REPUBLIKA E SHQIPĖRISĖ

KUVENDI 

LIGJ

 Nr. 64/2012

 PĖR PESHKIMIN

 

            Nė mbėshtetje tė neneve 78 dhe 83 pika 1 tė Kushtetutės, me propozimin e Kėshillit tė Ministrave,

 

K U V E N D I

 I REPUBLIKĖS SĖ SHQIPĖRISĖ

 V E N D O S I: 

KREU I

 DISPOZITA TĖ PĖRGJITHSHME

 

Neni 1

 Objekti

 

            1. Ky ligj rregullon veprimtarinė e peshkimit nė tėrėsi, menaxhimin e tij, siguron mbrojtjen e gjallesave detare dhe tė ujėrave tė brendshme, nėpėrmjet nxitjes sė zhvillimit tė qėndrueshėm nė aktivitetin nė hapėsirėn detare dhe nė ujėrat e brendshme tė Republikės sė Shqipėrisė.

            2. Ky ligj nuk rregullon marrėdhėniet qė lindin dhe lidhen me sigurinė ushqimore tė produkteve tė peshkimit, mbrojtjen e konsumatorit dhe sėmundjet e peshqve, tė cilat rregullohen me ligje tė veēanta.

 

Neni 2

 Qėllimi i ligjit

 

Ky  ligj ka pėr qėllim:

            a) sigurimin e njė shfrytėzimi racional dhe tė pėrgjegjshėm tė burimeve biologjike tė ujėrave tė brendshme tė Republikės sė Shqipėrisė dhe atyre detare;

            b) pėrcaktimin e rregullave pėr menaxhimin dhe bashkėmenaxhimin e sektorit tė peshkimit nėpėrmjet pėrfshirjes sė komuniteteve pėrkatėse nė proceset e vendimmarrjes;

            c) pėrcaktimin e masave tė ruajtjes, qė garantojnė mbrojtjen e burimeve biologjike detare dhe ujėrave tė brendshme;

            ē) nxitjen dhe pėrkrahjen e kėrkimit shkencor e teknologjik dhe grumbullimit tė tė dhėnave nė peshkim;

            d) sigurimin e funksionimit dhe menaxhimit tė porteve e tė qendrave tė peshkimit;

            dh) hartimin dhe sigurimin e njė politike strukturore, me qėllim ristrukturimin e sektorit tė peshkimit, sigurimin e zhvillimit tė qėndrueshėm tė sektorit, forcimin e konkurrencės e zhvillimit ekonomikisht tė vlefshėm tė subjekteve tė peshkimit, rigjallėrimin e zonave qė varen nga peshkimi, si dhe pėrmirėsimin e furnizimit tė tregut dhe rritjen e vlerės sė prodhimit;

            e) pėrcaktimin e masave dhe rregullave tė nevojshme pėr kontrollin, inspektimin dhe zbatimin e politikave tė peshkimit, nė pėrputhje tė plotė me politikat europiane nė kėtė drejtim;

            ė) ngritjen e njė sistemi kontrolli pėr peshkimin dhe vendosjen e procedurave tė inspektimit tė standardizuara dhe tė koordinuara si nė det, nė tokė dhe nė tė gjithė zinxhirin e tregut. 

 

Neni 3

 Fusha e zbatimit

 

Kėtij ligji u nėnshtrohen:

            a) Shtetasit shqiptarė dhe tė huaj qė kėrkojnė tė ushtrojnė apo qė ushtrojnė aktivitet peshkimi nė hapėsirėn detare dhe ujėrat e brendshme tė Republikės sė Shqipėrisė.

            b) Mjetet lundruese shqiptare dhe ato tė huaja qė kėrkojnė tė ushtrojnė apo ushtrojnė aktivitet peshkimi nė hapėsirėn detare tė Republikės sė Shqipėrisė.

            c)  Veprimtaritė e anijeve tė peshkimit me flamur shqiptar, tė cilat veprojnė nė ujėrat e vendeve tė tjera dhe nė det tė hapur, pa paragjykuar dispozitat e veēanta tė marrėveshjeve tė peshkimit, tė ratifikuara ndėrmjet Republikės sė Shqipėrisė dhe njė vendi tjetėr, ose tė konventave ndėrkombėtare, ku Republika e Shqipėrisė ėshtė palė.

            ē) Tė gjitha veprimtaritė e peshkimit qė zhvillohen nė territorin e Republikės sė Shqipėrisė.

 

Neni 4

 Pėrkufizimi i termave

 

            Nė kėtė ligj termat e mėposhtėm  kanė kėto kuptime:

            1. “Aktivitet peshkimi” janė veprimtaritė e lidhura me kėrkimin e peshkut, me lėshimin, vendosjen dhe tėrheqjen e mjeteve tė peshkimit, transferimin nė bord tė zėnieve, trasbordimin, ruajtjen nė bord, transformimin nė bord, transferimin, vendosjen nė kosha, majmėrinė dhe shkarkimin e peshqve dhe produkteve tė peshkimit.

            2. “Anije peshkimi” ėshtė mjeti lundrues i ēfarėdolloj madhėsie qė pėrdoret apo qė synohet tė pėrdoret pėr shfrytėzimin e burimeve peshkore pėr qėllime tregtare, pėrfshirė anijet mbėshtetėse, anijet pėrpunuese tė peshkut, anijet e pėrfshira nė transbordim dhe anijet transportuese tė pajisura pėr transportimin e produkteve peshkore, pėrjashtuar anijet e konteinerėve.

            3. “Anije e huaj peshkimi” ėshtė njė anije peshkimi, e cila nuk lundron nėn flamurin shqiptar.

            4. “Aparat zhytjeje” ėshtė ēdo lloj aparati zhytjeje apo pajisja e ngjashme qė i mundėson zhytėsit tė marrė frymė nėn ujė.

            5. “Autoritete pėrgjegjėse” janė autoritetet e ngarkuara nga ky ligj ose nga ligje tė veēanta qė pėrcaktojnė fushėn e tyre tė veprimtarisė, pėr tė kontrolluar hallka tė caktuara tė aktivitetit tė peshkimit.

            6. “Autorizimi pėr peshkim” ėshtė dokumenti zyrtar i lėshuar nga ministri pėr subjektin qė aplikon pėr ushtrim aktiviteti peshkimi, gjatė njė periudhe tė caktuar, pėr qėllime tė kėrkimit shkencor, si dhe pėr zona peshkimi dhe specie objekt kufizimesh ligjore apo nėnligjore.

            7. “Barrierė koralore” ėshtė njė strukturė biogjenike komplekse qė ėshtė krijuar nga mbivendosja e vazhdueshme e shtresave shkėmbore apo tė forta me shtresa gėlqerore, strukturė kjo e krijuar kryesisht nga mbulimi i algave tė kuqe tė kalcifikuara dhe organizmave tė kafshėve (sfungjerė, ashidie, knidarė, briozoarė, krimba unazorė), sė bashku me organizma tė tjerė qė lidhen/ndėrveprojnė me gėlqeren.

            8. “Biodiversitet” ėshtė  kuptimi i dhėnė nė ligjin nr.9587, datė 20.7.2006 “Pėr mbrojtjen e biodiversitetit”.

            9. “Biotoksina detare” janė substancat helmuese qė grumbullohen nė molusqet dykapakore, si rezultat i tė ushqyerit me plankton qė pėrmban toksina.

            10. “Burime tė gjalla ujore” janė llojet e disponueshme tė peshkut dhe organizmave tė tjerė ujorė, pėrfshirė llojet anadrome dhe katadrome nė hapėsirėn detare dhe ujėrat e brendshme.

            11. “Dragė” ėshtė njė pajisje peshkimi, e cila pėrdoret pėr tė kapur molusqe dykapakore, kėrmij apo sfungjerė dhe tėrhiqet nga njė anije me motor (anije dragė) apo nga njė pajisje tėrheqėse e montuar nė njė anije tė ankoruar (dragė e mekanizuar). Draga pėrbėhet nga njė rrjetė nė formė ēante apo kafaz metalik i fiksuar nė njė kontur tė ngurtė apo tub hekuri me madhėsi dhe forma tė ndryshme, fundi i tė cilave mund tė mbajė njė lamė prerėse/gėrryese qė mund tė jetė rrethore, e mprehtė apo me dhėmbė dhe qė mund tė pajiset me rrėshqitėse apo depresorė.

            12. “Dragė hidraulike” ėshtė njė dragė sipas pėrkufizimit tė pikės 11 tė kėtij neni dhe qė ka pajisje hidraulike.

            13. “Dragė dore” ėshtė njė dragė qė tėrhiqet me dorė apo vinē dore nė ujėra tė cekėta me ose pa pėrdorur varkė, e cila shėrben pėr tė kapur molusqe dykapakore, kėrmij apo sfungjerė dhe qė, pėr qėllim tė kėtij ligji, nuk konsiderohet si pajisje tėrheqjeje.

            14. “Drejtoria e peshkimit” ėshtė drejtoria pėrgjegjėse pėr zbatimin e politikave tė peshkimit pranė ministrisė.

            15. “Ekosistem detar/ujor” ėshtė njė kompleks dinamik, i pėrbėrė nga komunitete tė bimėve, kafshėve e mikroorganizmave, si dhe mjedisi jo i gjallė, tė cilat ndėrveprojnė ndėrmjet tyre si njė njėsi funksionale.

            16. “Formulari i procesverbalit tė konstatimit tė shkeljes” ėshtė dokumenti me vlerė, me numėr serie progresive, i pėrgatitur nė katėr kopje. 

            17. “Flotė peshkimi” ėshtė numri i pėrgjithshėm  i anijeve tė peshkimit me flamur shqiptar, tė regjistruara nė regjistrin kombėtar tė mjeteve tė peshkimit.

            18. “Fuqi motorike” ėshtė fuqia maksimale e vazhdueshme qė mund tė arrihet nė aks tė secilit motor dhe qė mund tė pėrdoret pėr lėvizjen e anijes. Kur motorit i ėshtė montuar njė reduktor i integruar, fuqia motorike matet nė flanxhėn dalėse tė reduktorit. Njėsia e fuqisė sė motorit shprehet nė kilovat (KW) ose kuaj-fuqi (HP).

            19. “Gjatėsi e njė anijeje” ėshtė gjatėsia e pėrgjithshme ose distanca e matur nė vijė tė drejtė nga ekstremi i pėrparmė i bashit nė ekstremin e prapmė tė kiēit, e matur kjo me metra, me pėrafrim nė centimetra, pa marrė parasysh pjesėt e dala.

            20. “Gjerėsi e njė anijeje” ėshtė gjerėsia maksimale e matur nė pjesėn e jashtme tė brinjės sė mesit tė anijes. Gjerėsia e pėrgjithshme matet me metra me pėrafrim nė centimetra.

21. “Hapėsirė detare” ėshtė hapėsira e pėrcaktuar nė ligjin nr. 9251, datė 8.7.2004 “Kodi detar i Republikės sė Shqipėrisė”, tė ndryshuar.

            22. “Hedhurinė” ėshtė sasia e pėrgjithshme e peshkut pa vlerė tregu qė hidhet nė momentin e nxjerrjes nga uji ose pak pas saj.

23. “Introduktim” ėshtė procesi, nėpėrmjet tė cilit njė lloj joindigjen merret dhe vendoset nė njė zonė tjetėr, e cila ėshtė jashtė habitatit tė saj natyror.

            24. “Inspektim” ėshtė ēdo kontroll i kryer nga nėpunėsit pėrkatės pėr tė verifikuar zbatimin e rregullave tė peshkimit dhe pasqyrimin e kėtij kontrolli nė raportin pėrkatės.

            25. “Kapacitet biologjik” ėshtė kapaciteti i njė ekosistemi pėr tė pasur organizma tė shėndetshėm, duke ruajtur produktivitetin, pėrshtatjen dhe kapacitetin e ripėrtėritjes.

            26. “Kontroll” ėshtė monitorimi dhe mbikėqyrja.

            27. “Kampionim i bazuar mbi flotėn e peshkimit dhe llojet e peshkimit” ėshtė grumbullimi i tė dhėnave biologjike, teknike dhe social - ekonomike mbi bazėn e llojeve tė peshkimit dhe segmenteve tė flotės.

            28. “Koshilok” ėshtė njė rrjetė rrethore qė pėrdoret pėr kapjen e llojeve pelagjike, me bova plastike sipėr dhe pesha plumbi nė fund, nė mėnyrė qė bovat tė mbajnė rrjetėn nė sipėrfaqe. Rrjeta ėshtė e mbyllur nga poshtė me njė litar, i cili kalon nėpėrmjet njė sistemi unazash dhe bėn qė peshku tė mbyllet brenda rrjetės.

            29. “Kurthe” janė pajisjet e peshkimit, tė cilat fiksohen apo vendosen nė fund/taban dhe qė shėrbejnė si njė kurth pėr tė kapur peshq. Ato ndėrtohen nė formėn e njė shporte, poēeje, fuēie apo kafazi dhe nė shumicėn e rasteve ato pėrbėhen prej njė strukture tė ngurtė apo gjysmė tė ngurtė prej materialesh tė ndryshme (dru, thupra, shufra metali, rrjeta hekuri etj.) qė mund tė jenė ose mund tė mos jenė mbuluar me rrjetė.

            30. “Leje peshkimi” ėshtė dokumenti zyrtar qė i jep tė drejtėn mbajtėsit tė saj tė ushtrojė aktivitet peshkimi dhe tė pėrdorė njė sasi tė caktuar tė peshkut dhe produkteve tė tij pėr shfrytėzim tregtar, nė pėrputhje me legjislacionin nė fuqi.

            31. “Libri i anijes sė peshkimit” ėshtė njė dokument regjistrimi i aktivitetit tė pėrditshėm tė peshkimit.

            32. “Linjė grepash” ėshtė njė pajisje peshkimi, e cila pėrbėhet nga njė linjė kryesore qė mbart shumė grepa nė degėzime tė ndryshme, me gjatėsi dhe gjerėsi tė ndryshme, nė varėsi tė llojit tė synuar. Ajo mund tė hidhet si vertikalisht edhe horizontalisht nė sipėrfaqen e detit/ujit ose afėr fundit tė detit/ujit.

            33. “Limiti i peshkimit” ėshtė limiti sasior i peshkut tė pėrcaktuar pėr t’u sjellė nė tokė tė njė popullate peshqish apo popullatave tė ndryshme nė njė periudhė tė caktuar.

            34. “Livadh detar ose shtrat me bar i detit” ėshtė njė zonė e funddetit, qė karakterizohet nga prania mbizotėruese e fanerogameve, ose njė zonė, nė tė cilėn kjo bimėsi ka ekzistuar dhe ka nevojė pėr ndėrhyrje rehabilituese. Livadh detar ėshtė njė pėrkufizim i pėrbashkėt pėr llojet Posidonia oceanica, Cymodocea nodosa, Zoostera marina dhe Zoostera noltii.

            35. “Lloj anadrom” ėshtė ai lloj peshku, i cili zhvendoset nga deti nė ujėra tė ėmbla, me qėllim lėshimin e vezėve, lindjen e larvave/tė vegjėlve.

            36. “Lloj katadrom” ėshtė ai lloj peshku, i cili jeton nė ujėrat e ėmbla dhe lėviz pėr nė det, me qėllim lėshimin e vezėve, lindjen e larvave/tė vegjėlve.

            37. “Lloj jovendas” janė llojet, tė cilat vendndodhjen natyrore tė njohur historikisht e kanė jashtė ujėrave ku ushtrohet aktiviteti i peshkimit.

            38. “Lloj peshku vendas” janė llojet, tė cilat kanė qenė gjithmonė nė ujėrat ku ushtrohet aktiviteti i peshkimit.

            39. “Mbikėqyrje” ėshtė inspektimi i aktiviteteve tė peshkimit me anije patrulluese, me mjete ajrore dhe mjete tė tjera pėr tė vėzhguar zbatimin e pėrcaktimeve tė kėtij ligji.

            40. “Mbledhje” ėshtė procesi i mbledhjes sė organizmave detarė/ujorė pa pėrdorur pajisje peshkimi.

            41. “Mbishfrytėzim (mbipeshkim)” ėshtė situata kur presioni i ushtruar nga aktivitetet e peshkimit tejkalon limitin e peshkimit.

            42. “Sistem tė dhėnash shumėvjeēare” ėshtė matja e ndryshimeve tė njė parametri tė dhėnė pėr njė numėr vitesh.

            43. “Menaxhim i peshkimit” ėshtė procesi i integruar i mbledhjes sė informacionit, analizimit, planifikimit, konsultimit, vendimmarrjes, shpėrndarjes sė burimeve, formulimit dhe zbatimit (me detyrim nėse ėshtė e nevojshme) tė rregullave tė aktivitetit tė peshkimit, nė mėnyrė qė tė sigurohet produktiviteti i vazhdueshėm i burimeve dhe pėrmbushja e objektivave tė tjerė tė peshkimit.

            44. “Milje detare” ėshtė njėsi matėse ndėrkombėtare prej 1852 metrash.

            45. “Ministėr” ėshtė ministri qė mbulon aktivitetin e peshkimit.

46. “Ministria” ėshtė ministria qė mbulon aktivitetin e peshkimit.

            47. “Mjedis ujor” janė komponentėt fizikė, kimikė, gjeologjikė dhe biologjikė, kushtet dhe faktorėt, tė cilėt ndėrveprojnė dhe pėrcaktojnė prodhimtarinė, stadin, kushtet dhe cilėsinė e ekosistemit ujor, tė ujėrave dhe hapėsirės ajrore mbi kėto ujėra, si dhe tė shtratit tė detit e shtresave tė tyre.

            48. “Mundėsi peshkimi” ėshtė njė sasi e pėrcaktuar ligjėrisht e peshkut nė terma tė sasisė qė duhet peshkuar dhe/ose tė pėrpjekjeve pėr peshkim.

            49. “Molusqe dykapakore” janė molusqe lamelibranke (Lamellibranchia class)  qė ushqehen nėpėrmjet filtrimit.

            50. “Numėr regjistri NFR (National Fleet Register – CFR (Community Fleet Register)” ėshtė numri nė regjistrin e anijeve tė peshkimit i ngjashėm me Regjistrin Komunitar tė Flotės sė Peshkimit.

            51. “Organizma ujorė” janė organizmat e gjallė ose jo, shtazorė a bimorė, tė ngrėnshėm a tė pangrėnshėm, qė kanė ujin si mjedis tė zakonshėm ose natyror jetese, ku pėrfshihen peshqit, krustacetė, molusqet, koralet, sfungjerėt, amfibėt, reptilėt ujorė, gjitarėt ujorė, si dhe vezėt, larvat e rasatet e tyre ose prodhime tė tjera natyrore, me pėrjashtim tė shpendėve.

            52. “Operator” janė  personat, fizikė apo juridikė, qė veprojnė, ndėrmarrin dhe kryejnė veprime qė lidhen me tė paktėn njė nga stadet e prodhimit, pėrpunimit, tregtimit, shpėrndarjes dhe shitjes sė produkteve tė peshkimit dhe akuakulturės.

            53. “Organizata” janė organizatat e menaxhimit tė peshkimit, kooperativat ose organizatat e prodhuesve, tė krijuara sipas nenit 26 tė Kodit Civil tė Republikės sė Shqipėrisė dhe tė kėtij ligji.

            54. “Organizata rajonale e menaxhimit tė peshkimit” janė organizmat ndėrkombėtarė tė krijuar nga shtete me interesa tė pėrbashkėt pėr peshkimin.

            55. “Pajisje mbledhėse peshkimi (PMP)” ėshtė ēdo pajisje qė pluskon nė sipėrfaqen e detit/ujit dhe qė mbledh nėn tė individė tė rritur apo tė vegjėl tė llojeve shumė migratore.

            56. “Pajisje peshkimi” ėshtė njė mjet qė mundėson ushtrimin e aktivitetit tė peshkimit.

            57. “Pajisje zhytėse” janė tė gjitha pajisjet qė pėrdoren pėr zhytje, pėrfshirė maskat, lopatat, pajisjet e frymėmarrjes qė pėrdoren pėr zhytje, si bombola ajri, tuba ajrimi tė lidhura me pompa etj.   

            58. “Peshkatar” ėshtė njė person fizik i kualifikuar, i cili ushtron peshkimin profesionist nė njė anije peshkimi ose pėrfshihet nė aktivitet peshkimi.

59. “Peshkim fundor” ėshtė ajo formė e peshkimit tregtar qė realizohet nga anijet e peshkimit tė licensuara pėr kėtė aktivitet dhe realizohet me njė rrjetė tė ndėrtuar nė formė konike tė tėrhequr nė ujė nga njė ose dy anije peshkimi.

            60. “Peshkim i paligjshėm, i parregulluar dhe i paraportuar (PPP)” janė aktivitetet e peshkimit qė janė tė paligjshme, tė parregulluara apo tė paraportuara, kuptimet e tė cilave jepen me hollėsi mė poshtė:

            a) “Peshkim paligjshėm” ėshtė aktiviteti i peshkimit qė kryhet:

            i) nga njė anije peshkimi, vendase apo e huaj, nė ujėrat detare nėn juridiksionin e Republikės sė Shqipėrisė, pa lejen e saj, apo nė shkelje tė dispozitave ligjore tė legjislacionit shqiptar;

            ii) nga njė anije peshkimi qė mban flamurin e Republikės sė Shqipėrisė, por qė ushtron aktivitetin nė kundėrshtim me masat menaxhuese dhe konservuese, tė miratuara nga organizata tė rėndėsishme rajonale tė menaxhimit tė peshkimit, ku Shqipėria ėshtė palė kontraktuese dhe qė ajo ka pranuar, apo me dispozitat e ligjit ndėrkombėtar tė zbatueshėm, pėr kėtė rast;

            iii) nga anijet e peshkimit nė shkelje tė dispozitave tė legjislacionit shqiptar apo ndėrkombėtar.

iv) nga individė tė paautorizuar dhe tė papajisur me leje peshkimi nė hapėsirėn detare dhe ujėrat e brendshme.

            b) “Peshkim i paraportuar” janė aktivitetet e peshkimit qė:

            i) nuk janė raportuar apo janė raportuar nė mėnyrė jokorrekte nė autoritetet e rėndėsishme kombėtare tė peshkimit, nė kundėrshtim me rregulloret dhe ligjet kombėtare tė peshkimit;

            ii) janė kryer nė zonėn e kompetencės sė njė organizate tė rėndėsishme rajonale tė menaxhimit tė peshkimit dhe nuk janė raportuar ose janė raportuar nė mėnyrė jokorrekte, nė kundėrshtim me procedurat raportuese tė asaj organizate.

            c) “Peshkim i parregulluar” janė aktivitetet e peshkimit qė:

            i) kryhen nė zonėn e aplikimit tė njė organizate tė rėndėsishme rajonale tė menaxhimit tė peshkimit nga anije peshkimi pa kombėsi, nga anije peshkimi qė kanė flamurin e njė shteti joanėtar tė kėsaj organizate apo nga ndonjė njėsi tjetėr peshkimi, qė nuk pėrputhet apo ėshtė nė kundėrshtim me masat konservuese apo menaxhuese tė kėsaj organizate;

            ii) kryhen nė zona ose mbi popullata peshkimi, nė lidhje me tė cilin nuk ka masa tė zbatueshme konservuese ose menaxhuese nga anijet e peshkimit qė nuk pėrputhen me pėrgjegjėsitė e Republikės sė Shqipėrisė pėr ruajtjen e burimeve detare tė gjalla, sipas ligjit ndėrkombėtar.

