tė njė kufiri gjeografik tė NJM. Parimi i shumė specieve (psh. shpėrndarja e bashkėsive tė specieve fundore) jep njė rezultat tė ngjashėm (Jukic et al., nė shtyp). Bazuar nė rezultatet e arritura dhe duke konsideruar kriteret e propozuar nga KPPM (GFCM 1999) ėshtė rėnė dakort qė NjM tė pėrcaktohen si mė poshtė.

Dy NjM tė propozuara mė pare nga KPPM konsiderohen tė sakta, megjithatė ėshtė e rendėsishme tė bėhen disa modifikime tė vogla. Kufiri Jugor i NjM 37.2.1.a (mė parė nga Vieste deri nė kufirin Mali Zi –Shqipėri) duhet tė jetė njė vijė midis grykėderdhjes sė lumit Saccione (kufiri Verior i distriktit italian tė peshkimit tė Manfredonias, Lat. 41°55’ N – Lon. 15°08’ E3) dhe kufirit Kroaci – Mali i Zi (Kepi Ostro nė Gadishullin Prevlaka, Gjat. 42°24’ N – Gjėr. 18°32’ E). Kufiri Jugor i NjM 37.2.2.b (mė parė nga Kepi i S. Maria di Leuca deri te kufiri Shqipėri –Greqi) duhet tė jetė njė vijė midis Porto Badisco (kufiri Jugor i distriktit Italian tė peshkimit tė Brindizit Gjat. 40°04’ N – Gjėr. 18°29’ E) dhe kufirit Shqipėri - Greqi (Gjat. 39°52’ N – Gjėr. 19°58’ E). Kufijtė aktualė tė propozuar tė NjM tregohen nė Figurėn 5.

Argumentat qė u pėrdorėn pėr rishikimin e NjM ishin:

  • Kufijtė e mėparshėm egzistonin pėr Njėsitė Menaxhuese Gjeografike tė KPPM. Ndryshimet e fundit gjeo-politike kanė ndryshuar kufijtė kombėtarė pėrgjatė Detit Adriatik

  • Ndarja statistikore kombėtare veēanėrisht pėr Italinė

  • Karakteristikat gjeomorfologjike tė basenit

  • Strategjitė dhe politikat historike tė shfrytėzimit tė peshkimit.

merluccius mullus barbatus merlangius management unit
Tabela 1 Tabela 2 fig. 2 fig. 3 fig. 4 fig. 5
 
Programet e kėrkimit qė duhet tė zbatohen nėpėrmjet Projektit AdriaMed pėr pėrkufizimin e Njėsive Menaxhuese Gjeografike

Nė kuadėr te AdriaMed ekspertėt rajonalė sė bashku, kanė identifikuar, gjatė mbledhjeve tė Grupeve tė Punės njė numėr prioritetesh kėrkimi nė lidhje me burimet peshkore fundore dhe tė pelagjikėve tė vegjėl nė Detin Adriatik. Si rrjedhojė programe kėrkimi kanė filluar tė pėrgatiten dhe implementimi i tyre ėshtė planifikuar tė kryhet me asistencen e Projektit. Disa nga ato pritet tė jenė tė dobishėm, nė mbėshtetje dhe pėrmirėsim tė pėrkufizimeve tė NjM nė Detin Adriatik dhe janė shkurtimisht tė pėrshkruara mė poshtė. Qė nė pėrcaktimin e nėn–zonave tė peshkimit, duhet tė merren parasysh tė dhėnat biologjike dhe bio-gjeografike tė resurseve te specieve, duhet tė kryhet analiza e strukturės gjenetike tė disa popullatave specieve tė Grupit A (Tabela 1 dhe 2). Programi ndahet ne njė fazė marrje mostrash qė tė mbulojė tė gjithė Adriatikun dhe nė analizimin e ndryshueshmėrisė sė markuesve tė ADN. Analiza gjenetike molekulare do tė konsistojė nė izolimin dhe optimizimin e markuesve mikrosatelitore specifikė dhe kontrollin e variacionit gjenetik tė popullatės.

Monitorimi dhe vleresimi i popullatave do tė kryhet nė hapėsirė dhe kohė nėpėrmjet ekzekutimit tė vėzhgimeve specifike tė resurseve peshkore (ose shtrirja e tyre nė Adriatikun Lindor tė aktiviteteve ekzistuese gjeografikisht tė kufizuara).

Gropa Pomo/Jabuka ne NjM 37.2.1.a njihet si njė nga habitatet mė tė rendėsishme tė Detit Adriatik (Frattini and Paolini, 1995; Paolini et al., 1995). Zona njihet pėr praninė e lartė tė specieve me rendėsi tregtare siē ėshtė Merluccius merluccius dhe Nephrops norvegicus. Me qėllim identifikimin e opsioneve tė duhura menaxhuese (nėse duhet, e nevojave tė kėrkimit) pėr kėtė zonė, do tė organizohet njė grup shkencėtarėsh ad hoc me njohuri specifike pėr Gropėn e Pomo/Jabuka me qėllim rishikimin nė mėnyrė kritike tė informacionit ekzistues, i cili historikisht ėshtė prodhuar kryesisht nga kerkuesit kroate dhe italiane.

Bazuar nė kėrkesat e BE pėr grumbullimin dhe menaxhimin e tė dhėnave statistikore tė peshkimit (Rregullorja e Keshillit Nr 1543/2000), do tė krijohet njė network pėr statistikat e peshkimit dhe marrjen e mostrave biologjike nė porte tė vacantė pėrgjatė Adriatikut pėr tė pasur njė model shfrytėzimi krahasues, dhe pse tė kufizuar tė flotave kombetare tė peshkimit qė shfrytezojnė tė njėjtat resurse, dhe pėr tė pasur karakteristikat e tyre social-ekonomike. Ky aktivitet do tė lejojė qė fizibiliteti i grumbullimit tė tė dhėnave te kryhet nga vendet e interesuara qė marrin pjesė nė projektin AdriaMed dhe qė nuk janė anėtare te BE.

 
Referencat

AdriaMed. (2000) Priority Topics Related to Shared Demersal Fishery Resources of the Adriatic Sea. Report of the First Meeting of the AdriaMed Working Group on Shared Demersal Resources. FAO-MiPAF Scientific Cooperation to Support Responsible Fisheries in the Adriatic Sea. GCP/RER/010/ITATD-02: 21 pp.

AdriaMed. Priority Topics Related to Small Pelagic Fishery Resources of the Adriatic Sea. Report of the First Meeting of the AdriaMed Working Group on Small Pelagic Resources. FAO-MiPAF Scientific Cooperation to Support Responsible Fisheries in the Adriatic Sea. GCP/RER/010/ITATD-03. AdriaMed Technical Documents, 3 (in prep).

Alfirevic, S. (1981) Contribution ą la connaissance des caractéristiques bathymétriques et sédimentologiques de l'Adriatique. FAO Fish. Rep., 253: 43-52.

Artegiani, A., Azzolini, R., and Paschini, E. (1981) Seasonal thermocline evolution in the northern and middle Adriatic Sea. FAO Fish. Rep., 253: 55-64.

Buljan, M., and Zore-Armanda, M. (1979) Hydrographic properties of the Adriatic Sea in the period from 1965 through 1970. Acta Adriatica, 20(1-2): 1-368. 

Cingolani, N., Arnesi, E., Riannetti, G., Santojanni, A., and Belardinelli, A. (1998) Valutazione degli stock di alici e sardine in Adriatico con metodi di dinamica di popolazione. Biol. Mar. Medit. 5 (3): 321-330. 

Frattini, C., and Paolini, M. (1995) Ruolo delle acque profonde del medio Adriatico quale nursery per Merluccius merluccius (L.). Biol. Mar. Medit. 2(2): 281-286.

General Fisheries Commission for the Mediterranean. (1999) Report of the twenty-fourth session. Alicante, Spain, 12-15 July 1999. GFCM Report, No. 24, Rome, FAO. 27 pp. 

Jukic-Peladic S., Vrgoc N., Krstulovic-Sifner S., Piccinetti C., Piccinetti-Manfrin G. , Marano G., Ungaro N. Long-term changes in demersal resources of the Adriatic Sea: comparison between trawl surveys carried out in 1948 and 1998. Fish. Res. (in press). 

Marano, G. Piccoli Pelagici: Valutazione della biomassa (1984-1996). Biol. Mar. Medit. (in press). 

Marano, G., Casavola, N., Rizzi, E., De Ruggirei, P., and Lo Caputo, S. (1998) Valutazione delle risorse dello stock di sardine e alici nell'Adriatico meridionale. Anni 1984-1996. Biol. Mar. Medit. 5 (3): 313-320. 

Paolini, M., Soro, S., and Frattini, C. (1995) Comunitą ittiche demersali di due aree batiali del medio Adriatico. Biol. Mar. Medit. 2 (2): 263-268. 

Piccinetti, C. (1970) Considerazioni sugli spostamenti delle alici (Engraulis encrasicolus, L.) nell'Alto e Medio Adriatico. Boll. Pesca Piscic. Idrobiol., 25 (1): 145-148. 

Sinovcic, G. (1986) Estimation of growth, mortality, production and stock size of sardine, Sardina pilchardus (Walb.), from the middle Adriatic. Acta Adriat., 27 (1-2): 67-74.

Sinovcic, G. (1991) Stock size assessment of sardine, Sardina pilchardus (Walb) population from the central eastern Adriatic on the basis of VPA method. Acta Adriat., 32 (2): 869-884.

Notes:
[1] Institutet qė bashkėpunojnė nė Grupet e Punės AdriaMed pėr Resurset e Bashkėndara tė Peshkimit Fundor dhe tė Pelagjikėve tė Vegjėl janė: Instutiti i Kėrkimeve tė Peshkimit (Durrės – Shqipėri); ICRAM (Kioxha Itali); Instituti i Oqeanografisė dhe Peshkimit (Spilt Kroaci); ISMAR–CNR (Ankona, Itali); Laboratori i Biologjisė Detare dhe Peshkimit (Fano Itali); Instituti Kombėtar i Biologjisė (Ljubjana Slloveni).
[2] Ky material pėrmban disa pėrfundime tė nxjerra nga dy Grupet e Punės AdriaMed pėr Resurset e Bashkėndara tė Peshkimit Fundor dhe tė Pelagjikėve tė Vegjėl dhe mbledhjes se ekspertėve ad hoc; ai ėshtė pėrgatitur nga S. Jukić-Peladić, C. Piccinetti, N. Ungaro, N. Vrgoć dhe P. Mannini.
[3] Koordinatat Gjeografike janė tė pėrafėrta dhe duhet tė verifikohen dhe identifikohen nė mėnyrė tė saktė.

   
AdriaMed website

©FAO-AdriaMed,2011

top