            61. “Peshkim tregtar” ėshtė peshkimi pjesėrisht apo plotėsisht me qėllim shitjen, tregtimin apo shkėmbimin e produkteve. Kėtu nuk pėrfshihet aktiviteti i peshkimit ēlodhės - argėtues.

           62. “Peshkim tregtar profesional” ėshtė ajo kategori e peshkimit detar qė ushtrohet nga anije me gjatėsi mė tė madhe se 12 metra dhe me fuqi motorike tė barabartė dhe/ose mė tė madhe se 56 KW (75 kuaj-fuqi).

            63. “Peshkim tregtar artizanal” ėshtė peshkimi tregtar qė nuk ėshtė peshkim tregtar profesional.

            64. “Peshkim ēlodhės - argėtues” janė aktivitetet e peshkimit jotregtar pėr shfrytėzimin e burimeve ujore tė gjalla pėr argėtim, sport apo turizėm.

            65. “Peshku dhe organizmat e tjerė detarė/ujorė” ėshtė njė kafshė detare/ujore ose bimė qė pėrfshin peshqit, molusqet, krustacetė, koralet, sfungjerėt, iriq deti apo ekinodermatė tė tjerė, breshkėn, reptilėt dhe gjitarėt  detarė/ujorė, vezėt e tyre, larvėn dhe fazat fillestare tė rritjes.

            66. “Pėrdorues final” janė tė gjitha entet qė kanė njė interes kėrkimi ose menaxhimi nė analizėn shkencore tė tė dhėnave, nė lidhje me sektorin e peshkimit.

            67. “Pėrpunim” ėshtė procesi, nga i cili ka ardhur njė produkt, qė pėrfshin prerjen nė feta, paketimin, konservimin, ngrirjen, tymosjen kriposjen, gatimin, marinimin, tharjen apo pėrgatitjen e peshkut pėr treg nė ēdo lloj mėnyre tjetėr.

            68. “Pikat referuese tė konservimit” janė vlerat e parametrave tė njė popullate peshku (si biomasa ose niveli i vdekshmėrisė sė peshqve etj.), qė pėrdoren nė menaxhimin e peshkimit, nė pėrcaktimin e nivelit tė pranueshėm tė rrezikut biologjik ose nivelin e dėshirueshėm tė prodhimit.

            69. “Plan bashkėmenaxhimi” ėshtė njė plan pėr menaxhimin e zonės sė bashkėmenaxhimit tė peshkimit, qė pėrgatitet nė pėrputhje me dispozitat e nenit 53 tė kėtij ligji.

            70. “Popullatė” ėshtė njė burim i gjallė ujor qė jeton nė njė zonė tė pėrcaktuar menaxhimi.

            71. “Port peshkimi” ėshtė njė territor i pėrgatitur posaēėrisht pėr akostimin e anijeve tė peshkimit dhe i pajisur me tė gjitha mjetet pėr shėrbimet e kėrkuara pėr peshkimin dhe pėr sigurinė detare.

            72. “Qasje e kujdesshme ndaj menaxhimit tė peshkut” ėshtė parimi se mungesa e informacionit tė mjaftueshėm shkencor nuk duhet tė pėrdoret si qėllim pėr tė shtyrė apo pėr tė mos marrė masa menaxhimi pėr konservimin/mbrojtjen e llojeve objekt peshkimi sė bashku me lloje tė tjera apo veēmas,  si dhe llojeve jo objekt peshkimi, dhe mjedisit tė tyre.

            73. “Qasje pro ekosistemit” ėshtė menaxhimi gjithėpėrfshirės dhe i integruar i aktivitetit njerėzor, qė bazohet nė njohuritė mė tė mira shkencore nė lidhje me ekosistemin dhe dinamikat e tij, qė, pėr rrjedhojė, arrin pėrdorimin e qėndrueshėm pėr pėrbėrėsit dhe shėrbimet e ekosistemit dhe ruajtjen e integritetit tė tij.

            74. “Qendėr peshkimi” janė qendrat nė ujėrat e brendshme, qė pėrdoren pėr qėllime tė aktivitetit tė peshkimit, pėrfshirė edhe sjelljen nė tokė nga mjetet lundruese tė organizmave ujorė, sė bashku me tokėn, ndėrtesat dhe infrastrukturat pėrkatėse.

            75. “Qendra e monitorimit tė peshkimit (QNOD)” ėshtė qendra e ngritur dhe e pajisur me hardware dhe software kompjuterikė qė mundėsojnė marrjen, pėrpunimin dhe transmetimin e tė dhėnave.

            76. “Rezervat peshkimi” ėshtė ajo pjesė e detit/ujit, e pėrshtatshme pėr riprodhimin natyral tė peshkut dhe zhvillimin e peshqve tė vegjėl, si dhe pėr organizmat e tjerė detarė/ujorė.

            77. “Ripopullim” ėshtė lėshimi i llojeve tė lejuara tė peshkut dhe organizmave tė tjerė detarė/ujorė nė ujėra ku ata hasen natyrshėm, me qėllim pėrdorimin e mjedisit ujor natyral pėr tė rritur numrin e peshqve dhe sasinė e kapshme.

            78. “Rrjeta fikse fundore” ėshtė njė mrezhė, njė njicė fundore ose njė rrjetė fikse fundore e kombinuar, pėr tė cilat jepet me hollėsi shpjegimi mė poshtė:

            a) “Mrezhė” ėshtė rrjetė e pėrbėrė nga dy ose mė shumė copa rrjetash tė fiksuara sė bashku nė paralel nė tė njėjtėn pjesė tė vetme dhe qė ėshtė apo mund tė jetė e ankoruar me ēfarėdo mėnyre nė fundin e detit;

            b) “Njicė fundore” ėshtė rrjetė e formuar nga njė copė e vetme dhe e mbajtur vertikalisht nė ujė nėpėrmjet plumbave dhe tapave dhe qė ėshtė apo mund tė jetė e ankoruar me ēfarėdo mėnyre nė fund dhe qė mbahet nė afėrsi tė kėtij fundi ose noton nė kolonėn e ujit;

            c) “Rrjetė fikse fundore e kombinuar” ėshtė njicė fundore e pozicionuar nė fund dhe qė kombinohet me njė mrezhė qė pėrbėn pjesėn fundore tė rrjetės.

            79. “Rrjeti kohė - hapėsirė” ėshtė kombinimi i njė intervali kohe tė caktuar dhe njė areali gjeografik, nė njė sektor tė pėrcaktuar.

            80. “Sasi” ėshtė sasia e produkteve tė peshkut apo akuakulturės pėr njė lloj tė caktuar, tė ardhur nga e njėjta zonė gjeografike dhe nga e njėjta anije peshkimi ose grup anijesh peshkimi ose nga e njėjta njėsi e prodhimit tė akuakulturės.

            81. “Sektor peshkimi” ėshtė sektori i ekonomisė, qė pėrfshin tė gjitha aktivitetet e kapjes, pėrpunimit dhe marketingut tė peshqve dhe produkteve tė akuakulturės.

            82. “Sistem identifikimi automatik” ėshtė njė sistem i pavarur identifikimi dhe monitorimi i vazhdueshėm nė njė anije, i cili bėn tė mundur komunikimin elektronik tė anijes me autoritetet e tjera tė afėrta, nė breg, pėr tė siguruar tė dhėnat qė lidhen me identifikimin e saj, pozicionin, kursin dhe shpejtėsinė.

            83. “Sistem i tė dhėnave tė monitorimit tė anijes” janė tė dhėnat pėr identifikimin e njė anijeje, pozicionin e saj gjeografik, datėn, orėn, kursin dhe shpejtėsinė, tė transmetuara nėpėrmjet pajisjeve pėrkatėse tė vendosura nė bordin e anijeve tė peshkimit drejt qendrave tė monitorimit.

            84. “Sistem i zbulimit tė anijeve” ėshtė njė stacion me njė teknologji tė lartė, i vendosur nė njė distancė tė caktuar pėr tė zbuluar anijet dhe pozicionet e tyre nė det.

            85. “Sistem tė dhėnash shumėvjeēare” ėshtė matja e ndryshimeve tė njė parametri tė dhėnė pėr njė numėr tė caktuar vitesh.

            86. “Sforco peshkimi” ėshtė njė mėnyrė matjeje e aktivitetit tė peshkimit, e shprehur si prodhimi (shumėzimi) i njė numri parametrash tė lidhura me kapacitetin e anijes sė peshkimit dhe veglave tė peshkimit, tė pėrdoruara nė njė zonė peshkimi nė njė njėsi tė caktuar kohe p.sh. orė tralimi (tėrheqje trate) nė ditė, i njė numri grepash tė vendosur nė ditė apo numri rrethimesh me tratė zalli nė njė ditė. Kur janė pėrdorur dy ose mė shumė lloje veglash peshkimi, sforcoja pėrkatėse duhet tė ketė njė lloj standardizimi pėrpara se tė mblidhet.

            87. “Shitja e parė e peshkut” ėshtė sasia e peshkut qė nxirret pėr shitje pėr tė parėn herė nė njė vend tė caktuar pėr shitjen.

            88. “Shkelje tė rėnda” janė aktivitetet e peshkimit PPP, aktivitetet e tregtimit tė lidhura me peshkimin PPP dhe falsifikimin e dokumentacionit, nė zbatim tė dispozitave tė krerėve IX dhe X tė kėtij ligji.

            89. “Shitje me pakicė” ėshtė kapja dhe/ose pėrpunimi i produkteve tė burimeve nėnujore dhe ruajtja deri nė shitje apo dorėzim konsumatorit tė fundit, pėrfshirė kėtu dhe shpėrndarjen.

            90. “Shfrytėzim i qėndrueshėm” ėshtė shfrytėzimi i njė popullate nė njė mėnyrė tė tillė qė nuk rrezikohet shfrytėzimi i ardhshėm i kėsaj popullate dhe pa shkaktuar njė impakt negativ nė ekosistemin ujor.

            91. “Tė dhėna parėsore” janė tė dhėnat qė u referohen anijeve tė veēanta, personave fizikė ose juridikė ose kampioneve tė veēanta.

            92. “Tė dhėna tė hollėsishme” janė tė dhėnat e bazuara mbi tė dhėnat parėsore, nė njė formė qė nuk mundėson identifikimin nė mėnyrė tė drejtpėrdrejtė ose tė tėrthortė, tė  cilitdo person, fizik ose juridik.

            93. “Tė dhėna tė pėrgjithshme” ėshtė pėrfundimi i ardhur nga pėrpunimi i tė dhėnave nga njė grup anijesh peshkimi, pėr njė periudhė tė caktuar dhe, atėherė kur ėshtė e arsyeshme, pėr njė sektor specifik gjeografik, duke pasur parasysh marrjen e njė numri pėrfaqėsues tė sė tėrės.

            94. “Tratė krahu bregdetare” ėshtė njė tratė me rrethim tė hedhur nga njė barkė e qė komandohet nga bregu.

            95. “Tratė zalli” janė rrjetat rrethuese dhe tėrheqėse, tė cilat pėrdoren e tėrhiqen nėpėrmjet litarėve dhe vinēave nga barkat nė lėvizje apo tė ankoruara dhe nuk tėrhiqen nėpėrmjet motorit tė anijes, tė cilat pėrbėhen prej dy krahėve anėsorė dhe njė pjese tė thelluar qendrore, tė gjithė nė formėn e njė luge ose me njė ēantė/thes nė pjesėn fundore dhe qė mund tė pėrdoren nga sipėrfaqja deri nė fund tė detit/ujėrave, nė varėsi tė llojit/llojeve qė janė objekt peshkimi.

            96. “Trata tėrheqėse” janė rrjetat, tė cilat tėrhiqen nė mėnyrė aktive prej motorit tė anijes dhe kanė njė trup nė formėn e njė koni ose piramide, e mbyllur nė fund prej thesit dhe qė mund tė zgjatet nė hapje prej krahėve ose qė mund tė vendoset nė njė kontur tė ngurtė. Hapja anėsore arrihet nėpėrmjet timonėve dhe mund tė tėrhiqet ose nė fund tė detit/ujit (trata thellėsie), ose nė gjysmėthellėsi (trata pelagjike).

            97. “Transbordim” ėshtė shkarkimi, i plotė ose i pjesshėm, i produktit tė peshkimit apo akuakulturės, nga bordi i njė anijeje nė bordin e njė anijeje tjetėr.

            98. “Ujėra tė Republikės sė Shqipėrisė” pėrfshin ujėrat detare, si dhe ujėrat e brendshme.

            99. “Ujėra tė brendshme” janė lagunat bregdetare, liqenet natyrore, liqenet e hidrocentraleve, ujėmbledhėsit e bujqėsisė, lumenjtė dhe ujėra tė tjera tė Republikės sė Shqipėrisė, tė ndryshme nga ujėrat detare.

            100. “Ujėra tė brendshme detare” ėshtė hapėsira ujore, sipas pėrcaktimit  nė ligjin nr. 9251, datė 8.7.2004 “Kodi detar i Republikės sė Shqipėrisė”, tė ndryshuar.

            101. “Ujėra territoriale” ėshtė hapėsira ujore, sipas pėrcaktimit  nė ligjin nr. 9251, datė 8.7.2004 “Kodi detar i Republikės sė Shqipėrisė”, tė ndryshuar.

            102. “Ujėra transitore” ėshtė sasia e ujėrave sipėrfaqėsore nė afėrsi tė deltave tė lumenjve, tė cilat janė pjesėrisht tė kripura, si rezultat i afėrsisė sė tyre me ujėrat bregdetare, por qė kryesisht ndikohen prej rrjedhjeve tė ujit tė ėmbėl.

            103. “Vegėl peshkimi” ėshtė njė instrument qė pėrdoret pėr peshkim.

            104. “Vend i zbarkimit tė parė” ėshtė njė mol, port apo vend tjetėr, i cili pėrmbush kriteret e pėrcaktuara pėr zbarkimin e peshkut.

            105. “Vend/post peshkatarėsh” ėshtė njė hapėsirė nė brigje ku rrjetat tėrhiqen dhe transportohen.

            106. “Zbarkim/zbritje nė tokė” ėshtė shkarkimi fillestar i ēdo sasie produktesh peshkimi nga bordi i njė anijeje nė breg (tokė).

            107. “Zėnia, jo objekt peshkimi” ėshtė sasia e peshkut, e cila:

            a) nuk i pėrket atij lloji peshku i cili ėshtė synuar pėr t’u kapur;

            b) i pėrket njė lloji qė nuk ėshtė identifikuar si lloj shoqėrues nė lejen e marrė;

            c) pėrfshin flakjet ekonomike dhe rregullatore;

            ē) nuk pėrfshin peshkun, i cili lėshohet i gjallė nė kuadrin e njė programi ēlodhės - argėtues “kap dhe lėsho”.

            108. “Zonė e kufizuar peshkimi” ėshtė zona ujore, e cila ėshtė shpallur nga autoritetet pėrkatėse si zonė e ndaluar pėr peshkim apo si zonė me kapacitet tė kufizuar peshkimi.

            109. “Zonė bashkėmenaxhimi” ėshtė njė zonė e peshkimit, e caktuar sipas kėtij ligji, ku njė organizatė merr pjesė nė menaxhimin e burimeve tė peshkimit.

            110. “Zonė e mbrojtur peshkimi” ėshtė njė zonė gjeografikisht e pėrcaktuar e sistemit ujor, nė tė cilėn tė gjitha aktivitetet e peshkimit janė pėrkohėsisht ose nė mėnyrė tė pėrhershme tė ndaluara ose tė kufizuara, me qėllim pėrmirėsimin dhe mbrojtjen e burimeve ujore tė gjalla ose mbrojtjen e ekosistemeve ujore.

            111. “Zhvendosje” ėshtė veprimi ku pjesa e kapur ose njė pjesė e saj transferohet apo lėvizet nga anijet e pėrbashkėta tė peshkimit nė njė anije tė vetme, ose nga zotėruesi i anijes apo pronari i anijes nė kosha notues, konteinerė apo vende jashtė anijes, nė tė cilat peshku i gjallė mbahet deri nė zbarkim.

 

Neni 5

Menaxhimi i qėndrueshėm i mjedisit ujor dhe gjallesave tė tyre

 

            1. Shfrytėzimi, nė harmoni me zhvillimin e qėndrueshėm ekonomik, mjedisor dhe social, i burimeve tė gjallesave tė ujėrave detare dhe ujėrave tė brendshme duhet tė arrihet nėpėrmjet:

            a) zbatimit, nė mėnyrė tė kujdesshme, tė masave qė synojnė mbrojtjen dhe konservimin e burimeve tė gjallesave ujore, duke ruajtur diversitetin biologjik;

            b) minimizimit tė ndikimit tė aktivitetit tė peshkimit nė ekosistemin ujor;

            c) zbatimit tė njė qasjeje me kujdesin maksimal pėr ruajtjen e ekosistemit gjatė ushtrimit tė aktivitetit tė peshkimit;

            ē) zbatimit tė pėrpiktė dhe racional tė aktivitetit tė peshkimit, nė kuadėr tė njė sektori peshkimi konkurrues dhe ekonomikisht tė vlefshėm, duke u mundėsuar njė standard tė drejtė jetese personave qė ushtrojnė aktivitetin e peshkimit, si dhe nėpėrmjet marrjes nė konsideratė tė interesave tė konsumatorėve;

            d) zbatimit tė qasjes sė kujdesshme ndaj menaxhimit tė peshkimit, nėpėrmjet marrjes sė masave menaxhuese pėr konservimin dhe mbrojtjen e llojeve objekt peshkimi, shoqėruese apo tė varura, dhe llojeve jo objekt peshkimi, dhe mjedisit tė tyre, pavarėsisht se mund tė mos ketė njė informacion tė mjaftueshėm shkencor pėr to;

            dh) vendosjes sė parimeve tė zhvillimit tė aktiviteteve tė pėrgjegjshme tė peshkimit;

            e) marrjes parasysh tė mendimit tė institucioneve shkencore tė specializuara gjatė procesit tė vendimmarrjes prej autoriteteve kompetente.

            2. Pėrfshirja e institucioneve tė tjera nė marrjen dhe zbatimin e masave menaxhuese tė burimeve tė gjallesave miratohet me vendim tė Kėshillit tė Ministrave.

 

Neni 6

Mbrojtja e gjallesave ujore

 

            Peshqit dhe organizmat e tjerė ujorė mbrohen prej kėrcėnimeve, qė lidhen me mjedisin e tyre tė domosdoshėm tė rritjes, si dhe prej mbishfrytėzimit, nėpėrmjet zbatimit tė masave qė synojnė ruajtjen e biodiversitetit ujor, potencialeve riprodhuese bioekologjike, si dhe kushteve tė mjedisit.

 

KREU II

 PESHQIT DHE MBROJTJA E TYRE

 

Neni 7

 Masat pėr mbrojtjen e biodiversitetit dhe kushteve mjedisore

 

            Masat pėr mbrojtjen e biodiversitetit dhe kushteve mjedisore synojnė:

            a) ndalimin e hedhjeve apo drenazhimin e mbeturinave tė lėngshme apo tė ngurta qė burojnė nga prodhimi apo pėrpunimi i cilitdo material apo ēfarėdo lloj energjie, qė ka efekte negative nė cilėsinė e mjedisit ujor;

            b) ndalimin e ripopullimit, lėshimit tė llojeve tė peshkut, joindigjene, dhe/ose organizmave tė tjerė ujorė, llojeve tė peshkut tė modifikuara gjenetikisht ose organizmave tė tjerė nė det dhe ujėrat e brendshme, pa marrė mė parė autorizimin pėr kryerjen e kėtij veprimi prej organit kompetent;

            c)  ndalimin e aktiviteteve nėnujore qė synojnė peshkimin nė vende ku nuk ėshtė marrė mė parė leje prej autoritetit menaxhues pėrgjegjės me ligj, sikurse ėshtė pėrcaktuar nė kėtė ligj;

            ē)  ndalimin e peshkimit, zėnies dhe tregtimit tė llojeve tė mbrojtura tė peshkut dhe organizmave tė tjerė ujorė.

 

Neni 8

 Llojet e peshqve objekt peshkimi

 

            1. Lloji i peshkut apo grupet e llojeve tė peshkut qė peshkohen/zihen nė det dhe nė ujėrat e brendshme, si dhe zonat respektive tė peshkimit, me qėllim sigurimin dhe pėrmirėsimin e zhvillimit tė qėndrueshėm nė mjedisin ujor, miratohen me rregullore nga ministri.

            2. Rregullorja e parashikuar nė pikėn 1 tė kėtij neni pėrmban edhe:

            a) emrin shqip dhe shkencor tė llojeve tė peshkut;

            b) koordinatat gjeografike tė zonės sė peshkimit;

            c) tė dhėna tė tjera, tė cilat janė tė rėndėsishme pėr menaxhimin e llojeve tė  peshkut nė pėrputhje me kėtė ligj.

 

Neni 9

 Llojet e mbrojtura tė peshkut dhe organizmave tė tjerė ujorė

 

            Lista e llojeve tė mbrojtura tė peshkut dhe organizmave tė tjerė ujorė, pėrfshirė kėtu llojet anadrome dhe ato katadrome, miratohet me vendim tė Kėshillit tė Ministrave.

 

 Neni 10

 

Mbrojtja e tė vegjėlve dhe e organizmave tė tjerė ujorė,                                               si dhe dimensionet minimale tė peshkut

 

            1. Dimensionet minimale tė peshkut e tė organizmave tė tjerė ujorė, pėrfshirė llojet anadrome dhe katadrome, nė pėrputhje me tė cilat ndalohet zėnia, mbajtja nė bord, transitimi nė barkė e anije, zbarkimi qėllimisht dhe hedhja nė treg apo pėr konsum e tyre, miratohen me rregullore tė veēantė nga ministri.

            2. Pavarėsisht nga sa parashikohet nė pikėn 1 tė kėtij neni, ministri mund tė lejojė kapjen e tė vegjėlve, llojeve tė peshkut dhe organizmave tė tjerė ujorė tė paaftė pėr t’u riprodhuar gjatė njė afati tė caktuar dhe me pajisje tė caktuara peshkimi, me qėllim ripopullimin pėr mbrojtjen e llojit dhe aktivitetet kėrkimore.

 

Neni 11

 Zonat e mbrojtura tė peshkimit

 

            1. Zonat e mbrojtura tė peshkimit miratohen me vendim tė Kėshillit tė Ministrave.

            2. Nė vendimin e Kėshillit tė Ministrave pasqyrohet marrja e mendimeve dhe konsultimi me institucionet shkencore tė specializuara nė fushėn e peshkimit, tė mjedisit, si dhe konsultimi me grupet e interesit, nė pėrputhje me kėrkesat e legjislacionit nė fuqi.

            3. Nė rastet kur zona e mbrojtur e peshkimit ndikon ose mund tė ndikojė aktivitetin e peshkimit tė njė apo mė shumė vendeve, me tė cilat Shqipėria ka nėnshkruar marrėveshje ndėrkombėtare, ministria njofton dhe merr miratimin e autoriteteve tė vendit/vendeve, palė nė marrėveshje, apo tė njė autoriteti tjetėr, tė parashikuar nė marrėveshje, dhe mbikėqyr zbatimin e saj pėrpara pėrcaktimit dhe shpalljes sė zonės sė mbrojtur tė peshkimit.

 

Neni 12

 Zonat e mbrojtura tė peshkimit

 

            1. Nė zonat e mbrojtura tė peshkimit ndalohet:

            a) tė ushtrohet aktivitet peshkimi;

            b) tė merret apo tė shfrytėzohet fauna ose flora;

            c) tė hidhet apo tė shfrytėzohet rėra ose zhavorri, tė shkarkohet apo tė zhvendosen ujėrat apo ēdo material tjetėr ndotės, si dhe tė ndėrhyhet, tė prishet apo tė shkatėrrohet mjedisi;

            ē)  tė ndėrtohen struktura nė tokė apo nė ujė;

            d) tė ndėrmerren apo tė kryhen aktivitete tė tjera qė mund tė kenė njė ndikim negativ mbi ekosistemin e zonės sė mbrojtur.

            2. Nė raste pėrjashtimore, pavarėsisht nga sa parashikohet nė pikėn 1 tė kėtij neni, peshkimi i llojeve tė caktuara tė peshkut, nė periudha tė caktuara tė vitit, me pajisje tė caktuara, mund tė lejohet vetėm pas autorizimit pėrkatės, tė lėshuar prej ministrit. Autorizimi pėr peshkimin mund tė lėshohet vetėm nė rast se:

            a) ndihmon nė riprodhimin, kultivimin e kėtyre llojeve dhe/ose popullimin e zonave tė reja tė peshkimit;imit;imit;

            b) nė zonė janė futur sasi tė mėdha tė llojeve tė caktuara tė peshkut dhe organizmave tė tjerė detarė;

            c) ėshtė pėr qėllime shkencore/studimore.

            3. Ministri, nė autorizimin e lėshuar subjektit pėrkatės, pėrcakton, ndėrmjet tė tjerash, kohėzgjatjen, pajisjet e peshkimit, si dhe rregullat teknike tė pėrdorshme nė zonat e mbrojtura ujore pėr qėllime peshkimi.

 

Neni 13

 Zonat e tjera ku ndalohet peshkimi

 

            1. Me qėllim mbrojtjen e riprodhimit natyror tė peshqve detarė dhe tė ujėrave tė brendshme dhe tė tė vegjėlve, si dhe tė organizmave tė tjerė ujorė, ministri urdhėron ndalimin e peshkimit pėr periudha kohe tė caktuara.

            2. Urdhri pėr ndalimin e peshkimit pėrcakton:

            a) llojet ose grupllojet e peshkut dhe organizmave tė tjerė detarė, peshkimi i tė cilave ndalohet;

            b) koordinatat gjeografike tė zonės sė ndaluar;

            c) ditėn e fillimit dhe tė pėrfundimit tė sezonit;

            ē)  masat pėr mbrojtjen dhe promovimin e peshkimit, pas konsultimit edhe me institucionet shkencore dhe grupet e interesit.

            3. Pavarėsisht nga sa parashikohet nė pikėn 2 tė kėtij neni, ministri  lejon, nė raste tė veēanta dhe nė kushte tė caktuara, fillimin e peshkimit pėr:

            a) tė vegjlit;

            b) llojet e peshkut dhe organizmave tė tjerė ujorė, jo nė gjendje pėr t’u riprodhuar, nė zona tė caktuara;

            c) kohėzgjatje tė caktuara dhe pėr pėrdorimin e pajisjeve tė caktuara tė peshkimit, me qėllim aktivitetet kėrkimore apo ripopulluese.

           

Neni 14

 Mbrojtja nga mbipeshkimi

 

            Pėr tė mbrojtur llojet e veēanta tė peshkut e tė organizmave tė tjerė detarė dhe tė ujėrave tė brendshme nga mbipeshkimi, ministri vendos:

            a) tė deklarojė mbylljen e sezonit dhe/ose tė ndalojė pėrdorimin e veglave dhe mjeteve tė caktuara pėr peshkimin tregtar apo ēlodhės - argėtues;

            b) tė pėrcaktojė karakteristikat kryesore, konstruktive dhe teknike, metodat e pėrdorimin, kohėn dhe qėllimin e pėrdorimit tė llojeve specifike tė veglave e tė pajisjeve tė peshkimit tregtar dhe ēlodhės - argėtues;

            c) tė pėrcaktojė madhėsinė qė duhet tė ketė peshku dhe organizmat e tjerė ujorė, nė pėrputhje me parashikimet e pikės 1 tė nenit 10 tė kėtij ligji.

 

 

Neni 15

 Mbrojtja e llojeve ekonomikisht tė rėndėsishme

 

            Ministri, me qėllim pėrdorimin e qėndrueshėm dhe mbrojtjen e llojeve ekonomikisht tė rėndėsishme tė peshkut dhe tė organizmave tė tjerė ujorė, pas konsultimit paraprak me institucionet shkencore tė specializuara tė fushės, pėrcakton:

            a) numrin dhe madhėsinė e anijeve tė peshkimit, fuqinė motorike tė anijeve, llojin dhe cilėsinė e veglave e tė pajisjeve tė peshkimit, pėr tė cilat lejohet peshkimi nė zona tė caktuara peshkimi;

            b) ndalimet e peshkimit nė njė zonė tė caktuar;

            c) zėnien e lejuar nė terma tė sasisė ose mbledhjen e lejuar pėr leje peshkimi;

            ē)  numrin e lejeve pėr llojet e caktuara tė peshkimit.

 

Neni 16

 Ndalimet nė peshkim dhe nė zonat e veēanta

 

            1. Ndalohen zėnia, mbledhja dhe/apo tregtia e peshkut dhe organizmave tė tjerė ujorė me eksplozivė, substanca kimike ose ēdo mėnyrė tjetėr qė vret, intoksikon apo i helmon ato.

            2. Ndalohet mbajtja nė breg e eksplozivėve apo substancave kimike qė vrasin, helmojnė apo intoksikojnė peshkun dhe organizmat e tjerė ujorė.

            3. Ndalohen pėrdorimi dhe mbajtja nė bord e:

            a) substancave toksike, narkotike dhe gėrryese;

            b) pajisjeve qė gjenerojnė shkarkime elektrike;

            c) eksplozivėve;

            ē)  substancave qė, nėse bashkohen sė bashku, mund tė shpėrthejnė;

            d) mjeteve me tėrheqje, kryqeve tė Shėn-Andreas apo pajisjeve tė ngjashme me to, qė pėrdoren pėr mbledhjen e koralit tė kuq dhe llojeve tė tjera tė koraleve apo organizmave tė tjerė tė ngjashėm me koralet;

            dh) ēekiēėve pneumatikė ose pajisjeve tė tjera me goditje pėr grumbullimin, sidomos tė molusqeve dykapakorė tė futur nė shkėmb;

e) rrjetave fundore mbledhėse me madhėsi hapjeje mė tė vogėl se 40 mm pėr peshkarexha.

4. Ndalohet peshkimi nė zonėn e portit, rrugėt e hyrjes, si dhe vendet e ankorimit.

5. Ndalohet peshkimi me trata koēe, draga, kurthe, koshilok, trata zalli, trata krahu bregdetare dhe rrjeta tė ngjashme nė fundet me bimėsi, sidomos tė Posidonia oceanica dhe fanerogameve tė tjera detare.

            6. Si pėrjashtim i pikės 5 tė kėtij neni, lejohet pėrdorimi i koshilokut, tratave tė zallit dhe i rrjetave tė ngjashme, nė tė cilat lartėsia totale dhe sjellja gjatė aktivitetit tė peshkimit nėnkuptojnė qė koshiloku, kavoja e plumbit dhe kavot e tėrheqjes nuk prekin livadhet.

 

KREU III

 POLITIKAT STRUKTURORE

 

Neni 17

 Parimet e politikės strukturore

 

            1. Politikat strukturore nė peshkim janė pjesė e politikave tė pėrgjithshme tė ministrisė dhe rishikohen tė paktėn njė herė nė katėr vjet.

      2. Politika strukturore synon tė kontribuojė nė:

            a) mbėshtetjen e strategjisė kombėtare tė peshkimit pėr tė garantuar njė shfrytėzim tė qėndrueshėm tė burimeve ujore tė gjalla;

            b) promovimin e njė ekuilibri tė qėndrueshėm midis burimeve dhe kapacitetit tė peshkimit tė flotės sė peshkimit;

            c) mbėshtetjen e konkurrencės tė strukturave prodhuese dhe zhvillimin e ndėrmarrjeve ekonomikisht aktive nė sektorin e peshkimit;

            ē) forcimin e mbrojtjes dhe pėrmirėsimin e mjedisit e tė burimeve natyrore atje ku ekziston njė lidhje me sektorin e peshkimit;

            d) nxitjen e qėndrueshme dhe pėrmirėsimin e cilėsisė sė jetės nė zonat nė tė cilat zhvillohet aktivitet peshkimi;

            dh) promovimin e shanseve tė barabarta midis burrave dhe grave nė zhvillimin e sektorit tė peshkimit dhe tė zonave tė peshkimit.

 

Neni 18

 Fushat e ndėrhyrjeve strukturore

 

            Fushat e ndėrhyrjeve strukturore janė:

            1. Masat pėr pėrshtatjen e flotės sė peshkimit janė si mė poshtė:

            a) Mbėshtetja pėr pronarėt e anijeve tė peshkimit, tė pėrfshira nė planet e pėrshtatjes sė kapaciteteve tė peshkimit dhe disponibilitetit tė burimeve.

            b)  Mbėshtetja pėr ndalimin e pėrkohshėm tė aktivitetit tė peshkimit.

            c) Mbėshtetja pėr investime nė bordin e anijeve tė peshkimit pėr sigurinė nė bord, furnizimin me karburant, pėrmirėsimin e kushteve tė punės, higjienės e efiēencės energjetike dhe selektiviteti i mjeteve tė peshkimit, me kusht qė tė mos sjellė njė rritje tė sforcos sė peshkimit.

            ē) Kompensimi social – ekonomik, me qėllim diversifikimin e aktivitetit dhe promovimin e shumėpunėsimit pėr peshkatarėt, rritjen e kualifikimit, sidomos tė tė rinjve dhe tė profesioneve tė reja, nė peshkim.

            d) Mbėshtetje pėr peshkimin e vogėl bregdetar artizanal, me qėllim pėrmirėsimin dhe kontrollin e kushteve tė hyrjes nė ujėrat dhe burimet ujore, promovimin e organizimit tė zinxhirit tė prodhimit, pėrpunimit dhe tregtimit tė prodhimeve peshkore, nxitjes sė nismave tė reduktimit vullnetar tė sforcos sė peshkimit dhe mbrojtjes sė resurseve, nxitjes sė pėrdorimit tė teknologjive tė reja (teknikave tė peshkimit qė rritin selektivitetin tej atyre tė parashikuara nga legjislacioni dhe qė nuk rritin sforcon e peshkimit).

            dh) Mbėshtetja, nė kuadėr tė planeve tė shpėtimit dhe ristrukturimit, tė ndėrmarrjeve nė vėshtirėsi.

            2. Masat pėr ujėrat e brendshme dhe pėrpunimin e tregtimin e prodhimeve peshkore janė si mė poshtė:

            a) Mbėshtetja pėr peshkimin nė ujėrat e brendshme pėr ndėrtimin, zgjerimin fuqizimin dhe modernizimin e mjeteve tė peshkimit, me qėllim pėrmirėsimin e sigurisė nė bord, tė kushteve tė punės, higjienės, cilėsisė sė prodhimit, si dhe reduktimin e impaktit negativ mbi mjedisin.

            b) Mbėshtetja pėr peshkatarėt dhe pronarėt e mjeteve lundruese tė peshkimit, nė kuadėr tė masave pėr mbrojtjen e llojeve tė veēanta tė peshkut dhe organizmave tė tjerė tė ujėrave tė brendshme, nė ndalimin e pėrkohshėm tė aktivitetit tė peshkimit.

            c) Mbėshtetja pėr ndėrtimin, zgjerimin, pajisjen dhe modernizimin e ndėrmarrjeve, duke u pėrqendruar nė pėrmirėsimin e kushteve tė punės, pėrmirėsimin e cilėsisė sė prodhimit, tė prodhimit tė produkteve cilėsore tė destinuara pėr tregje specifike, tė reduktimit tė ndikimit negativ mbi mjedisin, pėrmirėsimit tė pėrdorimit tė llojeve mė pak tė pėrdorura, tė prodhimeve tė reja me teknologji tė reja, tė tregtimit tė prodhimeve vendase dhe tė promovimit tė punėsimit tė qėndrueshėm nė sektor.

            3. Masat me karakter publik janė si mė poshtė:

            a) Mbėshtetja pėr veprimtari kolektive pėr tė kontribuar nė njė menaxhim tė qėndrueshėm dhe mbrojtje tė burimeve ujore, promovimi i mėnyrave dhe mjeteve tė peshkimit selektiv qė reduktojnė zėniet, jo objekt peshkimi, heqja e mjeteve tė peshkimit tė humbura, pėrmirėsimi i kushteve tė punės dhe sigurisė, rritja e transparencės sė tregtimit tė prodhimeve peshkore, zhvillimi, ristrukturimi dhe pėrmirėsimi i zonave ujore, promovimi i bashkėpunimit midis shkencėtarėve dhe operatorėve tė sektorit, promovimi i shanseve tė barabarta, promovimi i krijimit tė organizatave tė prodhuesve.

            b) Mbrojtja dhe zhvillimi i florės dhe faunės ujore, nėpėrmjet ndėrtimit ose instalimit tė strukturave fikse pėr tė mbrojtur dhe zhvilluar faunėn dhe florėn ujore ose rigjenerimin e zonave tė riprodhimit nė ujėrat e brendshme.

            c) Investime nė portet e peshkimit, vendet e zbarkimit pėr tė pėrmirėsuar kushtet pėr peshkun e zbarkuar, furnizimin me akull, karburant, ujė dhe energji elektrike, pajisjet pėr riparimin dhe pėr mirėmbajtjen e mjeteve tė peshkimit, ndėrtimit, modernizimit dhe zgjerimit tė bankinave, duke pėrmirėsuar sigurinė dhe operacionet e imbarkimit dhe tė zbarkimit, menaxhimit tė informatizuar tė aktiviteteve tė peshkimit, pėrmirėsimit tė kushteve tė punės, depozitimit dhe trajtimit tė mbetjeve dhe masave pėr reduktimin e hedhurinave.

            ē) Zhvillimi i tregjeve tė reja dhe fushata tė drejtuara konsumatorėve pėr promovimin e prodhimeve peshkore, tė furnizimit tė tregut edhe me lloje mė pak tė pėrdorura, promovimit tė prodhimeve tė zėna, duke pėrdorur teknikė me impakt tė ulėt mjedisor, dhe fushatave pėr pėrmirėsimin e imazhit tė prodhimeve peshkore dhe tė vetė sektorit.

            4. Masat pėr njė zhvillim tė qėndrueshėm tė zonave tė peshkimit janė si mė poshtė:

            a) Shtimi vlerės sė prodhimeve peshkore, pėrmirėsimi i menaxhimit dhe kontrollit tė kushteve tė hyrjes nė zonat e peshkimit, mbrojtja dhe shtimi i punėsimit nė zonat e peshkimit, promovimi i cilėsive mjedisore tė mjedisit detar.

            b) Forcimi i konkurrencės, promovimi i ekoturizmit, ndėrtimi i infrastrukturės pėr peshkimin e vogėl artizanal, rikuperimi i potencialit prodhues nė rast fatkeqėsish natyrore.

5. Masat e parashikuara nė pikat 1, 2, 3 dhe 4 tė kėtij neni miratohen me vendim tė Kėshillit tė Ministrave.

 

KREU IV 

AUTORITETET VENDIMMARRĖSE

 DHE ORGANET KONSULTATIVE

 

Neni 19

 Autoriteti vendimmarrės/menaxhues dhe detyrat e tij

 

            1. Mbikėqyrja, menaxhimi e rregullimi i peshkimit dhe i aktiviteteve qė kanė lidhje dhe e mundėsojnė atė bėhet nga ministria.

            2. Ministria, gjatė zbatimit tė detyrave dhe ushtrimit tė kompetencave qė burojnė prej kėtij ligji, bashkėpunon me tė gjitha ministritė qė lidhen me aktivitetin e peshkimit.

3. Nė zbatim tė dispozitave tė kėtij ligji, ministri miraton rregullore pėr:

a) pėrbėrjen, funksionimin dhe detyra tė veēanta tė organeve konsultative qė krijohen nė bazė tė kėtij ligji;

b) kushtet pėr lėshimin dhe rinovimin e autorizimeve tė kėrkimit shkencor nė fushėn e peshkimit;

            c) kriteret dhe mėnyrat pėr njohjen e enteve kėrkimore;               

            ē) kushtet, kėrkesat dhe mėnyrat e regjistrimit nė regjistrin e peshkatarėve, sipas nenit 31 tė kėtij ligji, si dhe modelin e regjistrit e normat pėr mbajtjen e tij;

            d) detyrimet dhe mėnyrat e paraqitjes sė relacioneve nga titullarėt e autorizimeve tė kėrkimit;

            dh) krijimin dhe mbajtjen pranė ministrisė tė njė arkivi tė lejeve tė peshkimit;

            e) ndalimet nė peshkim, sipas pėrcaktimeve nė kėtė ligj ose ndalime tė tjera;

            ė) detyrimet dhe mėnyrat e paraqitjes sė informacioneve dhe tė tė dhėnave statistikore pėr peshkimin dhe akuakulturėn, si dhe pėr shfrytėzimin ekonomik tė prodhimeve tė peshkimit e akuakulturės;         

            f) ndėrprerjen, anulimin, rinovimin ose refuzimin pėr rinovimin e lejeve dhe autorizimeve tė parashikuara nga ky ligj;                                                    

            g) organizimin e tregjeve tė peshkut e, nė veēanti, detyrimin pėr tė paraqitur tė dhėnat statistikore pėr veprimtarinė e zhvilluar;

            gj) peshkimin ēlodhės - argėtues e, nė veēanti, llojet, pajisjet, zonat, periudhat, ushtrimin e kėsaj veprimtarie nė ujėrat e brendshme, pėrdorimin e mjeteve lundruese, lėshimin e lejeve nga ana e shoqatave tė peshkimit ose enteve tė tjera, kushtet pėr pėrdorimin e pushkės nėnujore;

            h) autorizimin e organeve administrative ose enteve tė tjera pėr lėshimin e lejeve tė parashikuara nė kėtė ligj;

            i) redaktimin e procesverbaleve nga inspektorėt e peshkimit dhe modelet pėrkatėse; 

            j)  kushtet pėr lejet e peshkimit dhe zhvillimit tė aktivitetit tė peshkimit;

            k) kushtet qė duhet tė plotėsojnė personat qė emėrohen vėzhgues ose marrėsve tė mostrave nė peshkim.

 

Neni 20

 Organet konsultative

 

            Organet konsultative nė lidhje me aktivitetin e peshkimit janė:

            a) Komisioni Konsultativ Qendror pėr Peshkimin dhe Akuakulturėn (KKQPA).

            b) Komiteti pėr Koordinimin e Kėrkimit Shkencor, Teknik dhe Ekonomik (KKKSHTE).

 

Neni 21

 Komisioni Konsultativ Qendror pėr Peshkimin dhe Akuakulturėn

 

            1. Pranė ministrisė ngrihet Komisioni Konsultativ Qendror pėr Peshkimin dhe Akuakulturėn, i cili jep mendime dhe sugjerime pėr ēėshtje tė pėrgjithshme dhe tė analizės sė zinxhirit tė peshkimit, pėr hyrjen nė burime dhe aktivitetin e peshkimit, pėr politikat strukturore, pėr organizimin e tregut dhe probleme tė akuakulturės.

            2. KKQPA-ja kryesohet nga ministri dhe ka nė pėrbėrje drejtorė tė drejtorive tė ministrisė, pėrfaqėsues tė organizatave mė tė mėdha tė menaxhimit dhe tė prodhuesve tė peshkimit, si dhe ekspertė nė lėmin e peshkimit, akuakulturės dhe mjedisit.

            3. Anėtarėt e komisionit caktohen me urdhėr  tė ministrit pėr njė afat trevjeēar.

            4. Drejtori i drejtorisė sė peshkimit kryen funksionet e nėnkryetarit tė komisionit. Funksionet e sekretarit tė komisionit kryhen nga njė funksionar i po kėsaj drejtorie.

            5. Ministri mbledh KKQPA-nė jo mė pak se njė herė nė vit.

            6. Mėnyra e funksionimit tė KKQPA-sė miratohet me rregullore tė ministrit.

 

Neni 22

 Komiteti pėr Koordinimin e Kėrkimit Shkencor, Teknik dhe Ekonomik, pėrbėrja dhe detyrat e tij

 

            1. Pranė ministrisė krijohet Komiteti pėr Koordinimin e Kėrkimit Shkencor, Teknik dhe Ekonomik, i cili ėshtė njė organ i pėrhershėm konsultativ pėr ēėshtje qė lidhen me studimet e kėrkimet me interes shkencor, teknik, shtetėror dhe ekonomik pėr peshkimin dhe akuakulturėn.

            2. Anėtarėt e komitetit caktohen me urdhėr  tė ministrit ndėrmjet shkencėtarėve dhe personaliteteve mė tė njohura nė fushėn e peshkimit, akuakulturės dhe mjedisit.

            3. KKKSHTE-ja kryen detyrat e koordinimit tė:

            a) kėrkimit dhe vlerėsimit tė popullatės sė peshqve;

            b) monitorimit tė kushteve dhe vlerėsimet nė lidhje me shfrytėzimin e qėndrueshėm tė peshkut dhe organizmave tė tjerė detarė;

            c) pėrgatitjes sė bazės profesionale pėr planin strategjik kombėtar, planin e menaxhimit dhe atė tė zbatimit tė peshkimit;

            ē) pėrcaktimit tė termave teknikė dhe teknologjikė pėr tė gjitha llojet e peshkimit;

            d)  dhėnies sė asistencės profesionale nė aktivitetin e peshkimit.

            4. Mėnyra e funksionimit tė KKKSHTE-sė miratohet me rregullore tė ministrit.

 

KREU V

 POLITIKAT DHE STRATEGJIA E PESHKIMIT

 

Neni 23

 Politikat e peshkimit

 

            Politikat e peshkimit nė Republikėn e Shqipėrisė pėrcaktohen dhe zbatohen nė pėrputhje me strategjinė kombėtare tė peshkimit, planin e menaxhimit tė peshkimit dhe planin e zbatimit tė peshkimit.

 

Neni 24

 Strategjia kombėtare e peshkimit

 

            1. Strategjia kombėtare e peshkimit pėrcakton drejtimet afatgjata, pėrparėsitė dhe objektivat e zhvillimit tė peshkimit, fondet e nevojshme e afatet e realizimit, si dhe pėrgjegjėsitė qė dalin nė zbatim tė marrėveshjeve ndėrkombėtare, veēanėrisht pėr:

            a) menaxhimin dhe promovimin e flotės sė peshkimit, nė veēanti, promovimin e pėrpjekjes sė peshkimit dhe kapaciteteve tė saj, duke pasur gjithmonė parasysh burimet e peshkimit, metodat e peshkimit pro mjedisit, si dhe zhvillimin e qėndrueshėm tė aktiviteteve tė peshkimit;

            b) zhvillimin e qėndrueshėm tė pėrpunimit dhe tregtisė sė peshkut;

            c) zhvillimin e qėndrueshėm tė zonave tė peshkimit, pėrfshirė kriteret pėr pėrcaktimin e zonave parėsore;

            ē) konkurrueshmėrinė e sektorit tė peshkimit, pėrfshirė pėrmirėsimin e strukturės, organizimit dhe mjedisit tė punės;

            d) ruajtjen e burimeve njerėzore, nė veēanti, pėrmirėsimin e aftėsive profesionale, punėsimin e qėndrueshėm, si dhe rritjen e numrit e tė pėrgjegjėsive tė grave nė sektor;

             dh) mbrojtjen dhe pėrmirėsimin e mjedisit.

            2. Strategjia kombėtare e peshkimit pėrcakton, gjithashtu, pėrparėsitė, qėllimet, fondet e nevojshme, si dhe afatet e parashikuara pėr:

            a) sigurimin e pajisjeve dhe kushteve tė tjera pėr kryerjen e inspektimeve/kontrolleve tė aktivitetit tė peshkimit, si dhe mbledhjen e tė dhėnave dhe informacioneve qė janė tė rėndėsishme pėr politikat e pėrbashkėta tė peshkimit;

            b) mbėshtetjen dhe asistencėn teknike pėr nismat qė forcojnė qėndrueshmėrinė e sektorit;

            c) peshkimin dhe zhvillimin e aktiviteteve tė peshkimit jashtė detit territorial, nė pėrputhje me marrėveshjet ndėrkombėtare.

3. Strategjia kombėtare e peshkimit pėrgatitet prej ministrisė nė bashkėpunim dhe bashkėrendim me:

            a) autoritetet kompetente kombėtare publike, qendrore dhe vendore;

            b) institucionet shkencore, si dhe institucionet dhe/ose organet e tjera eksperte nė fushėn e peshkimit dhe mjedisit;

            c) grupet e interesit nė fushėn e peshkimit dhe mjedisit.

            4. Strategjia kombėtare e peshkimit miratohet me vendim tė Kėshillit tė Ministrave.

 

Neni 25

  Plani i menaxhimit tė peshkimit

 

            1. Plani i menaxhimit tė peshkimit (PMP) pėrmban objektivat afatshkurtėr dhe afatmesėm tė zhvillimit tė peshkimit, llojet e masave dhe tė programeve, rezultatet e pritshme, si dhe  burimet e nevojshme tė fondeve pėr financimin e masave tė politikave tė peshkimit.

            2. Ministri, kur e ēmon tė nevojshme, shpall planin emergjent tė menaxhimit pėr tė mbrojtur popullatat qė janė nė rrezik, si dhe urdhėron ripopullimin nė zonat pėrkatėse.            

            3. Planet e menaxhimit tė peshkimit pėrgatiten nė bashkėpunim me pėrfaqėsuesit e grupeve tė interesit.

4. PMP-ja pėrgatitet prej drejtorisė sė peshkimit dhe miratohet me urdhėr tė ministrit pėr njė periudhė 5-vjeēare.

 

Neni 26

 Plani i zbatimit tė peshkimit

 

            1. Plani i zbatimit tė peshkimit (PZP) pėrmban:

            a) njė pėrshkrim tė peshkimit nė lidhje me zonėn, llojet e peshkut, tė karakteristikave tė peshkimit, metodave tė peshkimit, si dhe tė gjendjes aktuale tė shfrytėzimit;

            b) monitorimin e gjendjes sė popullatave tė llojeve ekonomikisht tė rėndėsishme tė peshkut dhe organizmave tė tjerė fundorė, si dhe pelagjikė;

            c) analiza tė popullatės sė peshkut, pėrfshirė karakteristikat biologjike dhe statusin e mbrojtjes;

            ē) objektivat qė synohen tė arrihen gjatė afatit tė pėrcaktuar;

                  d) detyrat qė do tė zbatohen gjatė afatit tė pėrcaktuar;

            dh) masat teknike qė do tė zbatohen, pėrfshirė masat pėr mbrojtjen e popullatės sė peshkut;

            e) menaxhimin mbi bazė ekosistemi;

            ė) rrugėt qė do tė pėrdoren pėr arritjen e objektivave tė vendosur dhe tė pėrcaktuar nė strategjinė kombėtare tė peshkimit;

            f) impaktin ekonomik tė masave tė ndėrmarra nė fushėn e peshkimit;

            g) kriteret pėr vlerėsimin e efiēencės sė planit;

            gj) datėn e vlerėsimit prej autoriteteve tė rezultateve tė arritura prej planit tė zbatimit.

            2. PZP-ja pėrcakton, gjithashtu, kriteret pėr:

            a) dhėnien e lejeve, tė cilat pėrfshijnė anijet/varkat, peshkatarėt ose metodat e kontrollit tė kapjes sė peshkut apo organizmave tė tjerė ujorė, por jo vetėm;

            b) dhėnien e lejeve speciale pėr peshkimin eksperimental;

            c) dhėnien e lejeve speciale pėr anije specifike peshkimi dhe pėr anijet e peshkimit mė tė vogla se 10 metra;

                  ē)  zvogėlimin e hedhurinave;

            d) mėnyrėn e monitorimit tė mjeteve tė lundrimit, gjatėsia e tė cilave ėshtė nėn 15 metra;

                  dh)  dhėnien e lejeve pėr peshkimin ēlodhės - argėtues ose zhytjen;

            e) shmangien e pėrkohshme nga PZP-ja, pėrfshirė masat teknike ose pengesa tė tjera qė lidhen me zonėn e peshkimit dhe qė kanė tė bėjnė me pajisje ose mjete lundrimi;

            ė)  kufizime, nėse nevojiten, pėr zbatimin e aktiviteteve tė peshkimit.

            3. Plani i zbatimit tė peshkimit pėrgatitet nga ministria nė bashkėpunim me institucionet shkencore kompetente e grupet e tjera tė interesit nė fushėn e peshkimit e akuakulturės dhe miratohet me urdhėr tė ministrit.

4. Nė zbatim tė PZP-sė aktiviteti i peshkimit menaxhohet nga drejtoria e peshkimit apo, kur ėshtė rasti, nga autoriteti i pėrcaktuar nė marrėveshjet ndėrkombėtare, nė tė cilat Shqipėria ėshtė pjesė.

 

Neni 27

 Masat e emergjencės

 

            1. Ministria, nė rast se ka tė dhėna pėr ekzistencėn e njė rreziku serioz dhe tė paparashikueshėm qė kėrcėnon burimet e gjalla ujore apo ekosistemin detar/ujor dhe qė vjen pėr shkak tė aktivitetit tė peshkimit, ndėrmerr  masat e emergjencės pėr tė larguar/shmangur rrezikun.

            2. Masat e emergjencės, tė parashikuara nė pikėn 1 tė kėtij neni, si rregull nuk mund tė zbatohen pėr mė shumė se tre muaj rresht. Nė rastet kur gjykohet se situata e emergjencės nuk ėshtė larguar, ministria mund tė vendosė dhe tė lejojė zgjatjen e masave tė emergjencės pėrtej afatit tė parashikuar, por jo mė shumė se 6 muaj.

            3. Ministria, nė rastet e marrjes sė masave emergjente dhe nė zbatim tė dispozitave tė njė marrėveshjeje ndėrkombėtare, ku shteti shqiptar ėshtė palė, njofton autoritetin e shtetit tjetėr qė administron marrėveshjen dhe/ose autoritetin kompetent rajonal tė peshkimit, tė pėrcaktuar nė marrėveshje, duke u dėrguar, sė bashku me njoftimin pėr masat emergjente qė do tė merren, edhe njė memorandum shpjegues. Ministria njofton autoritetin pėrkatės pėrpara nisjes sė zbatimit tė masave emergjente.

 

 

 KREU VI

 AKTIVITETI I PESHKIMIT

 

Neni 28

 Pėrcaktimi i llojeve tė peshkimit

 

            Llojet e peshikimit janė:

            a) peshkim tregtar;

            b) peshkim ēlodhės-argėtues;

            c) peshkim pėr qėllime studimore dhe shkencore.

 

Seksioni I

 Peshkimi tregtar

 

Neni 29

 Llojet e peshkimit tregtar

 

            1. Peshkimi tregtar pėrbėhet nga peshkimi tregtar profesional dhe peshkim tregtar artizanal.

            2. Qėllimi, karakteristikat teknike dhe sasia e veglave dhe e pajisjeve tė peshkimit qė lejohen tė pėrdoren nė peshkimin tregtar pėrcaktohen me rregullore tė miratuara nga  ministri.

 

Neni 30

 Leja e peshkimit tregtar

 

            1. Leja e peshkimit tregtar pėrfshihet nė kategorinė III.5 tė shtojcės sė ligjit nr. 10 081, datė 23.2.2009 “Pėr licencat, autorizimet dhe lejet nė Republikėn e Shqipėrisė”. Leja e peshkimit tregtar lėshohet, menaxhohet dhe hiqet nė pėrputhje tė plotė me procedurat e pėrcaktuara nė kėtė ligj dhe nė ligjin nr. 10 081, datė 23.2.2009 “Pėr licencat, autorizimet dhe lejet nė Republikėn e Shqipėrisė”.

            2. Leja e peshkimit tregtar mbahet gjithmonė nė bordin e mjetit tė lundrimit/anijes sė peshkimit dhe ėshtė e vlefshme vetėm pėr njė mjet lundrimi/anije peshkimi.

            3. Numri maksimal i lejeve tė peshkimit tregtar pėrcaktohet nga ministri nė  zbatim tė planit tė menaxhimit tė peshkimit dhe planit tė zbatimit tė peshkimit.

            4. Leja e peshkimit tregtar ka njė kohėzgjatje tė caktuar, e cila tregohet qartė nė leje. Me mbarimin e kėtij afati, leja mund tė rinovohet pas dorėzimit mė parė tė kėrkesės pėrkatėse.

            5. Ndalohet dhėnia e lejeve tė peshkimit tregtar pėr mjete lundruese/anije peshkimi me flamur tė huaj.

            6. Shtetasve tė huaj u ndalohet tė zotėrojnė mė shumė se 49 pėr qind tė kapitalit tė njė anijeje me flamur shqiptar ose tė shoqėrive tregtare me aktivitet nė peshkimin tregtar.

 

Neni 31

 Regjistri i Peshkatarėve Profesionistė

 

            1. Drejtoria e peshkimit krijon dhe administron Regjistrin e Peshkatarėve Profesionistė (RPP).

            2. Forma, pėrmbajtja dhe mėnyra e administrimit tė RPP-sė, si dhe dokumentacioni, procedurat dhe afatet qė duhen respektuar pėr dorėzimin e kėrkesės pėr regjistrim dhe/ose ankimimin e vendimit pėr refuzimin e regjistrimit pėrcaktohen me rregullore tė miratuar nga ministri.

 

Neni 32

 Regjistri i Anijeve tė Peshkimit

 

            1. Drejtoria e peshkimit krijon dhe administron Regjistrin e Anijeve tė Peshkimit (RAP), ku regjistrohet ēdo mjet lundrues qė pėrdoret pėr peshkim tregtar.

            2. Pėrjashtohen nga pika 1 e kėtij neni mjeti lundrues, pronari i mjetit lundrues ose pėrdoruesi i tij, i cili ėshtė regjistruar nė listėn e zezė tė anijeve qė zhvillojnė aktivitet PPP (IUU) tė Bashkimit Europian, ose tė ēdo organizate ndėrkombėtare, tė njohur nga Republika e Shqipėrisė.

            3. Ēdo mjeti lundrues, qė ėshtė regjistruar nė regjistrin e flotės sė peshkimit, i jepet numri unik identifikues (NFR- CFR).

            4. Zotėrimi i mjeteve lundruese, qė pėrdoren pėr peshkim tregtar, nuk pėrbėn kusht tė mjaftueshėm pėr tė fituar tė drejtėn e pajisjes me leje tė peshkimit tregtar.

            5. Forma, pėrmbajtja dhe mėnyra e administrimit tė RAP-sė, si dhe dokumentacioni, procedurat dhe afatet qė duhen respektuar pėr aplikimin pėr regjistrim dhe/ose ankim tė vendimit pėr refuzimin e regjistrimit pėrcaktohen me rregullore tė miratuar nga ministri.

 

Neni 33

 Ndalimet pėr anijet e peshkimit

 

          1. Anijet e peshkimit, tė pajisura me leje peshkimi tregtar, ndalohen tė pėrdorin pajisje qė nuk janė markuar nė vendet e caktuara, pėrtej distancės prej 12 milje detare nga deti territorial.

          2. Ndalohet tė pajisen me leje pėr peshkimin fundor anijet e peshkimit me fuqi motorike mė tė vogėl se 224 KWdhe mė tė madhe se 746 KW.

          3. Pajisjet dhe mėnyra e markimit tė pajisjeve tė pėrmendura nė pikėn 1 tė kėtij neni pėrcaktohen me rregullore tė miratuar nga ministri.

  

Neni 34

 Peshkimi jashtė ujėrave territoriale

 

            Peshkimi jashtė ujėrave territoriale tė Republikės sė Shqipėrisė bėhet me autorizim tė veēantė tė ministrit.

 

Neni 35

 Marrėveshje ndėrkombėtare tė peshkimit

 

            1. Kėshilli i Ministrave i Republikės sė Shqipėrisė lidh marrėveshje me qeveritė e vendeve tė tjera dhe/ose me organizata ndėrkombėtare nė fushėn e peshkimit.

            2. Detyrimet dhe tė drejtat e pėrcaktuara nė marrėveshjet e parashikuara nė pikėn 1 tė kėtij neni nė asnjė rast nuk cenojnė tė drejtat dhe detyrimet e pėrcaktuara nė dispozitat e kėtij ligji pėr subjektet vendase tė peshkimit.

 

Neni 36

 Detyrimi pėr t’u kthyer nė njė port shqiptar

 

            Ēdo mjet lundrues, i pajisur me leje pėr peshkimin tregtar nė ujėrat e Republikės sė Shqipėrisė, ėshtė i detyruar, pas veprimtarisė sė peshkimit dhe para eksportit tė mundshėm tė organizmave ujorė tė peshkuar, tė kthehet pranė njė porti shqiptar pėr tė kryer tė gjitha veprimet e kėrkuara sipas kėtij ligji dhe nė zbatim tė tij.

 

Neni 37

 Ndalimi i peshkimit tė disa llojeve tė organizmave ujorė

 

            1. Ndalohen peshkimi, mbajtja nė bord, transitimi nė barkė dhe anije, zbarkimi i qėllimtė dhe hedhja nė treg ose pėr konsum, nė ēdo periudhė, zonė e me ēfarėdo lloj mjeti a pajisjeje i kėtyre organizmave ujorė:

            a) Korani i lumit - Salmo letnica lumi;

            b) Blini -Acipenser sturio;

            c) Peshkaqenėt - Cetorhinus maximus, Carcharodon carcharias;

            ē) Lopa e detit - Mobula mobular;

            d) Gurėshpuesi (dateri) - Lithophaga lithophaga;

            dh) Koralet (Corallium spp.);

            e) Sfungjerėt (spongidae);

            ė) Gjitarėt e detit;

            f) Breshkat e detit;

g) Kastravecat e detit.

Lloje tė tjera qė mund tė identifikohen si tė rrezikuara, i shtohen kėsaj liste me vendim tė Kėshillit tė Ministrave.

            2. Ministri, me autorizim tė veēantė, lejon peshkimin e organizmave ujorė, tė parashikuar nė pikėn 1 tė kėtij neni, vetėm pėr qėllime studimore e shkencore.

 

Seksioni II

 Peshkimi ēlodhės - argėtues

 

Neni 38

 Peshkimi ēlodhės - argėtues

 

            1. Peshkimi ēlodhės - argėtues konsiston nė zėnien/mbledhjen e njė sasie peshku dhe organizmash tė tjerė ujorė, nėpėrmjet pėrdorimit tė veglave dhe pajisjeve tė lejuara pėr peshkimin ēlodhės - argėtues dhe qė nuk ka pėr qėllim final shitjen/shkėmbimin apo tregtimin e peshkut.

2. Nė asnjė rast dhe pėr asnjė arsye, ushtrimi i peshkimit ēlodhės - argėtues nuk duhet tė ndėrhyjė, tė pengojė, tė rrezikojė apo tė vėshtirėsojė peshkimin tregtar.

 

Neni 39

 Kategoritė e peshkimit ēlodhės - argėtues

 

            Peshkimi ēlodhės - argėtues ndahet nė tri kategori tė veēanta, si mė poshtė:

            a) Peshkim amator, peshkim i kohės sė lirė, me grepa ose mjete tė tjera, peshkimi jotregtar, i paorganizuar i palidhur me ngjarje ose gara tė pėrcaktuara, pa mjete lundruese.

            b) Peshkim sportiv, peshkim i organizuar qė pėrfshin garimin e lirė midis peshkatarėve pėr tė zėnė individin (peshkun) mė tė madh tė disa llojeve, numrin mė tė madh tė individėve ose peshėn mė tė madhe tė pėrgjithshme nė varėsi tė rregullave tė ēdo gare tė veēantė.

            c) Peshkim turistik, peshkim i kryer nga peshkatarė profesionistė ose nga profesionistė tė peshkimit ēlodhės, tė konsideruar si palė e tretė, e cila organizon ekspeditat e peshkimit.

 

Neni 40

 Autorizimi pėr peshkimin ēlodhės - argėtues

 

            1. Individėt, vendas dhe/ose tė huaj, qė ushtrojnė peshkimin ēlodhės – argėtues, pėveē atyre qė marrin pjesė nė peshkimin sportiv, pajisen me autorizim peshkimi.

            2. Lloji, numri maksimal i autorizimeve pėr ēdo komunė/bashki/qark, gjatė njė viti kalendarik, si dhe kriteret qė duhen pėrmbushur pėr lėshimin/marrjen e autorizimit tė peshkimit pėrcaktohen nga ministri.

            3. Pėr peshkimin amator, institucionet qė verifikojnė plotėsimin e kritereve tė lejimit, janė organet e pushtetit vendor.

            4. Kriteret, qė duhet tė pėrmbushė njė mjet lundrues pėr t’u konsideruar si mjet turistik, pėrcaktohen nga autoritetet klasifikuese tė pėrcaktuara nė legjislacioni pėrkatės.

            5. Autorizimi pėr peshkimin amator lėshohet nga autoriteti pėrgjegjės i qeverisjes vendore.

            6. Autorizimi pėr peshkimin turistik lėshohet nga ministria ose ēdo ent tjetėr i autorizuar prej saj.

            7. Pėrjashtohen nga pika 6 e kėtij neni autorizimet pėr peshkimin amator nė ujėrat e brendshme, tė shpallura si zona tė bashkėmenaxhimit, tė cilat jepen nga organizatat pėrgjegjėse tė bashkėmenaxhimit.

 

Neni 41

 Lloji i autorizimit pėr peshkimin amator dhe turistik

 

            1. Autorizimi pėr peshkimin amator mund tė jetė afatgjatė ose afatshkurtėr.

            2. Autorizimi pėr peshkimin turistik ėshtė afatshkurtėr.

            3. Autorizimi ėshtė afatgjatė kur vlefshmėria e tij shtrihet gjatė gjithė vitit kalendarik nė tė cilin ėshtė lėshuar. Tė drejtėn pėr tė aplikuar, me qėllim pajisjen me autorizim pėr peshkim amator, e kanė vetėm shtetasit, shqiptarė ose tė huaj, qė janė anėtarė tė shoqatave kombėtare tė peshkimit ēlodhės - argėtues.

            4. Autorizimi ėshtė afatshkurtėr kur vlefshmėria e tij pėrfshin njė periudhė kohore jo mė tė gjatė se 30 ditė. Kjo periudhė fillon nga data e lėshimit tė autorizimit.

            5. Shtetasit e huaj kanė tė drejtė tė aplikojnė dhe tė pajisen vetėm me autorizime afatshkurtra.

 

Neni 42

 Detyrimi pėr mbajtjen e autorizimit tė peshkimit ēlodhės - argėtues

 

            1. Autorizimi pėr peshkimin ēlodhės - argėtues pėrdoret vetėm prej personit, nė emėr tė tė cilit ėshtė lėshuar.

            2. Mbajtėsi i autorizimit, gjatė ushtrimit tė aktivitetit ēlodhės - argėtues, ėshtė i detyruar tė mbajė gjithmonė me vete autorizimin pėrkatės, si dhe t’ua tregojė atė personave tė autorizuar nė bazė tė kėtij ligji, me kėrkesėn e parė.

 

Neni 43

 Tarifa e autorizimit tė peshkimit ēlodhės - argėtues

 

            1. Pėr t’u pajisur me autorizim pėr peshkimin ēlodhės - argėtues paguhet tarifa e caktuar.

            2. Tarifat, nė varėsi tė llojit tė peshkimit, pėrcaktohen me urdhėr tė pėrbashkėt tė ministrit dhe Ministrit tė Financave.

 

Neni 44

Mjetet e pėrdorura pėr peshkimin ēlodhės - argėtues

 

            1. Mjetet qė pėrdoren pėr peshkimin ēlodhės - argėtues pėrcaktohen me udhėzim tė ministrit.

            2. Ministri pėrcakton, gjithashtu, edhe sasinė maksimale tė peshkut, qė mbajtėsi i autorizimit, pėr kėtė lloj peshkimi, mund tė zėrė gjatė njė dite (24 orė).

  

Neni 45

 Ndalimet nė peshkimin ēlodhės - argėtues

 

            Gjatė ushtrimit tė aktivitetit tė peshkimit ēlodhės - argėtues ndalohen:

            a) peshkimi gjatė periudhės nga perėndimi i diellit deri nė agim;

            b) peshkimi me pushkė nėnujore prej personave nėn 16 vjeē;

            c) shitja e peshkut tė kapur gjatė kėtij aktiviteti.

 

Neni 46 

Kontrolli i autorizimeve pėr peshkimin ēlodhės - argėtues

 

            Shoqatat kombėtare tė peshkimit ēlodhės - argėtues (degėt e tyre nė qarqe), autoriteti pėrgjegjės i qeverisjes vendore, si dhe Inspektorati i Peshkimit, bashkėrendojnė punėn pėr tė kontrolluar zbatimin e kushteve tė autorizimit pėr peshkimin ēlodhės - argėtues.

           

Neni 47 

Kontrolli i peshkimit ēlodhės - argėtues

 

            1. Tė gjitha masat mbrojtėse dhe menaxhuese, qė zbatohen pėr peshkimin tregtar nė det dhe ujėra tė brendshme, janė njėsoj tė zbatueshme edhe pėr peshkimin ēlodhės - argėtues.

            2. Ministria merr masat pėrkatėse pėr kontrollin e peshkimit ēlodhės - argėtues nė tė gjithė territorin e Republikės sė Shqipėrisė.

            3. Tė dhėnat, qė rezultojnė nga ky kontroll, mbahen nė njė bazė tė dhėnash tė posaēme.

            4. Ministria, nėse vlerėson se ndikimi i peshkimit ēlodhės - argėtues ėshtė i konsiderueshėm, pasi ka marrė edhe mendimin e KKKSHTE-sė, mund tė vendosė zbatimin e masave tė veēanta menaxhuese nė lidhje me autorizimet dhe deklarimin e zėnieve.

 

Neni 48

Kampionatet kombėtare/ndėrkombėtare tė peshkimit sportiv

 

            1. Organizimi i kampionateve kombėtare/ndėrkombėtare tė peshkimit sportiv apo i ēdo lloj aktiviteti tjetėr konkurrues tė organizuar, si dhe kushtet e zhvillimit tė tyre miratohen nga ministri.

            2. Sasia e peshkut tė kapur gjatė kėtyre aktiviteteve nuk mund tė limitohet.

 

 Seksioni III 

Peshkimi pėr qėllime studimore dhe shkencore 

Neni 49 

Autorizimi pėr peshkimin pėr qėllime studimore dhe shkencore

 

            1. Peshkimi pėr qėllime studimore dhe shkencore kryhet vetėm nė bazė tė autorizimit tė lėshuar nga ministri.

            2. Ministri, nė autorizimin, sipas pikės 1 tė kėtij neni, pėrcakton kushtet, nė tė cilat mund tė kryhet peshkimi pėr qėllime studimore dhe shkencore.

 

Neni 50 

Entet e njohura tė kėrkimit

 

            Ministri njeh si ent kėrkimi ēdo subjekt shtetėror ose privat qė bėn kėrkesėn, nė bazė tė verifikimit tė kualifikimit dhe kapacitetit tė tyre dhe mbi bazėn e mendimit tė KKKSHTE-sė.

 

Seksioni IV

Peshkimi nė ujėrat e brendshme 

Neni 51 

Rregullat e pėrgjithshme

 

            1. Nė aktivitetin e peshkimit tregtar dhe menaxhimin e tij nė ujėrat e brendshme zbatohen, pėr aq sa ėshtė e mundur, tė njėjtat rregulla qė pėrcaktohen nė kėtė ligj edhe pėr peshkimin dhe menaxhimin e tij nė ujėrat territoriale.

            2. Nė rastet kur peshkimi ose menaxhimi i tij nė ujėrat e brendshme rregullohet nė mėnyrė specifike nga ky ligj, atėherė kėta tė fundit kanė pėrparėsi nė raport me rregullat e pėrgjithshme.

 

Neni 52 

E drejta e peshkimit nė ujėrat e brendshme

 

            1. E drejta e peshkimit nė ujėrat e brendshme fitohet nėpėrmjet konkurrimit publik.

            2. Kur aktiviteti i peshkimit ushtrohet nė ujėmbledhėsit e bujqėsisė, qė pėrdoren pėr ujitje nga ministria pėrgjegjėse e bujqėsisė, si dhe komunat apo bashkitė, kushtet e sė drejtės sė peshkimit duhet tė garantojnė sigurinė e digave, sipas legjislacionit nė fuqi, si dhe sasitė e ujit pėr ujitje.

            3. Procedurat e konkurrimit publik pėrcaktohen me vendim tė Kėshillit tė Ministrave.

 

Neni 53 

Marrėveshjet pėr bashkėmenaxhim

 

            Me qėllim bashkėmenaxhimin e ujėrave tė brendshme tė Republikės sė Shqipėrisė, ministria bashkėpunon me organizatat e menaxhimit tė peshkimit, eventualisht edhe pėr zona limitrofe, me qėllim qė tė ruhet ekuilibri ekologjik dhe shfrytėzimi racional i burimeve peshkore tė kėtyre zonave.

 

Neni 54 

Pėrcaktimi i njė zone bashkėmenaxhuese

 

            1. Ēdo hapėsirė gjeografike e caktuar e ujėrave tė brendshme tė Republikės sė Shqipėrisė mund tė pėrcaktohet me vendim tė Kėshillit tė Ministrave si zonė bashkėmenaxhuese e peshkimit.

            2. Organizata e menaxhimit tė peshkimit, e lidhur me njė zonė bashkėmenaxhuese, pėrfshihet nė pėrgatitjen dhe zbatimin e planit tė bashkėmenaxhimit pėr zonėn pėrkatėse.

            3. Nuk mund tė krijohet mė shumė se njė organizatė menaxhimi peshkimi pėr njė qendėr peshkimi dhe zonė bashkėmenaxhimi.

 

Neni 55 

Planet e bashkėmenaxhimit

 

            1. Ēdo plan bashkėmenaxhimi miratohet pėr njė periudhė jo mė shumė se dhjetė vjet dhe ka si qėllim:

            a) tė nxisė pėrdorimin e burimeve tė peshkimit, mbi bazėn e zhvillimit tė qėndrueshėm, duke siguruar, nė tė njėjtėn kohė, mirėmbajtjen e tyre nė nivele qė arrijnė tė plotėsojnė nevojat pėr sot dhe pėr tė ardhmen;

            b) tė mirėmbajė e tė ruajė cilėsinė dhe llojshmėrinė biologjike tė burimeve tė peshkimit;

            c) tė nxisė zbatimin e teknologjisė sė pėrshtatshme pėr peshkim;

            ē)  tė shmangė tejkalimin e kapacitetit tė peshkimit.

            2. Brenda dymbėdhjetė muajve nga data e caktimit tė zonės bashkėmenaxhuese, organizata pėrkatėse dhe drejtoria e peshkimit pėrgatisin planin e bashkėmenaxhimit tė peshkimit pėr kėtė zonė, i cili miratohet nga ministri.

3. Ēdo plan bashkėmenaxhimi duhet:

            a) tė pėrmbajė njė analizė tė gjendjes sė peshkimit nė zonėn e bashkėmenaxhimit;

            b) tė identifikojė objektivat afatshkurtėr, afatmesėm dhe afatgjatė, qė duhen realizuar, pėr tė siguruar njė menaxhim tė qėndrueshėm dhe tė frytshėm tė peshkimit nė zonėn e bashkėmenaxhimit;

            c) tė pėrcaktojė masat e rekomanduara tė menaxhimit dhe strategjitė e zhvillimit, tė nevojshme pėr tė arritur kėta objektiva;

            ē) tė identifikojė burimet e financimit pėr kostot e zbatimit tė kėtyre masave menaxhuese;

            d) tė pėrmbajė matės dhe mekanizma zyrtarė kontrolli, nė mėnyrė qė tė vlerėsohen zbatimi, rregullimi dhe frytshmėria e tij;

            dh) tė pėrmbajė procedura tė qarta dhe mekanizma kontrolli, tė miratuar mė parė nga organet pėrkatėse;

            e) tė pėrputhet me planin kombėtar pėr menaxhimin e peshkimit.

 

Neni 56 

Ndalimi i aktivitetit tė peshkimit nė zonėn bashkėmenaxhuese

 

            Plani i bashkėmenaxhimit, siguron qė personat qė nuk janė anėtarė tė organizatave bashkėmenaxhuese pėrkatėse tė mos ushtrojnė:

            a) aktivitet peshkimi apo peshkimi profesional nė territorin e zonės bashkėmenaxhuese;

            b) aktivitet peshkimi me pajisje apo teknika tė veēanta.

 

Neni 57 

Marrėveshjet pėr menaxhimin

 

            1. Pėr menaxhimin e ujėrave tė brendshme tė Republikės sė Shqipėrisė ministria lidh marrėveshje me subjekte private tė shpallura fituese nga konkurrimi publik.

            2. Marrėveshja shoqėrohet me njė plan pėr menaxhimin e zonės, ku specifikohen gjendja e burimeve tė gjalla ujore dhe objektivat qė synohen tė arrihen nėpėrmjet kėtij menaxhimi, tė gjitha kushtet pėr zbatimin e tij e veēanėrisht:

            a) pėrcaktimi dhe kufizimi i zonės ujore ose limitrofe, pėr tė cilėn do tė bėhet marrėveshja;

            b) kohėzgjatja e marrėveshjes;

            c) pėrcaktimi i detyrimeve qė ndėrmerr pala kontraktuese, si riparimi i infrastrukturave ekzistuese, ndėrtimi i infrastrukturave tė reja, si dhe pagesat vjetore;

            ē) garancitė qė ofron pala kontraktuese pėr respektimin e detyrimeve tė veta;

            d) tė drejtat qė fiton pala kontraktuese pėr secilin nga burimet e zonės;

            dh) masat qė pėrcaktohen pėr tė siguruar respektimin e sė drejtės sė peshkimit dhe tė veprimtarive tė tjera, qė tradicionalisht ushtrohen nė atė zonė;

            e) detyrimet qė merr ministria pėr menaxhimin e zonės;

            ė) pasojat nė rastet e shkeljeve tė dispozitave tė marrėveshjes nga secila palė.

 

 KREU VII

 ORGANIZATAT E PESHKIMIT 

Neni 58 

Organizatat e peshkimit, format dhe anėtarėsia e tyre

 

            1. Organizatat e peshkimit janė persona juridikė privatė qė krijohen me nismėn e tyre, nė pėrputhje me legjislacionin nė fuqi dhe mund tė jenė nė njė nga format e mėposhtme:

            a) organizatė e prodhuesve;

            b) organizatė e menaxhimit tė peshkimit;

            c) kooperativat; dhe

            ē) forma tė tjera organizimi dhe menaxhimi.

            2. Organizatat e peshkimit ushtrojnė veprimtarinė e tyre nė pėrputhje me tė drejtat dhe detyrimet e parashikuara nė statutin e tyre, i cili  miratohet nga asambleja e pėrgjithshme e organizatės, sipas kėrkesave tė legjislacionit nė fuqi.

            3. Anėtarėt e organizatės sė peshkimit janė pronarė dhe/ose anėtarė jopronarė tė anijeve tė aktivitetit tė peshkimit, sipas vendit ku ai ushtrohet.

 

Neni 59 

Strukturat e organizatave tė peshkimit

 

            1. Ēdo organizatė krijon asamblenė e pėrgjithshme, kėshillin administrativ, si dhe struktura tė tjera tė parashikuara nė statut.

            2. Asambleja e pėrgjithshme ėshtė struktura kryesore vendimmarrėse e organizatės dhe mblidhet tė paktėn njė herė nė vit nė mbledhjen vjetore tė pėrgjithshme.

            3. Kėshilli administrativ ėshtė struktura pėrgjegjėse pėr menaxhimin e organizatės. Anėtarėt e tij janė anėtarė tė organizatės. Kėshilli administrativ pėrgjigjet para asamblesė sė pėrgjithshme pėr mbikėqyrjen e veprimtarisė sė organizatės.

 

Neni 60 

Organizatat e menaxhimit tė peshkimit

 

            Organizatat e menaxhimit tė peshkimit:

            a) marrin pjesė nė bashkėmenaxhimin e burimeve tė peshkimit, nė pėrputhje me seksionin IV tė kreut VI tė kėtij ligji;

            b) tri tė pestat e numrit tė pėrgjithshėm tė votave tė anėtarėve caktohen pėr anėtarėt pronarė tė organizatės, pjesa tjetėr e votave caktohet pėr anėtarėt jopronarė tė organizatės;

            c) kanė buxhet tė pavarur, qė bazohet nė kuotat e anėtarėsisė, donacionet e ndryshme, si dhe nga ēdo e ardhur, qė realizohet nga veprimtaria e tyre. Ēdo e ardhur shtesė mbi shpenzimet nuk shpėrndahet ndėrmjet anėtarėve tė organizatės, por pėrdoret pėr realizimin e objektivave tė saj;

            ē) sigurojnė qė anėtarėt e tyre tė zbatojnė rregullat e vendosura nga organizata pėr:

            i) peshkimin;

            ii) kuotat e vendosura nga ministri dhe, nė rastet kur menaxhimi i sforcos sė peshkimit u ėshtė lėnė kėtyre organizatave, tė zbatojnė rregullat e vendosura prej saj;

            iii) informacionin qė duhet tė japin sa herė u kėrkohet nga organizata;

            iv) pagesėn e kontributeve financiare tė parashikuara nė rregullat e vetė organizatės;

            v) vazhdimin e anėtarėsisė nė organizatė pėr tė paktėn tre vjet pas themelimit dhe njohjes sė saj nga ana e ministrisė.

           

Neni 61 

Organizatat e prodhuesve

 

            Organizatat e prodhuesve:

            a) Krijohen me nismėn e tyre, duke bashkuar njė grup prodhuesish tė njė ose mė shumė produkteve.

            b) Krijohen me qėllimin qė tė sigurojnė se peshkimi ėshtė kryer brenda kufijve dhe kushteve tė parashikuara nga ky ligj dhe se kushtet e shitjes sė produkteve nga anėtarėt e tyre janė pėrmirėsuar duke planifikuar prodhimin dhe duke zhvilluar strategji tė pėrbashkėta tregtimi.

            c) Sigurojnė qė  anėtarėt e tyre tė zbatojnė rregullat e vendosura nga organizata dhe qė:

            i)  lidhen me peshkimin, prodhimin dhe tregtimin e produkteve;

            ii) lidhen me kuotat e vendosura nga ministria dhe, nė rastet kur menaxhimi i sforcos sė peshkimit u ėshtė lėnė kėtyre organizatave, tė zbatojnė rregullat e vendosura prej saj;

            iii) tė sigurojnė se ēdo anije i pėrket njė organizate prodhuesish pėr njė produkt tė caktuar ose pėr njė grup tė caktuar produktesh;

            iv) tė sigurojnė se menaxhojnė prodhimin nė respekt tė anėtarėsisė sė tyre nė organizatė;

            v)  tė japin informacionin e kėrkuar nga organizata;

            vi) t’i paguajnė kontributet financiare tė parashikuara nė rregullat e vetė  organizatės;

            vii)  tė mbeten anėtarė tė organizatės pėr tė paktėn tre vjet pas themelimit dhe njohjes sė saj nga ana e ministrisė.

           

 

Neni 62 

Njohja e organizatave tė peshkimit

 

            1. Ministri, pas paraqitjes sė kėrkesės me shkrim nga pėrfaqėsuesi i organizatės pėrkatėse dhe pas verifikimit pėr plotėsimin e kushteve tė pėrcaktuara nga ky ligj, vendos brenda tre muajve pėr njohjen e saj.

            2. Kushtet shtesė pėr njohjen e organizatave tė peshkimit pėrcaktohen nė rregulloren qė miratohet nga ministri.

            3. Ministria kryen kontrolle tė rregullta, periodike, pėr tė verifikuar respektimin nga ana e organizatės tė kushteve tė njohjes. Njohja tėrhiqet nė rast se organizata nuk i plotėson kushtet e pėrcaktuara nė rregulloren e parashikuar nė pikėn 2 tė kėtij neni, ose nė rastet kur kjo njohje ėshtė realizuar mbi tregues tė gabuar.

           

Neni 63 

Regjistri i organizatave tė peshkimit

 

            1. Drejtoria e peshkimit krijon dhe administron regjistrin e organizatave tė peshkimit.

            2. Regjistri pėrmban, tė paktėn, tė dhėnat e mėposhtme:

            a) emrin e organizatės;

            b) selinė qendrore tė organizatės;

            c) emrat dhe adresat e kryetarit dhe tė anėtarėve tė kėshillit administrativ tė kėsaj organizate;

            ē)  aktin e njohjes sė organizatės nga ana e ministrisė.

            3. Regjistri i organizatave tė peshkimit publikohet nė pėrputhje me legjislacionin nė fuqi.

 

Neni 64 

Transferimi i infrastrukturave tė peshkimit

 

            1. Infrastrukturat e lidhura me veprimtarinė e peshkimit mund t’i transferohen nė menaxhim njė organizate peshkimi, me kėrkesėn e kėsaj tė fundit.

            2. Kalimi nė pėrdorim i infrastrukturave tė lidhura me veprimtarinė e peshkimit njė organizate peshkimi realizohet sipas kritereve dhe kushteve tė mėposhtme:

            a) Tė mos ndryshohen destinacioni dhe qėllimi.

            b) Tė garantohet pėrdorimi i infrastrukturės sė peshkimit nga ana e shtetit nė rastet e masave tė jashtėzakonshme.

            c) Tė ruhet dhe tė garantohet interesi publik.

            ē) Tė ruhet dhe tė rritet vlera ekonomike.

            3. Organet shtetėrore, tė ngarkuara nga legjislacioni nė fuqi, kanė tė drejtė tė inspektojnė infrastrukturėn e transferuar, sipas dispozitave tė kėtij ligji, si dhe dokumentacionin pėrkatės.

  

KREU VIII

MENAXHIMI I INFRASTRUKTURĖS SĖ PESHKIMIT 

Neni 65 

Menaxhimi i infrastrukturės sė peshkimit dhe format e tij

 

1. Menaxhim i infrastrukturės sė peshkimit kryhet sipas rasteve dhe formave tė pėrcaktuara nga ky ligj.

2. Pėrcaktimi i formave tė menaxhimit tė infrastrukturės bėhet me udhėzim tė ministrit. Ministri vendos, rast pas rasti, pėr mėnyrėn e menaxhimit tė ēdo porti peshkimi ose infrastrukturave tė lidhura me veprimtarinė e peshkimit, pas marrjes sė mendimit edhe tė KKQPA-sė.

            3. Drejtoria e Shėrbimeve tė Peshkimit dhe Akuakulturės menaxhon infrastrukturėn e peshkimit, sipas njėrės prej mėnyrave tė  mėposhtme: 

            a) menaxhimi i drejtpėrdrejtė i porteve;

            b) menaxhimi i infrastrukturave tė lidhura me peshkimin dhe i qendrave tė peshkimit nėpėrmjet shoqatave tė peshkimit, konkretisht tė organizatave tė prodhuesve, kooperativave ose tė menaxhimit tė peshkimit;

            c) menaxhimi i infrastrukturave tė lidhura me peshkimin nga subjektet private;

            ē) menaxhimi i kombinuar i pėrcaktimeve tė bėra nė shkronjat “a”, “b” dhe “c” tė kėsaj pike.

            4. Kushtet e pėrdorimit tė qendrave tė peshkimit ose tė strukturave tė lidhura me veprimtarinė e peshkimit miratohen nga ministri.

 

Neni 66 

Drejtoria e Shėrbimeve tė Peshkimit dhe Akuakulturės

 

            1. Nė varėsi tė ministrisė krijohet Drejtoria e Shėrbimeve tė Peshkimit dhe Akuakulturės (DSHPA).

            2. Tė gjitha portet e peshkimit i kalojnė nė pėrgjegjėsi menaxhimi DSHPA-sė.

            3. DSHPA-ja kryen kėto funksione:

            a) menaxhon infrastrukturėn e peshkimit, qė pėrfshijnė portet dhe qendrat e peshkimit;

            b) grumbullon tė dhėnat e peshkimit, nė bashkėpunim me Inspektoratin pėr  Peshkimin;

            c) harton programet e ripopullimit tė kategorive ujore.

            4. Organizimi dhe funksionimi i DSHPA-sė, sipas pikės 3 tė kėtij neni, miratohet me vendim tė Kėshillit tė Ministrave.

  

KREU IX 

HYRJA NĖ UJĖRAT DHE BURIMET UJORE,

RREGULLA TĖ PĖRGJITHSHME          

Neni 67 

Autoritetet e monitorimit aktivitetit tė peshkimit

dhe tė akuakulturės

 

            Autoriteti pėrgjegjės pėr monitorimin e aktivitetit tė peshkimit, i sforcos sė peshkimit dhe akuakulturės ėshtė Inspektorati i Peshkimit, sektori i monitorimit tė peshkimit dhe Qendra Ndėrinstitucionale Operacionale Detare (QNOD).

 

Neni 68 

Autoritetet e kontrollit tė aktiviteteve tė peshkimit dhe akuakulturės

 

            1. Aktivitetet e peshkimit, tė realizuara nga personat fizikė dhe ata juridikė, si transferimi ndėrmjet anijeve, transferimi i peshkut nė kosha ose instalimet pėr produktet e akuakulturės, pėrfshirė kėtu dhe instalimet pėr mirėmbajtjen, zbarkimin nė det, importin, transportin, pėrpunimin, tregtimin dhe ruajtjen e produkteve tė peshkimit dhe akuakulturės, kontrollohen nga Inspektorati i Peshkimit. 

            2. Inspektorati i Peshkimit dhe QNOD-ja marrin masa pėr kontrollin e aktiviteteve tė anijeve tė peshkimit nė ujėrat dhe burimet ujore tė vendeve tė tjera, sipas marrėveshjeve nė fuqi.

            3. Inspektorati i Peshkimit dhe QNOD-ja sigurojnė zhvillimin e kontrollit, inspektimin dhe zbatimin e dispozitave tė tjera tė kėtij ligji, mbi baza jo diskriminuese pėr sa i pėrket sektorėve, anijeve ose personave. 

 

Neni 69 

Autorizimi pėr peshkim

 

            1. Autorizimi pėr peshkim i jepet subjektit qė aplikon pėr tė ushtruar aktivitete specifike peshkimi nė njė zonė:

            a) subjekt i rregullave qė pėrcaktojnė sforco peshkimi;

            b) nė tė cilėn zbatohet njė plan shumėvjeēar pėr peshkimin;

            c) subjekt i kufizimeve nė peshkim;

            ē) subjekt i peshkimit pėr qėllime shkencore;

            d) nė tė cilėn ka kufizime tė tjera, sipas legjislacionit nė fuqi.

2. Autorizimi pėr peshkim, sipas pikės 1 tė kėtij neni, lėshohet nė bazė tė mendimit tė KKKSHTE-sė.

3. Autorizimi pėr ushtrimin e njė aktiviteti tė caktuar nė peshkim u jepet atyre anijeve tė peshkimit, tė cilat zotėrojnė lejen pėrkatėse sipas kushteve tė pėrcaktuara nė kėtė ligj dhe nė legjislacionin nė fuqi.

            4. Nė rast tė lėshimit tė njė autorizimi tė tillė, ministria njofton, sipas rastit, subjektet e interesuara pėr tė dhėnat dhe informacionin qė pėrmban ky autorizim, si dhe pėr shifrat e pėrcaktuara pėr sforco peshkimi.

             5. Autorizimi pėr peshkim bėhet i pavlefshėm kur leja e peshkimit ėshtė e pavlefshme.

 

Neni 70 

Shėnjimi i mjeteve tė peshkimit

 

            1. Zotėruesi i njė anijeje peshkimi respekton kushtet e vendosura pėr shėnjimin dhe identifikimin e anijes dhe veglave pėrkatėse tė saj.

            2. Kushtet pėr shėnjimin dhe identifikimin e anijeve tė peshkimit dhe veglave pėrkatėse tė tyre pėrcaktohen me rregullore tė miratuar nga ministri.

 

Neni 71 

Mbikėqyrja dhe zbulimi

 

            QNOD-ja mbikėqyr hapėsirėn detare shqiptare nėpėrmjet:

            a) vėzhgimit tė anijeve tė peshkimit nga anijet e inspektimit ose mjete tė tjera mbikėqyrėse;

            b) sistemit tė monitorimit;

            c) ēdo metode tjetėr zbulimi apo identifikimi.

 

Neni 72 

Sistemi i monitorimit tė anijeve

 

            1. Anijet e peshkimit me gjatėsi tė barabartė ose mė tė madhe se 12 metra instalojnė nė bordin e tyre pajisjen pėrkatėse qė mundėson identifikimin dhe lokalizimin e tyre automatik, tė menjėhershėm, nė intervale tė caktuara dhe tė rregullta kohore, nėpėrmjet transmetimit tė tė dhėnave pėr vendndodhjen pėrkatėse nė sistemin satelitor.

            2. Kostot e transmetimit satelitor apo mesazheve me sistemet e tjera tė anijeve tė peshkimit mbulohen nga vetė anijet e peshkimit. Kostoja e lidhjes sė QNOD-sė me sistemin satelitor mbulohet nga ministria.

            3. Tė dhėnat e siguruara nga sistemi automatik i identifikimit nė anijet e peshkimit i transmetohen QNOD-sė.

            4. Sistemi i monitorimit tė anijeve tė peshkimit synon zbulimin, identifikimin dhe pėrcaktimin e pozicionit tė kėtyre anijeve pas koordinimit tė mesazheve satelitore tė dėrguara apo pas mesazheve tė sistemeve tė tjera tė njėjta.

            5. QNOD-ja ia transferon tė dhėnat pėr anijen shqiptare autoritetit pėrkatės tė shtetit tjetėr, ku ndodhet anija shqiptare, nė rastet kur anijet shqiptare tė peshkimit janė nė ujėrat e njė shteti tjetėr.

            6. Sistemi i monitorimit tė anijeve shqiptare tė peshkimit u vihet nė dispozicion me kėrkesė edhe shteteve tė tjera, nė portet e tė cilave anija do tė zbarkojė zėniet e saj ose nė ujėrat e tė cilave anija vazhdon tė kryeje aktivitetin e peshkimit.

            7. QNOD-ja ia transferon tė dhėnat e sistemit tė monitorimit tė anijes sė peshkimit, nė rastet kur ajo operon nė ujėrat e njė vendi tė tretė apo nė det tė hapur, i cili menaxhohet nga njė organizatė ndėrkombėtare, vendit tė tretė apo organizatės ndėrkombėtare, atėherė kur rregullat e tyre e kėrkojnė kėtė transferim.

            8. Mėnyra dhe koha kur ky sistem bėhet funksional pėrcaktohen me vendim tė Kėshillit tė Ministrave.

            9. Ministria siguron qė asnjė anije peshkimi, subjekt i pikės 1 tė kėtij neni, tė mos zhvillojė aktivitet peshkimi pa qenė e pajisur me pajisjen pėrkatėse tė identifikimit dhe lokalizimit automatik.

 

Neni 73 

Transmetimi i tė dhėnave pėr veprimet e monitorimit

 

            Tė dhėnat e mbledhura nga anijet me sistem monitorimi nga sistemi automatik i identifikimit, si dhe tė dhėnat e mbledhura nga sistemet e tjera tė zbulimit nė anije pėr ēėshtje tė sigurisė detare dhe mbrojtjes, kontrollit tė kufijve, mbrojtjes sė mjedisit detar dhe ēėshtje tė tjera, tė parashikuara nga legjislacioni nė fuqi, mund t’u transmetohen agjencive dhe autoriteteve kompetente tė shteteve tė pėrfshira nė veprimet e mbikėqyrjes, nė rast se kėshtu ėshtė rėnė dakord mė parė mes tyre.

 

KREU X 

KONTROLLI I PESHKIMIT 

Neni 74 

Libri i anijes sė peshkimit

 

            1. Anijet e peshkimit me gjatėsi tė barabartė ose mė tė madhe se 10 metra mbajnė librin e anijes sė peshkimit, ku raportojnė pėr tė gjitha veprimet e tyre.

            2.  Libri i anijes sė peshkimit pėrmban nė mėnyrė specifike tė gjitha sasitė pėr secilin lloj tė gjuajtur (zėnė) dhe tė mbajtur nė bord, pėr njė peshė mbi 50 kg peshė e gjallė ose kur ėshtė i mundur numri i individėve.

            3.  Hapėsira e lejuar e tolerancės nė regjistrimet e parashikuara nė regjistrin e peshkimit pėr sasitė nė kilogramė tė peshkut tė mbajtur nė bord ėshtė 10 pėr qind pėr tė gjitha llojet.

            4. Pėrmbajtja, mėnyra e mbajtjes dhe funksionimit tė librit tė anijes sė peshkimit pėrcaktohen me vendim tė Kėshilli tė Ministrave.

            5. Anijet e peshkimit ia dėrgojnė informacionin e pėrfshirė nė librin e anijes sė peshkimit, sa mė shpejt tė jetė e mundur, por jo mė vonė se 48 orė pas daljes sė tyre nė breg (zbarkimit), inspektoratit tė peshkimit tė portit tė cilit i pėrkasin ose, nė rastin kur dalin nė bregun e njė shteti tjetėr, autoritetit pėrgjegjės tė portit tė kėtij tė fundit.

            6. Saktėsia dhe vėrtetėsia e tė dhėnave tė pėrfshira nė librin e anijes janė  pėrgjegjėsi e kapitenit ose pronarit tė anijes.

  

Neni 75 

Regjistrimi i prodhimeve

 

            Kapitenėt ose pronarėt e anijeve tė peshkimit, me gjatėsi tė barabartė ose mė tė madhe se 10 metra, plotėsojnė deklaratėn e zbarkimit, duke treguar tė gjitha sasitė e zbarkuara, pėr ēdo lloj tė zbarkuar.

 

Neni 76 

Tė dhėnat nė zonėn e kufizuar tė peshkimit

 

            Zotėruesit e anijeve, nė rastet kur ekziston njė kufizim nė regjimin e peshkimit nė njė zonė tė caktuar,  nė zbatim tė nenit 75 tė kėtij ligji, mbajnė dhe llogaritin nė librat e tyre tė anijeve tė peshkimit pėr kohėn e qėndrimit nė atė zonė, tė gjithė informacionin e kėrkuar nga aktet nėnligjore, nė zbatim tė kėtij neni.

             

Neni 77 

Regjistrimi elektronik dhe transmetimi i tė dhėnave

 tė librit tė anijes sė peshkimit

 

            1. Kapitenėt ose pronarėt e anijeve tė peshkimit me gjatėsi tė barabartė ose mė tė madhe se 12 metra regjistrojnė nė rrugė elektronike tė gjithė informacionin e pėrmendur nė nenin 74 tė kėtij ligji, tė cilin ia dėrgojnė, nė rrugė elektronike, QNOD-sė, tė paktėn, njė herė nė 24 orė.

            2. Informacioni, sipas pikės 1 tė kėtij neni, transmetohet pas pėrfundimit tė veprimeve tė fundit tė procesit tė peshkimit dhe pėrpara hyrjes sė tyre nė port.

            3. Mėnyrat dhe koha kur ky sistem bėhet funksional pėrcaktohen me vendim tė Kėshillit tė Ministrave.

 

Neni 78 

Raste pėrjashtimore nga detyrimi i regjistrimit

 

            Kapitenėt ose pronarėt e anijeve tė peshkimit, qė mbajnė dhe raportojnė tė dhėnat elektronike pėr aktivitetin e peshkimit, pėrjashtohen nga detyrimi pėr tė plotėsuar librin e anijes sė peshkimit, deklaratėn e zbarkimit dhe atė tė transferimit nė njė anije tjetėr (transbordimit).

 

Neni 79 

Anijet e peshkimit qė nuk janė subjekt i kėrkesave tė librit tė

anijeve tė peshkimit

 

            Inspektorati i Peshkimit dhe QNOD-ja monitorojnė aktivitetet e peshkimit tė anijeve qė nuk janė subjekt i kėrkesave pėr plotėsimin e librit tė anijeve tė peshkimit, nėpėrmjet njė pėrzgjedhjeje rastėsore, bazuar nė programin kombėtar tė inspektimit.

Neni 80 

Lajmėrimi paraprak

 

            Kapitenėt ose pronarėt e anijeve tė peshkimit, me gjatėsi tė barabartė ose mė tė madhe se 12 metra, qė ushtrojnė aktivitetin e peshkimit mbi njė popullatė tė caktuar, subjekte tė detyrimit pėr tė mbajtur tė dhėnat e regjistrit tė peshkimit nė mėnyrė elektronike, lajmėrojnė QNOD-nė dhe Inspektoratin e Peshkimit pėr mbėrritjen e tyre nė port, duke u vėnė nė dispozicion, tė paktėn katėr orė pėrpara mbėrritjes sė tyre nė port, informacionin e mėposhtėm:

            a) numrin e jashtėm tė identifikimit dhe emrin e anijes sė peshkimit;

            b) emrin e portit tė mbėrritjes dhe motivet e ndalimit nė kėtė port, si pėr shembull zbarkimi, transferimi ose nevoja pėr tė pasur akses nė shėrbime;

            c) tė dhėnat e itinerarit tė peshkimit dhe zonat pėrkatėse gjeografike ku ėshtė gjuajtur;

                  ē) datėn dhe kohėn e parashikuar tė arritjes nė port;

            d) sasitė pėr secilin lloj, sikurse janė regjistruar nė librin e anijes sė peshkimit;

            dh) sasitė pėr secilin lloj qė do tė zbarkohet apo transferohet nė njė anije tjetėr.

 

Neni 81 

Zbarkimi nė porte nga anijet me flamur tė huaj

 

            1. Anijet, tė cilat lundrojnė me flamur tė huaj dhe qė synojnė pėrdorimin e portit ose tė lehtėsive zbarkuese nė port, lajmėrojnė autoritetet pėrgjegjėse tė portit tė paktėn 24 orė para mbėrritjes sė tyre.

            2. Informacioni i dėrguar pėrmban tė njėjtat kėrkesa tė pėrcaktuara nė nenin 80 tė kėtij ligji, pėr anijet shqiptare.

            3. Anija e peshkimit, e cila lundron nėn flamurin e huaj, peshkun e zėnė mund ta shkarkojė vetėm nė portet, tė cilat janė tė hapura pėr tregti ndėrkombėtare, nė pjesė tė bregut qė plotėson kushtet pėr pritjen e ngarkesės, nė pėrputhje me rregulloren e miratuar nga ministri.

            4. Autoritetet pėrgjegjėse tė portit, ku anija synon tė zbarkojė, mund tė refuzojnė hyrjen nė port tė anijes nėse informacioni i parashikuar nė nenin 80 tė kėtij ligji, nuk ėshtė i plotė.

            5. Pėrjashtim nga ky rregull pėrbėjnė vetėm rastet e forcės madhore.

 

Neni 82 

Deklarata e zbarkimit

 

            1. Kapiteni ose pronari i anijes sė peshkimit, me gjatėsi tė barabartė ose mė tė madhe se 10 metra, ose pėrfaqėsuesi i tij plotėson deklaratėn e zbarkimit, duke pėrfshirė nė tė edhe informacionin pėr sasinė e llojeve qė do tė zbarkohen.

            2. Tė dhėnat, qė kapiteni ose pronari i anijes sė peshkimit ėshtė i detyruar tė paraqesė nė pėrputhje me pikėn 1 tė kėtij neni, pėrcaktohen me vendim tė Kėshillit tė Ministrave.

            3. Kapiteni ose pronari i anijes sė peshkimi apo njė pėrfaqėsues i anijes sė peshkimit i paraqet deklaratėn e zbarkimit Inspektoratit tė Peshkimit sa mė shpejt tė jetė e mundur, por jo mė vonė se 48 orė pas zbarkimit.

            4. Nė rast se ka zbarkuar nė portin e njė shteti fqinj, zotėruesi i anijes ia paraqet kėtė deklaratė edhe autoriteteve pėrgjegjėse tė portit tė atij shteti.

            5. Vėrtetėsia dhe saktėsia e tė dhėnave tė pėrfshira nė deklaratėn e zbarkimit janė pėrgjegjėsi e kapitenit ose pronarit tė anijes nė fjalė.

 

Neni 83 

Deklarata e zbarkimit pėr peshkimin nė njė shtet tjetėr

 

            1. Nė rastet kur anija e peshkimit e zbarkon sasinė e peshkut tė kapur nė njė shtet tjetėr, autoritetet pėrgjegjėse shqiptare i dėrgojnė shtetit tjetėr deklaratėn e zbarkimit nė rrugė elektronike.

            2. Nė rastet kur informacioni pėr zėniet ėshtė mbajtur nė rrugė elektronike, sipas pėrcaktimeve tė parashikuara nga vendimi i Kėshillit tė Ministrave, atėherė anija shqiptare nuk i nėnshtrohet detyrimit pėr tė paraqitur njė deklaratė pėr zbarkim nė shtetin fqinj.

 

Neni 84 

Autoritetet monitoruese tė anijeve, jo subjekt i deklaratės sė zbarkimit

 

            Inspektorati i Peshkimit dhe QNOD-ja monitorojnė aktivitetet e peshkimit tė anijeve, tė cilat nuk janė subjekt i kėrkesave pėr deklaratėn e zbarkimit nėpėrmjet njė pėrzgjedhjeje rastėsore.

 

Neni 85 

Transbordimi nė det

 

            1.  Nuk lejohet tansbordimi nė det pa njė autorizim paraprak dhe me kushte tė pėrcaktuara pėr subjektin qė zotėron anijen e peshkimit.

            2. Rregullat dhe procedurat pėr autorizimin e kryerjes sė veprimeve tė transbordimit pėrcaktohen me vendim tė Kėshillit tė Ministrave.

 

KREU XI 

MONITORIMI I SFORCOS SĖ PESHKIMIT 

Neni 86 

Monitorimi i sforcos sė peshkimit

 

            1. Nuk lejohet tejkalimi i normave tė pėrcaktuara nga anijet e peshkimit nė zonat e peshkimit, pėr tė cilat ka njė regjim tė pėrcaktuar peshkimi.

            2. Inspektorati i Peshkimit dhe QNOD-ja monitorojnė anijet e peshkimit qė ushtrojnė aktivitetet e parashikuara me kėtė ligj, nė zonėn me regjim tė pėrcaktuar peshkimi, me qėllim qė tė mos kapėrcehet kufiri individual i lejuar pėr peshkim, si dhe tė mos tejkalohet kufiri maksimal i zėnieve tė pėrcaktuara pėr atė zonė. 

 

Neni 87 

Rregullimi i sforcos sė peshkimit

 

            Rregullimi i kufijve minimalė dhe maksimalė pėr zonat, subjekt i njė sforcoje tė peshkimit, si dhe procedurat pėrkatėse pėr lajmėrimin e mjeteve tė peshkimit, pėr pajisjen me autorizim paraprak tė anijeve tė peshkimit, qė janė subjekt i njė sforcoje peshkimi tė pėrcaktuar, si dhe pėrjashtimet pėrkatėse nga kėto rregulla pėrcaktohen nė rregullore tė miratuar nga ministri.

 

Neni 88 

Tė dhėnat e lidhura me sforcon e peshkimit

 

            1. Anijet e peshkimit janė tė detyruara tė mbajnė tė gjitha tė dhėnat qė lidhen me mundėsitė e peshkimit dhe me sforcon e peshkimit, tė regjistruara nė librat e anijes dhe nė deklaratat e zbarkimit ose transbordimit.

            2.  Secila anije peshkimi  njofton Inspektoratin e Peshkimit brenda datės 25 tė ēdo muaji pėr sasinė e ēdo stoku apo grupi stoku, subjekt i kuotave totale tė lejueshme (TAC), si dhe pėr kuotat e zbarkuara muajin e mėparshėm.

            3.  Nė rastet kur anija e peshkimit ėshtė subjekt i njė sforcoje peshkimi apo ka peshkuar nė njė zonė me kėtė regjim, zotėruesi i saj mban tė dhėnat qė lidhen me zėniet e kryera nė kėtė zonė, si dhe llojin/llojet e zėna nga anija e tij dhe i raporton ato brenda muajit pranė Inspektoratit tė Peshkimit.

 

Neni 89 

Kufizimet pėr mjetet e peshkimit

 

            1. Kapiteni ose pronari i njė anijeje peshkimi lajmėron pranė Inspektoratit tė Peshkimit pėr mjetet e peshkimit ose, kur ėshtė rasti, sasinė e mjeteve tė peshkimit qė do tė pėrdorė gjatė periudhės nė vazhdim.

            2.  Kapiteni ose pronari i anijes sė peshkimit ėshtė subjekt i pikės 1 tė kėtij neni,  kur nė zonėn gjeografike ku ai do tė peshkojė ėshtė vendosur regjimi i njė sforcoje peshkimi dhe nė tė cilėn ka kufizime pėr pėrdorimin e grupeve tė mjeteve tė peshkimit apo tė numrit tė mjeteve tė peshkimit.

            3.  Nuk lejohet ushtrimi i aktivitetit tė anijes sė peshkimit nė zonėn me regjim tė kufizuar nė rast se nuk ėshtė kryer raportimi i pėrmendur nė pikat 1 dhe 2 tė kėtij neni.

   

Neni 90 

Pėrdorimi i mjeteve tė ndryshme tė peshkimit

 

            Pėrdorimi i njė ose mė shumė mjeteve tė ndryshme tė peshkimit gjatė njė udhėtimi pėr peshkim ėshtė subjekt i njė autorizimi paraprak nga Inspektorati i Peshkimit, kur regjimi i njė sforcoje peshkimi lejon pėrdorimin e kėtyre mjeteve qė i pėrkasin mė shumė se njė grupi, nė njė zonė tė caktuar.

 

Neni 91 

Raporti pėr sforcon e peshkimit

 

            Kapiteni ose pronari i anijeve tė peshkimit, qė nuk janė tė pajisura me sistemin e monitorimit nė anije apo qė nuk transmetojnė tė dhėnat e librit tė anijes sė peshkimit dhe qė janė subjekt i njė regjimi sforcoje peshkimi, i transmetojnė me telex, faks, mesazhe telefonike apo nėpėrmjet sistemit tė adresės elektronike (e-mail) nė formėn e njė raporti pėr sforcon e peshkimit, nė QNOD, tė dhėnat e mėposhtme, tė mbajtura  menjėherė pėrpara ēdo hyrjeje dhe daljeje nga njė zonė gjeografike, subjekt i sforcos sė peshkimit:

            a) emrin, shenjėn e identifikimit tė jashtėm, shenjat e thirrjeve nė radio dhe emrin e zotėruesit tė anijes sė peshkimit;

            b) zonėn gjeografike tė vendndodhjes sė anijes, pėr tė cilėn po raportohet;

            c) datėn dhe orėn pėr secilėn hyrje nė zonė apo dalje nga zona;

                  ē)  sasinė e mbajtur nė bord tė llojeve, peshė e gjallė nė kg.

 

Neni 92 

Pėrjashtime

 

            Nė rastin kur anijet e peshkimit, qė transitojnė nė njė zonė me mjete peshkimi, subjekt i regjimit tė sforcos sė peshkimit, por qė nuk janė pajisur me autorizimin pėrkatės, i lidhin dhe i heqin mjetet e peshkimit gjatė kalimit nė zonėn me kėtė kufizim.

 

KREU XII 

GRUMBULLIMI, MENAXHIMI

DHE PĖRDORIMI I TĖ DHĖNAVE

 Neni 93 

Programi kombėtar pėr grumbullimin, menaxhimin

dhe pėrdorimin e tė dhėnave

 

            1. Programi kombėtar shumėvjeēar pėr grumbullimin, menaxhimin dhe pėrdorimin e tė dhėnave biologjike, teknike, mjedisore dhe social - ekonomike krijohet nė bazė tė metodologjisė sė miratuar nga ministri dhe tė plotėsuar me rregulla tė rėndėsishme ndėrkombėtare.

            2. Programi kombėtar shumėvjeēar pėr grumbullimin, menaxhimin dhe pėrdorimin e tė dhėnave biologjike, teknike, mjedisore dhe social - ekonomike pėrfshin tė dhėnat pėr:

            a) peshkimin  tregtar, tė kryer nga anijet e peshkimit:

            i) nė ujėrat territoriale;

            ii) jashtė ujėrave territoriale;

            iii) nė ujėrat e brendshme, pėrfshirė edhe peshkimin e ngjalės;

            b) peshkimin ēlodhės - argėtues;

            c) industrinė e pėrpunimit tė prodhimeve peshkore.

3. Programi kombėtar shumėvjeēar pėr grumbullimin, menaxhimin dhe pėrdorimin e tė dhėnave pėrfshin:

            a) programet e kampionimit shumėvjeēar;

            b) sistemin e kontrollit tė peshkimit tregtar dhe ēlodhės - argėtues, nėse ėshtė e nevojshme;

            c) fushatat e kėrkimit shkencor nė det;

            ē) njė sistem pėr menaxhimin dhe  pėrdorimin e tė dhėnave me qėllim analizat shkencore.

4. Programi kombėtar shumėvjeēar pėr grumbullimin, menaxhimin dhe pėrdorimin e tė dhėnave miratohet me vendim tė Kėshillit tė Ministrave.

5. Pėrmbajtja  e programeve tė kampionimit shumėvjeēar tė kėrkimit shkencor nė det, pavarėsisht nga tė dhėnat qė vijnė nga peshkimi tregtar, miratohen me vendim tė Kėshillit tė Ministrave.

 

Neni 94 

Ruajtja e tė dhėnave

 

            1. Sistemi i tė dhėnave trajtohet nė pėrputhje me legjislacionin nė fuqi.

2. Tė dhėnat e pėrfshira nė sistem konsiderohen si autentike dhe pronėsia e tyre, bazuar nė legjislacionin nė fuqi, i pėrket shtetit shqiptar.

3. Drejtoria e peshkimit ėshtė pėrgjegjėse pėr ruajtjen nė kushte sigurie tė tė gjitha tė dhėnave parėsore nė mėnyrė informatike.

            4. Nė rast se drejtoria e peshkimit identifikon mospėrputhje tė tė dhėnave, atėherė ajo kėrkon hetim.

 

Neni 95 

Shkėmbimi i tė dhėnave

 

            1. Tė dhėnat e pėrfshira nė sistem janė tė disponueshme pėr pėrdoruesit finalė dhe shkėmbim me shtete tė tjera.

            2.  Drejtoria e peshkimit mund tė kėrkojė tė shkėmbejė:

            a) tė dhėnat nga sistemi i monitorimit tė anijes, e cila ndodhet nė ujėrat e njė shteti tjetėr;

            b) tė dhėnat e librit tė anijes sė peshkimit, kur anijet shqiptare tė peshkimit janė duke peshkuar nė ujėrat e njė shteti tjetėr;

            c) deklaratat e zbarkimit apo transbordimit, kur kėto procese po kryhen nė ujėrat e njė shteti tjetėr;

            ē) lajmėrimin paraprak, kur porti pėrkatės ndodhet njė ujėrat e njė shteti tjetėr.

3. Drejtoria e peshkimit siguron shkėmbimin e tė dhėnave nė mėnyrė tė drejtpėrdrejtė, duke i dėrguar shtetit, tė cilit anija i pėrket, informacione qė lidhen me shitjen, kur shitja e parė vjen nga njė anije peshkimi e njė shteti tjetėr.

 

Neni 96 

Konfidencialiteti i tė dhėnave

 

            Tė dhėnat e pėrfshira nė sistemin kombėtar janė subjekt i konfidencialitetit profesional dhe tregtar, ashtu siē parashikohet nga legjislacioni nė fuqi.  

Neni 97 

Mbrojtja e tė dhėnave personale

 

            Dispozitat e kėtij ligji nuk cenojnė tė drejtat e individėve, lidhur me mbrojtjen e tė dhėnave tė tyre personale, sikurse parashikohet nė ligjin nr. 9887, datė 10.3.2008 “Pėr mbrojtjen e tė dhėnave personale”.

 

KREU XIII 

KONTROLLI I PLANEVE SHUMĖVJEĒARE 

Neni 98 

Portet e pėrcaktuara

 

            Ministri vendos pėr shpalljen e njė porti tė pėrcaktuar ose vendi nė afėrsi tė bregut, nė tė cilin lejohen shkarkimet ose transbordimet e prodhimeve tė peshkimit dhe tė shėrbimeve portuale, vetėm bazuar nė kriteret e mėposhtme:

            a) ėshtė pėrcaktuar koha e shkarkimit ose e transbordimit;

            b) janė pėrcaktuar vendet e shkarkimit dhe  tė transbordimit;

            c) janė pėrcaktuar procedurat e inspektimit tė kryer dhe tė mbikėqyrjes.

 

Neni 99 

Transbordimi nė port

 

            1. Anijet e peshkimit, subjekt i planeve shumėvjeēare nė peshkim, ndalohen tė transbordojnė zėniet e tyre nė bordin e ndonjė anijeje tjetėr peshkimi nėse kėto zėnie nuk janė peshuar mė parė sipas rregullave tė pėrcaktuara nga ky ligj.

            2. Rregulla tė veēanta pėr pėrjashtimin nga ky nen pėrcaktohen me urdhėr tė ministrit. 

  

Neni 100 

Programi Kombėtar i Kontrollit

 

            1. Programi Kombėtar i Kontrollit miratohet me vendim tė Kėshillit tė Ministrave.

            2.  Programi Kombėtar i Kontrollit publikohet elektronikisht nė faqen zyrtare tė ministrisė.

           

KREU XIV 

KAPACITETI I PESHKIMIT 

Neni 101 

Rregullimi i kapacitetit tė peshkimit

 

            1. Ministria ėshtė pėrgjegjėse pėr tė kontrolluar se kapaciteti i peshkimit nuk ėshtė as mė i lartė se kapaciteti i parashikuar nė lejet pėrkatėse tė peshkimit dhe as mė i lartė se nivelet maksimale tė kapacitetit tė peshkimit, tė pėrcaktuara nė pėrputhje me legjislacionin nė fuqi.

            2. Metodat e pėrdorura nė lidhje me regjistrimin e anijeve tė peshkimit, verifikimin e fuqisė motorike tė kėtyre anijeve, verifikimin e tonazhit tė anijeve tė peshkimit, si dhe verifikimin e tipit, numrit dhe karakteristikave tė mjeteve tė peshkimit pėrcaktohen me vendim tė Kėshillit tė Ministrave.

            3. Inspektorati i Peshkimit ėshtė pėrgjegjės pėr verifikimin e nivelit tė kapacitetit tė peshkimit.

 

Neni 102 

Fuqia motorike

 

            1. Ministri pėrcakton me rregullore kushtet pėr pajisjen me certifikatė pėr fuqinė motorike tė anijeve tė peshkimit. Pėrjashtim bėjnė anijet qė pėrdorin ekskluzivisht rrjeta fikse ose draga, mjetet ndihmėse tė peshkimit dhe anijet qė pėrdoren ekskluzivisht vetėm nė akuakulturė.

            2. Operatorėt e anijeve tė peshkimit paguajnė kostot pėrkatėse pėr pajisjen me certifikatėn e fuqisė motorike.

            3. Ndalohet pėrdorimi i njė fuqie tjetėr motorike, zėvendėsimi i saj me njė tjetėr motor me tjetėr fuqi apo pėrdorimi i njė fuqie tjetėr tė modifikuar teknikisht, kur kjo e fundit nuk ėshtė certifikuar zyrtarisht nga autoritetet klasifikuese tė pėrcaktuara nė legjislacionin pėrkatės.

            4. Ndalohet peshkimi me anije, tė cilat janė pajisur me motorė me fuqi mė tė madhe se ajo e parashikuar nė lejen e peshkimit, me tė cilėn ėshtė pajisur anija pėrkatėse.

 

Neni 103 

Afatet

 

            Ministri pėrcakton me rregullore tė veēantė kohėn kur anijet, subjekt i njė regjimi nė fushėn e peshkimit, pajisen me certifikatėn pėrkatėse tė fuqisė motorike.

 

KREU XV

KONTROLLI NĖ ZONAT ME REGJIM PESHKIMI TĖ KUFIZUAR 

Neni 104 

Kontrolli nė zonat me regjim peshkimi tė kufizuar

 

            1. Aktivitetet e peshkimit tė anijeve shqiptare nė njė zonė peshkimi me regjim tė kufizuar janė subjekt i monitorimit nga QNOD-ja.

            2. QNOD-ja e pajisur me sistemin e detektimit monitoron anijet e shqiptare gjatė hyrjes, transitimit dhe daljes nga zonat me regjim peshkimi tė kufizuar.

 

Neni 105 

Raportimi pėr zonat me regjim peshkimi tė kufizuar

 

            1. Anijet pėrkatėse raportojnė hyrjen apo daljen nga zona me regjim peshkimi tė kufizuar nėpėrmjet sistemit operacional qė ato disponojnė nė bordet e tyre.

            2. Frekuenca e raportimit tė tė dhėnave ėshtė nė ēdo 30 minuta duke u nisur nga koha kur ato hyjnė nė zonėn me regjim peshkimi tė kufizuar.

 

Neni 106 

Transiti nė zonat me regjim peshkimi tė kufizuar

 

            Transiti nė njė zonė me regjim peshkimi tė kufizuar lejohet pėr tė gjitha anijet e paautorizuara pėr peshkim, pasi janė plotėsuar kushtet e mėposhtme:

            a) tė gjitha mjetet e peshkimit nė bord janė hequr dhe lidhur gjatė transitit;

            b) shpejtėsia gjatė transitit nuk ėshtė mė e vogėl se 6 milje detare, pėrveēse nė rastet e forcės madhore. Nė kėtė rast, kapiteni i anijes informon QNOD-nė.

 

KREU XVI 

PĖRDORIMI I MJETEVE TĖ PESHKIMIT 

Neni 107 

Mjetet e peshkimit

 

            Nė peshkimin, pėr tė cilin nuk lejohet pėrdorimi i njė ose mė shumė tipave tė rrjetave tė peshkimit, ēdo rrjetė tjetėr bllokohet dhe lidhet, me qėllim qė tė mos pėrdoret, nė pėrputhje kjo me kushtet e pėrcaktuara me rregullore tė miratuar nga ministri.

 

Neni 108 

Gjetja e mjeteve tė humbura

 

            1. Anijet e peshkimit duhet tė jenė tė pajisura me pajisje qė mundėson gjetjen e mjeteve tė peshkimit tė humbura.

            2. Nė rastin kur mjeti i humbur nuk ėshtė gjetur, atėherė zotėruesi i anijes lajmėron inspektorin pėrkatės pėr:

            a) numrin e jashtėm tė identifikimit dhe emrin e anijes sė peshkimit;

            b) tipin e mjetit tė humbur;

            c) kohėn e humbjes sė kėtij mjeti;

                  ē) pozicionin e mjetit tė humbur;

            d) masat e marra pėr tė gjetur mjetin.

            3. Nė rastin kur mjetet e humbura gjenden nga Inspektorati i Peshkimit dhe qė nuk janė raportuar nga zotėruesi i anijes, atėherė inspektori i peshkimit i ngarkon koston e nxjerrjes sė mjetit zotėruesit tė anijes.

 

KREU XVII

 KONTROLLI I TREGTIMIT TĖ PRODUKTEVE TĖ PESHKUT

 Neni 109 

Autoritetet e kontrollit tė tregtimit tė produkteve tė peshkut

 

            1. Nė zbatim tė kėtij ligji, inspektorėt pėr peshkimin kontrollojnė nė territorin shqiptar tė gjitha stadet e tregtimit tė peshkut dhe tė produkteve tė akuakulturės, qė nga shitja e parė deri nė shitjen me pakicė, duke pėrfshirė kėtu dhe transportin.

            2. Nė rast se pėr njė lloj tė caktuar ėshtė vendosur njė sasi fikse, operatorėt pėrgjegjės pėr kapjen, shitjen, magazinimin ose transportimin e saj duhet tė paraqesin certifikatėn e origjinės sė kėtij produkti, me qėllim identifikimin e zonės pėrkatėse tė origjinės.

            3. Ministri pėrcakton rregullat pėrkatėse pėr vendosjen e tė gjitha produkteve tė peshkimit dhe akuakulturės nė sasi, duke nisur qė nga kapja apo pėrpunimi.

 

Neni 110 

Kontrolli i standardeve pėr tregtimin

 

            1. Operatorėt qė merren me zėnien, shitjen, magazinimin ose transportimin e sasive tė peshkimit apo tė produkteve tė akuakulturės duhet tė sigurojnė se kėto produkte pėrmbushin standardet e tregtimit pėr tė gjitha stadet.

            2. Autoritetet pėrgjegjėse tė ngarkuara me ligj sigurojnė se tė gjitha produktet e peshkimit, tė ekspozuara pėr shitjen e parė, tė ofruara pėr shitjen e parė apo edhe tė tregtuara, pėrmbushin standardet e pėrcaktuara pėr tregtimin e tyre.

 

Neni 111 

Regjistrimi i sasive me produkte peshkimi

 

            1. Tė gjithat sasitė me produkte peshkimi duhet tė regjistrohen nė tė gjitha stadet e prodhimit, pėrpunimit apo shpėrndarjes, qė nga zėnia deri te vendosja nė treg pėr shitje me pakicė.

            2. Tė gjitha sasitė e hedhura nė treg duhet tė jenė tė etiketuara nė pėrputhje me ligjin nr. 9863, datė 28.1.2008 “Pėr ushqimin”, tė ndryshuar, me qėllim mundėsimin e regjistrimit tė ēdo sasie.

 

Neni 112 

Qendrat e ankandit

 

            1. Ministria siguron qė tė gjitha produktet e peshkimit tregtohen ose regjistrohen pėr herė tė parė, sipas rastit, nė qendrat pėrkatėse tė ankandit, nė blerėsit e parė apo nė shoqatat e prodhuesve.

            2. Pėrjashtohen nga pika 1 e kėtij neni blerėsit e parė, pėr njė sasi deri nė 30 kg, sasi tė cilėn e pėrdorin pėr qėllime tė konsumimit personal.

            3. Procedurat pėr shitjen e parė tė produkteve tė peshkimit miratohen me vendim tė Kėshillit tė Ministrave.

 

Neni 113 

Pesha e produkteve tė peshkimit

 

            1. Kėshilli i Ministrave pėrcakton rregulla tė veēanta pėr peshimin e produkteve tė peshkimit, sipas sistemit pėrkatės nė fuqi.

            2. Produktet e peshkimit peshohen nė kohėn e zbarkimit dhe mė parė se kėto produkte tė futen nė magazinė, tė transportohen apo tė shiten.

            3. Vetėm nė raste pėrjashtimore dhe atėherė kur ka njė plan me pėrzgjedhje pėr anijen e peshkimit, lejohet peshimi i produkteve tė peshkut nė bordin e anijes nė fjalė.

            4. Saktėsia dhe vėrtetėsia e tė dhėnave nga peshimi i produkteve tė peshkut ėshtė pėrgjegjėsi e blerėsve tė regjistruar, pjesėmarrėsve nė ankand apo organeve dhe personave tė tjerė, pėrgjegjės gjithashtu pėr tregtimin e parė tė kėtyre produkteve.

            5. Nė rastin e pikės 3 tė kėtij neni, pėrgjegjėsia pėr saktėsinė dhe vėrtetėsinė e tė dhėnave nga peshimi ėshtė e kapitenit ose pronarit  tė anijes sė peshkimit.

 

Neni 114 

Tė dhėnat nga peshimi

 

            Tė dhėnat e dala nga peshimi pėrdoren pėr plotėsimin e deklaratave tė zbarkimit, pėr dokumentet e transportit, shėnimet e shitjes dhe deklaratat e marrjes nė dorėzim.

 

Neni 115 

Detyrimet e blerėsve tė regjistruar

 

            1. Blerėsit e regjistruar, pjesėmarrėsit e regjistruar nė ankand ose organe dhe persona tė tjerė tė autorizuar nga autoritetet pėrgjegjėse i dėrgojnė Inspektoratit tė Peshkimit, brenda 48 orėve, dokumentin e shitjes, menjėherė pas pėrfundimit tė procesit dhe mundėsisht nė rrugė elektronike.

            2. Inspektorati autorizon apo dhe detyron, kur ėshtė rasti, blerėsit e regjistruar, pjesėmarrėsit e regjistruar nė ankand ose organe dhe persona tė tjerė tė autorizuar, tė regjistrojnė dhe tė transmetojnė tė gjitha tė dhėnat qė pėrmbahen nė dokumentin e shitjes.

            3. Tė dhėnat, qė duhen pėrfshirė nė dokumentin e shitjes sė parė, pėrcaktohen me rregullore nga ministri.

 

Neni 116 

Marrja nė dorėzim

 

            Procedurat e marrjes nė dorėzim dhe tė kėrkesave tė hartimit tė kėtij dokumenti nga zotėruesit e anijeve tė peshkimit, subjekt i kėtij ligji, miratohen me vendim tė Kėshillit tė Ministrave.

 

KREU XVIII 

PESHKIMI I PALIGJSHĖM, I PARREGULLUAR

DHE I PARAPORTUAR  (PPP) 

Neni 117

 Peshkimi i paligjshėm, i parregulluar dhe i paraportuar

 

            1. Peshkimi i paligjshėm, i parregulluar dhe i paraportuar rezulton nė rastet kur mjeti lundrues:

            a) ka peshkuar pa leje apo pa autorizim tė vlefshėm;

            b) nuk ka respektuar detyrimet e lidhura me regjistrimin dhe deklarimin e tė dhėnave pėr zėniet ose tė tė dhėnave tė lidhura me to, pėrfshirė kėtu dhe tė dhėnat qė transmetohen nėpėrmjet satelitit ose lajmėrimit paraprak;

            c) ka peshkuar nė njė zonė tė ndaluar, gjatė njė periudhe kohore nė tė cilėn ndalohet peshkimi me aktet pėrkatėse, ligjore dhe nėnligjore,

            ē) ka peshkuar nė njė zonė tė ndaluar, pa pasur njė kuotė pėr kėtė peshkim;

            d) ka peshkuar nė njė zonė tė ndaluar kur ka mbaruar kuotėn;

            dh) ka peshkuar nė njė thellėsi tė ndaluar nė zonėn e ndaluar;

            e) ka peshkuar nė mėnyrė tė drejtpėrdrejtė njė popullatė, pėr tė cilėn peshkimi ėshtė i ndaluar ose i pezulluar;

            ė) ka pėrdorur mjete peshkimi jo tė autorizuara ose nė kundėrshtim me legjislacionin nė fuqi;

            f) ka falsifikuar apo fshehur markimin, identifikimin ose matrikulimin e saj;

            g) ka fshehur, prishur ose zhdukur elemente tė provės nė lidhje me njė hetim; 

            gj) ka penguar aktivitetin e inspektorėve nė zbatim tė detyrave tė tyre tė  kontrollit pėr zbatimin e masave mbrojtėse dhe menaxhuese nė fuqi ose tė vėzhguesve nė funksionet e vėzhgimit tė zbatimit tė rregullave kombėtare nė fuqi;

            h) ka imbarkuar, transborduar ose zbarkuar peshq me madhėsi mė tė vogėl se madhėsia e pėrcaktuar nė aktet pėrkatėse, ligjore dhe nėnligjore, nė fuqi; 

            i) ka kryer transbordime ose ka marrė pjesė nė veprimtari tė peshkimit tė pėrbashkėt me mjete lundruese tė identifikuara si mjete qė zhvillojnė   aktivitet PPP ose i ka dhėnė ndihmė apo furnizuar kėto anije;

            j) ka kryer transbordime ose ka marrė pjesė nė veprimtari tė peshkimit tė  pėrbashkėt me mjete lundruese tė identifikuara si mjete lundruese tė pėrfshira nė listėn e mjeteve lundruese PPP kombėtare ose i ka dhėnė ndihmė apo i ka furnizuar kėto anije;

            k) ka kryer transbordime ose ka marrė pjesė nė veprimtari tė peshkimit tė pėrbashkėt me mjete lundruese tė identifikuara nė pronėsi tė njė organizate rajonale tė peshkimit;

            l) ka kryer aktivitet peshkimi nė zonėn qė ėshtė nė kompetencė menaxhimi tė njė organizate rajonale peshkimi nė kundėrshtim me masat mbrojtėse dhe menaxhuese tė kėsaj organizate ose qė shkel kėto masa dhe mban flamurin e njė shteti qė nuk ėshtė palė nė kėtė organizatė apo qė nuk bashkėpunon me tė;

            ll) ėshtė pa kombėsi, sipas kushteve tė pėrcaktuara nė tė drejtėn ndėrkombėtare.

2. Aktivitetet e ushtruara sipas pikės 1 tė kėtij neni, nė kuptim tė kėtij ligji, konsiderohen si shkelje tė rėnda.

 

Neni 118

 Ndalimi pėr produktet PPP

 

            1. Ndalohen eksporti, importi ose hedhja nė treg e prodhimeve peshkore qė burojnė nga peshkimi PPP.

            2. Produktet peshkore tregtohen, eksportohen ose importohen vetėm kur ato janė tė shoqėruara nga certifikatat e zėnies, sikurse ėshtė miratuar nga ministri.

            3. Skema e certifikimit tė zėnieve pėr eksportimin dhe importimin e produkteve peshkore dhe autoritetet pėrgjegjėse pėr kontrollin e saj miratohen me vendim tė Kėshillit tė Ministrave.

 

KREU XIX

 MBYLLJA E PESHKIMIT

 Neni 119

 Mbyllja e peshkimit

 

            1.  Ministri vendos mbylljen e peshkimit nė njė zonė tė caktuar kur:

            a) zėniet e njė stoku apo grupi stoqesh, subjekt i njė kuote, janė ezauruar nga anijet e peshkimit;

            b) kufiri maksimal i lejueshėm pėr njė anije/subjekt, pėr njė lloj peshku apo pėr njė zonė tė caktuar gjeografike, subjekt i sforcos sė peshkimit, konsiderohet i arritur.

            2. Me hyrjen nė fuqi tė kėtij ligji mosha e mjeteve lundruese, tė cilat pėrdoren pėr peshkimin tregtar, qė do tė regjistrohen nė regjistrat e mjeteve lundruese tė Republikės sė Shqipėrisė, pėrcaktohet mė vendim tė Kėshillit tė Ministrave, nė pėrputhje me standardet, kriteret dhe kushtet mjedisore.

 

Neni 120 

Detyrat e autoriteteve pėrgjegjėse gjatė mbylljes sė peshkimit

 

            1. Autoritetet pėrgjegjėse ndalojnė peshkimin pėr tė gjitha apo pėr njė pjesė tė flotės, kur janė plotėsuar parashikimet e pėrcaktuara nė nenin 119 tė kėtij ligji.

            2. Autoritetet pėrgjegjėse pėrcaktojnė datėn, pėrtej sė cilės nuk lejohet mė peshkimi nė kėto zona, dhe datėn e fundit deri kur transbordimet, transferimet dhe zbarkimet apo zėniet mund tė lejohen.

 

KREU XX

 INSPEKTIMI

 Neni 121

 Autoriteti i inspektimit tė peshkimit

 

            1. Autoriteti i inspektimit tė peshkimit ėshtė pjesė e strukturės sė ministrisė.

            2. Inspektorėt kryejnė inspektimin mbi baza jodiskriminuese, nė det, nė porte, gjatė transportit, gjatė procesit tė pėrpunimit dhe nė tregun e shitjes sė peshkut dhe tė nėnprodukteve tė tij.

            3. Ministri pėrcakton rregullat pėrkatėse pėr kompetencat e inspektorėve pėr inspektimin e peshkimit, si pjesė pėrbėrėse e inspektoratit shtetėror kompetent.

            4. Ministri harton dhe miraton rregulloren dhe manualin e detyrave dhe tė pėrgjegjėsive tė inspektorėve pėr peshkimin.

  

 

Neni 122

Detyrat e inspektorėve tė peshkimit

 

            1. Inspektorėt pėr peshkimin kontrollojnė:

            a) rregullsinė e zėnieve qė ndodhen nė bordin e mjetit lundrues tė peshkimit, tė magazinuara, tė transportuara, nė pėrpunim apo tė tregtuara, si dhe vėrtetėsinė dhe saktėsinė e dokumenteve apo transmetimeve elektronike qė lidhen me to;

            b) rregullsinė e veglave tė peshkimit tė pėrdorura pėr llojet, objekt kontrolli, dhe pėr zėniet e tyre qė janė nė bordin e anijes sė peshkimit;

            c) nėse ėshtė e pėrshtatshme, planin e ngarkesės dhe ngarkesat e veēanta tė llojeve;

            ē) shėnjimin e veglave tė peshkimit;

            d) informacionin pėrkatės pėr motorin, ashtu siē parashikohet nė kėtė ligj.

2. Kontrolli kryhet nė ujėra apo nė tokė, pėrfshirė portet, pikat e zbarkimit, mjetet e transportit, qendrat e grumbullimit tė peshkut, merkatot, pikat e shitjes dhe restorantet.

            3. Inspektorėt kryejnė inspektimet nė mėnyrė tė tillė qė tė shkaktojnė sa mė pak shqetėsime apo pengesa pėr anijen e peshkimit, aktivitetin e subjektit tė peshkimit apo pėr mjetet e transportit dhe aktivitetet e tyre, pėr magazinimin, pėrpunimin dhe marketimin e zėnieve.

            4. Inspektorėt parandalojnė ēdo degradim tė mundshėm tė zėnieve gjatė kohės sė tyre tė inspektimit.

            5. Inspektorėt e peshkimit bashkėpunojnė me Policinė e Shtetit, organet tatimore dhe doganore, policinė bashkiake, Rojėn Bregdetare, kapiteneritė e porteve, QNOD-nė, Autoritetin Kombėtar tė Ushqimit, si dhe ēdo autoritet tjetėr pėrgjegjės, tė pėrcaktuar me vendim tė Kėshillit tė Ministrave.

 

Neni 123

 Tė drejtat e inspektorėve pėr peshkimin

 

            Inspektorėt pėr peshkimin, sa herė qė vėrejnė shkelje tė dispozitave tė kėtij ligji dhe tė akteve nėnligjore nė zbatim tė tij, kanė tė drejtė:

            a) tė ndalojnė shkelėsin dhe mjetin lundrues, nė tė cilin ėshtė konstatuar shkelja;

            b) tė kėrkojnė gjenealitetet e shkelėsit;

            c) tė pėrpilojnė formularin e procesverbalit tė konstatimit tė shkeljes;

            ē) tė ndalojnė e tė shoqėrojnė menjėherė nė komisariatin apo rajonin mė tė afėrt tė policisė personat e ndaluar, nė rast se kėta tė fundit refuzojnė tė japin gjenealitetet e tyre, kur dyshohet se tė dhėnat e lidhura me gjenealitetet janė tė pasakta, si dhe nė rastet kur shkelja pėrbėn vepėr penale;

            d) tė bėjnė kallėzim nė organet gjyqėsore, nė rastet kur shkelja pėrbėn vepėr penale;

            dh) tė sekuestrojnė sendet e pėrdorura pėr kryerjen e shkeljes ose qė janė   pasojė  e shkeljes.

 

 

Neni 124

 Hartimi i raporteve nga inspektorėt

 

            1. Inspektorėt pėr peshkimin hartojnė raportet pėrkatėse, sipas kėrkesave tė pėrcaktuara nė manualin e pėrgatitur nga ministria.

            2. Raporti i inspektimit hartohet pas ēdo rasti tė evidentuar dhe tė inspektuar nga ekspertėt nė fjalė dhe i dėrgohet pėr tė proceduar mė tej ministrisė.

 

Neni 125

 Vėzhguesit

 

            1. Ministri cakton specialistė me detyrėn vėzhgues ose marrės i mostrave nė peshkim, i cili:

            a) duhet tė pajiset me njė dokument indentifikimi tė lėshuar nga ministri, i detyrueshėm pėr ta mbajtur me vete nė ēdo kohė gjatė kryerjes sė detyrės. Kėtė dokument vėzhguesi ka pėr detyrė t’ua tregojė pronarėve tė subjekteve ose kapitenėve tė anijeve tė peshkimit, kur kėrkojnė tė hipin nė njė anije peshkimi qė ndodhet nė ujėrat shqiptare ose kur kėrkojnė tė kryejnė intervista nė lidhje me aktivitetin e peshkimit nė territorin shqiptar;

            b) i caktuar, sipas kėtij ligji, gėzon tė njėjtėn mbrojtje si inspektori pėr peshkimin.

            2. Vėzhguesi ka pėr detyrė:

            a) tė vėzhgojė zėnien, trajtimin e pėrpunimin e burimeve ujore dhe veprimtaritė  e lidhura me to, si dhe tė regjistrojė tė dhėnat nė lidhje me kėto veprimtari;

            b) tė grumbullojė dhe tė regjistrojė informacionin biologjik e informacionet e tjera tė lidhura me aktivitetin qė rregullohet nga ky ligj; 

            c) tė grumbullojė mostra tė burimeve ujore tė peshkuara;

            ē) tė raportojė nė drejtori pėr tė gjitha vėzhgimet dhe informacionin e marrė sipas kėtij neni;

            d) tė kryejė edhe aktivitete tė tjera, tė cilat pėrcaktohen nga drejtoria e peshkimit;  

            dh) nė rast se vėzhguesi vepron nė zbatim tė rregullave tė njė marrėveshjeje ndėrkombėtare, tė ndėrmarrė ato aktivitete, pėr tė cilat ėshtė rėnė dakord ndėrmjet ministrisė dhe autoritetit pėrkatės tė kėtij autoriteti, tė shprehur nė marrėveshje, por qė nuk janė nė kundėrshtim me shkronjat “a” deri nė “ē” tė kėsaj pike.

            3. Ministria i kėrkon personit mbajtės tė lejes sė peshkimit profesional ose kapitenit tė njė vendi tjetėr:       

            a) tė pranojė njė vėzhgues peshkimi nė bordin e anijes sė peshkimit;

            b) tė pranojė vėzhguesit e peshkimit nė ēdo pronė dhe mjediset e pėrdorura pėr shfrytėzimin e burimeve ujore detare;

            c) tė lejojė vėzhguesit e peshkimit, tė pėrmendur nė shkronjat “a” dhe “b” tė kėsaj pike, tė kenė akses nė tė gjitha pjesėt e tokės, anijet e peshkimit dhe lokaleve, si dhe tek tė dhėnat, dokumentet pėr burimet ujore detare qė gjenden atje;

            ē) tė sigurojė akomodim tė arsyeshėm pėr vėzhguesit e peshkimit, tė pėrmendur nė shkronjat “a” dhe “b” tė kėsaj pike;

            d) tė lejojė vėzhguesit e peshkimit, sipas shkronjave “a” dhe “b” tė kėsaj pike tė pėrdorin tė gjitha pajisjet e nevojshme pėr kryerjen e funksioneve tė tij ose tė saj.

            4. Njė marrės mostrash i peshkimit ėshtė i autorizuar tė mbledhė informacion tė tillė apo statistika, siē kėrkohet nga drejtoria e peshkimit dhe mund:

            a) tė hipė nė bord tė ēdo anije peshkimi, me qėllim tė mbledhjes sė informacionit tė  peshkimit;

            b) tė intervistojė dhe tė marrė informacione tė tilla nga pronarėt, kapitenėt dhe peshkatarėt e anijeve tė peshkimit shqiptare tė regjistruara.

            5. Marrėsit e mostrave tė peshkimit u nėnshtrohen kėrkesave tė konfidencialitetit, sipas nenit 96 tė kėtij ligji.

 

KREU XXI

 SANKSIONET 

Neni 126 

Masat qė merren pėr tė garantuar zbatimin e legjislacionit

 

            Tėrėsia e dėnimeve dhe dėnimeve plotėsuese llogaritet nė mėnyrė tė tillė qė tė garantojė qė shkelėsve tė ligjit t’u hiqen pėrfitimet ekonomike qė rrjedhin nga shkelja e kryer. Dėnimet duhet gjithashtu tė krijojnė efekte nė pėrpjesėtim me shkeljen e kryer dhe tė tilla qė tė shėrbejnė si shkurajuese pėr shkelje tė ngjashme nė tė ardhmen.

 

Neni 127

 Subjektet pėrgjegjėse tė kundėrvajtjeve administrative

 

            1. Pėrgjegjėsia civile nė hapėsirėn detare i takon:

            a) kapitenit tė mjetit lundrues pėr tė gjitha shkeljet/kundėrvajtjet administrative tė dispozitave tė kėtij ligji, tė realizuara prej/ose nė bordin apo me mjetet e ndodhura nė bordin e mjetit lundrues dhe tė konstatuara prej autoriteteve kompetente;

            b) ndonjė personi tjetėr vetėm nė rast se kapiteni vėrteton se shkelja/kundėrvajtja ėshtė kryer kundėr vullnetit tė tij, pavarėsisht nga masat e marra, si dhe kur ai e identifikon personin, i cili ka realizuar shkeljen.

            2. Pėrgjegjėsia civile nė ujėrat e brendshme i takon:

            a) sipėrmarrėsit ose subjektit tė peshkimit, kur janė personalisht e juridikisht pėrgjegjės pėr gjobat dhe kundėrvajtjet administrative tė vendosura ndaj ndihmėsve e vartėsve tė tyre pėr shkeljet e kėtij ligji;

            b) personave qė kanė kryer shkeljen, nė rastet kur sipėrmarrėsi apo subjekti i peshkimit vėrteton se shkelja/kundėrvajtja ėshtė kryer kundėr vullnetit tė tij, pavarėsisht nga masat e marra prej kėtij tė fundit, si dhe kur identifikon personin, i cili ka realizuar shkeljen.

 

Neni 128

 Kundėrvajtjet administrative

 

A. Pėrbėjnė kundėrvajtje administrative shkeljet e mėposhtme:

1. Hedhja e mbeturinave tė lėngshme apo tė ngurta qė krijojnė efekte negative nė cilėsinė e mjedisit ujor, nė kundėrshtim me dispozitat e shkronjės “a” tė nenit 7 tė kėtij ligji, dėnohet sipas legjislacionit nė fuqi nė fushėn e mbrojtjes sė mjedisit.

2. Lėshimi i llojeve tė peshkut joindigjenė dhe/ose organizmave tė tjerė ujorė, llojeve tė peshkut tė modifikuara gjenetikisht ose organizmave tė tjerė ujorė, nė kundėrshtim me dispozitat e shkronjės “b” tė nenit 7 tė kėtij ligji, nė hapėsirėn detare dhe nė ujėra tė brendshme, dėnohet me gjobė, nga 100 000 lekė deri nė 500 000 lekė.

3. Aktivitetet nėnujore, qė synojnė peshkimin nė vende ku nuk ėshtė marrė mė parė leje prej autoritetit menaxhues pėrgjegjės, nė kundėrshtim me dispozitat e shkronjės “c” tė nenit 7 tė kėtij ligji, dėnohen me gjobė, nga 10 000 lekė  deri nė  50 000 lekė.

4. Kapja e tė vegjėlve, llojeve tė peshkut dhe organizmave tė tjerė ujorė tė paarrirė pėr t’u riprodhuar ose me pėrmasa pėrtej atyre tė parashikuara nė aktet nėnligjore, nė kundėrshtim me dispozitat e kėtij ligji, dėnohet me gjobė, nga 100 000 lekė deri nė 500 000 lekė.

5. Ushtrimi i aktivitetit tė peshkimit dhe marrja ose shkatėrrimi i faunės dhe florės nė zonat e mbrojtura ujore, nė kundėrshtim me dispozitat e shkronjave “a” dhe “b” tė pikės 1 tė  nenit 12  tė kėtij ligji,  dėnohen me gjobė, nga 200 000 lekė deri nė 1 000 000 lekė.

6. Hedhja apo shfrytėzimi i rėrės ose zhavorrit, shkarkimi apo zhvendosja e ujėrave apo ēdo materiali tjetėr ndotės, si edhe ndėrhyrja, prishja apo shkatėrrimi i mjedisit nė zonat e mbrojtura ujore, nė kundėrshtim me dispozitat e shkronjės “c” tė pikės 1 tė nenit 12 tė kėtij ligji, dėnohen me gjobė, nga 400 000 lekė deri nė 2 000 000 lekė.

7. Ndėrtimi i strukturave nė tokė apo nė ujė nė kundėrshtim me dispozitat e shkronjės “ē” tė pikės 1 tė nenit 12 tė kėtij ligji,  dėnohet me gjobė, nga 600 000 lekė deri nė 3 000 000 lekė.

8. Ndėrmarrja apo kryerja e aktiviteteve tė tjera qė mund tė kenė njė ndikim negativ mbi ekosistemin e zonės sė mbrojtur nė kundėrshtim me dispozitat e shkronjės “d” tė pikės 1 tė nenit 12 tė kėtij ligji,  dėnohet me gjobė, nga 200 000 lekė deri nė

1 000 000 lekė.

9. Kapja e peshkut dhe organizmave tė tjerė ujorė nė kundėrshtim me urdhrin pėr ndalimin e peshkimit, jashtė sezonit apo nė zonat ku nuk lejohet peshkimi, nė kundėrshtim me dispozitat e neneve 13 dhe 14 tė kėtij ligji,  dėnohet me gjobė, nga 200 000 lekė deri nė 1 000 000 lekė.

10. Zėnia e peshkut dhe organizmave tė tjerė ujorė me eksplozivė, substanca kimike ose ēdo mėnyrė tjetėr qė vret, intoksikon apo helmon, nė kundėrshtim me dispozitat e pikės 1 tė nenit 16 tė kėtij ligji, dėnohet me gjobė nga 1 000 000 lekė deri nė 5 000 000 lekė.

11. Mbajtja nė bord apo nė breg e eksplozivėve apo substancave kimike qė vrasin, helmojnė apo intoksikojnė peshkun dhe organizmat e tjerė ujorė, nė kundėrshtim me dispozitat e pikės 2 tė nenit 16 tė kėtij ligji, dėnohet me gjobė nga 500 000 lekė deri nė 2 500 000 lekė.

            12. Pėrdorimi dhe mbajtja nė anije e substancave apo pajisjeve, sipas pikės 3 tė nenit 16 tė kėtij ligji, dėnohet me gjobė nga 500 000 lekė deri nė 2 500 000 lekė.

            13. Shkelja e nenit 16 pika 4 tė kėtij ligji  dėnohet me gjobė, nga 5 000 lekė deri nė 10 000 lekė.

            14. Ushtrimi i veprimtarisė sė peshkimit nė kundėrshtim me dispozitat e nenit 16 pikat 5 e 6 tė kėtij ligji,  dėnohet me gjobė, nga 100 000 lekė deri nė 500 000 lekė;

            15. Ushtrimi i peshkimit pa qenė i regjistruar nė regjistrin e anijeve tė peshkimit, sipas pėrcaktimeve tė nenit 32 tė kėtij ligji,  dėnohet me gjobė, nga 5 000 lekė deri nė 10 000 lekė.

            16. Shkelja e dispozitave tė nenit 33 tė kėtij ligji,  dėnohet me gjobė, nga 20 000 lekė deri nė 50 000 lekė.

            17. Shkelja e dispozitave tė nenit 34 tė kėtij ligji pėrbėn kundėrvajtje administrative dhe dėnohet me gjobė, nga 30 000 lekė deri nė 50 000 lekė.

            18. Ushtrimi i veprimtarisė sė peshkimit prej njė anijeje tė huaj nė ujėrat e Republikės sė Shqipėrisė, dėnohet me gjobė, qė varion nga 20 milionė lekė nė 45 milionė lekė. Anija e peshkimit qėndron e bllokuar deri nė pagesėn e plotė tė gjobės sė vendosur. Shpenzimet e ruajtjes dhe mirėmbajtjes sė anijes sė bllokuar pėrballohen nga kundėrvajtėsi.

            19. Peshkimi, mbajtja nė bord, transitimi nė barkė dhe anije, zbarkimi i qėllimtė dhe hedhja nė treg ose pėr konsum e llojeve tė mbrojtura tė peshkut dhe organizmave tė tjerė ujorė, nė kundėrshtim me dispozitat e pikės 1 tė nenit 37 tė kėtij ligji dėnohen me gjobė, nga 1 000 000 lekė deri nė 5 000 000 lekė.

            20. Ushtrimi i veprimtarisė sė peshkimit ēlodhės - argėtues nė kundėrshtim me dispozitat e nenit 38 pika 2 tė kėtij ligji,  dėnohet me gjobė, nga 5 000 lekė nė 10 000 lekė.

            21. Mbledhja dhe/apo tregtia e peshkut dhe organizmave tė tjerė ujorė tė zėnė me eksplozivė, substanca kimike ose ēdo mėnyrė tjetėr qė vret, intoksikon apo helmon,  dėnohet me gjobė, nga 100 000 lekė deri nė 500 000 lekė.

            22. Ushtrimi i veprimtarisė sė peshkimit amator, pa qenė i pajisur me autorizimin pėrkatės ose nė kundėrshtim me dispozitat e neneve 40 e 42 tė kėtij ligji,  dėnohet me gjobė, nga 500 lekė deri nė 1 000 lekė.

            23. Ushtrimi i veprimtarisė sė peshkimit turistik, pa qenė i pajisur me autorizimin pėrkatės ose nė kundėrshtim me dispozitat e neneve 40 e 42 tė kėtij ligji,  dėnohet me gjobė, nga 50 000 lekė deri nė 100 000 lekė.

            24. Ushtrimi i veprimtarisė sė peshkimit ēlodhės - argėtues nė kundėrshtim me dispozitat e nenit 45 tė kėtij ligji,  dėnohet me gjobė:

            a) nga 5 000 lekė deri nė 10 000 lekė pa mjet lundrues;

            b) nga 50 000 lekė deri nė 100 000 lekė nė rast se pėr kryerjen e shkeljes pėrdoret mjet lundrues.

            25. Cilido, qė zhvillon veprimtari studimore dhe shkencore pa autorizimin, sipas nenit 49 tė kėtij ligji ose nė kundėrshtim me kushtet e pėrcaktuara nė autorizim, dėnohet me gjobė nga 100 000 lekė deri nė 300 000 lekė.

            26. Ushtrimi i peshkimit, pa qenė i pajisur me leje apo nė kundėrshtim me kushtet e parashikuara nė tė, sipas dispozitave tė nenit 30 tė kėtij ligji,  dėnohet me gjobė, nga 200 000 lekė deri nė 1 000 000 lekė.

            27. Ushtrimi i peshkimit, pa qenė i pajisur me autorizim apo nė kundėrshtim me kushtet e parashikuara nė tė, sipas dispozitave tė nenit 69 tė kėtij ligji, dėnohet me gjobė, nga 200 000 lekė deri nė 1 000 000 lekė.

            28. Mosshėnjimi i mjeteve lundruese dhe veglave tė peshkimit, sipas nenit 70 tė kėtij ligji, dėnohet me gjobė, nga  5 000 lekė deri nė 10 000 lekė.

            29. Mosinstalimi i pajisjeve, sipas nenit 72 tė kėtij ligji, manipulimi i tyre, shuarja ose nxjerrja jashtė pėrdorimit pėr njė periudhė tė caktuar kohe ose pėrfundimisht, dėnohen me gjobė, nga 500 000 lekė deri nė 1 000 000 lekė, sikurse ndalimi i aktivitetit tė peshkimit tė mjetit lundrues, sipas pikės 8 tė nenit 72 tė kėtij ligji.

            30. Mosrespektimi i detyrimeve nė lidhje me regjistrimin dhe deklarimin e tė dhėnave nė lidhje me zėniet ose tė dhėnave tė lidhura me to nė librin e anijes, tė regjistrimit elektronik, tė lajmėrimit paraprak, dhe deklaratėn e zbarkimit, sipas detyrimeve tė neneve 74 deri 82 tė kėtij ligji,  dėnohen me gjobė, nga 5 000 lekė deri nė 10 000 lekė.

            31. Mosrespektimi i detyrimeve, sipas nenit 83 tė kėtij ligji, nė lidhje me deklaratėn e zbarkimit, dėnohet me gjobė, nga 5 000 lekė deri nė 10 000 lekė.

            32. Peshkimi mbi normat e lejuara nė zonat e peshkimit, pėr tė cilat ka njė regjim tė pėrcaktuar peshkimi, si dhe shkelja e procedurave dhe dispozitave tė pėrcaktuara nė nenet 88 deri 90 tė kėtij ligji, dėnohen me gjobė, nga 50 000 lekė deri nė 100 000 lekė, si dhe me konfiskimin e sasive mbi kuotat e lejuara.

            33. Shkeljet nga ana e anijeve tė peshkimit qė nuk janė tė pajisura me sistemin e monitorimit nė anije apo qė nuk transmetojnė tė dhėnat e librit tė anijes sė peshkimit dhe qė janė subjekt i njė regjimi sforcoje peshkimi tė dispozitave tė pėrcaktuara nė nenet 91 dhe 92 tė kėtij ligji, dėnohen me gjobė, nga 50 000 lekė deri nė 100 000 lekė.

            34. Transbordimi i zėnieve nga njė anije nė tjetrėn, nė porte ose vende tė pamiratuara, sipas pėrcaktimeve tė nenit 99 tė kėtij ligji dhe nė kundėrshtim me nenin 98 tė kėtij ligji,  dėnohet me gjobė, nga 10 000 lekė deri nė 50 000 lekė.

            35. Pėrdorimi i njė fuqie tjetėr motorike, zėvendėsimi i saj me njė tjetėr motor me tjetėr fuqi apo pėrdorimi i njė fuqie tjetėr tė modifikuar teknikisht, kur kjo e fundit nuk ėshtė certifikuar zyrtarisht nga Regjistri Detar, nė shkelje tė nenit 102 tė kėtij ligji, dėnohen me gjobė, nga 10 000 lekė deri nė 50 000 lekė.

            36. Shkeljet e dispozitave tė neneve 105 dhe 106 tė kėtij ligji dėnohen me gjobė, nga 10 000 lekė deri nė 50 000 lekė, si dhe kontrollin e anijes sė peshkimit nė daljen e saj mė tė parė nė port.

            37. Shkelja e dispozitave tė nenit 107 tė kėtij ligji dėnohet me gjobė, nga 10 000 lekė deri nė 50 000 lekė.

            38. Shkelja e dispozitave tė nenit 108 tė kėtij ligji dėnohet me gjobė, nga 30 000 lekė deri nė 50 000 lekė.

            39. Mosparaqitja e certifikatės sė origjinės sė produkteve peshkore, me qėllim identifkimin e zonės pėrkatėse tė origjinės nga operatorėt pėrgjegjės pėr zėnien, shitjen, magazinimin ose transportimin e tyre, nė shkelje tė pikės 2 tė nenit 109 tė kėtij ligji, si dhe shkelja e dispozitave tė pikės 1 tė nenit 110 dhe tė pikės 1 tė nenit 111 tė kėtij ligji, dėnohen me gjobė, nga 50 000 lekė deri nė 100 000 lekė.

            40. Hedhja nė treg, importi ose eksporti i prodhimeve peshkore nga peshkimi PPP, pėr rastet e tjera tė paparashikuara nė pikat e mėsipėrme tė kėtij neni, pėrbėjnė shkelje, tė cilat dėnohen me gjobė sa pesėfishi i vlerės sė prodhimeve peshkore, si dhe me konfiskimin e tyre.

            B) Tė drejtėn e gjobės pėr kundėrvajtjet administrative, tė parashikuara nė kėtė nen, e ka Inspektorati i Peshkimit.

            C) Procedurat e ekzekutimit tė gjobave bėhen nė pėrputhje me ligjin nr. 10 279, datė 20.5.2010 “Pėr kundėrvajtjet administrative”.

           

Neni 129

 Dėnimet plotėsuese

 

            Nė rastin e konstatimit tė kundėrvajtjes administrative, tė parashikuar nė nenin 128 tė kėtij ligji, dhe nė varėsi tė shkallės sė dėmit tė shkaktuar, pėrveē vendosjes sė gjobės, Inspektorati i Peshkimit mund tė aplikojė cilindo prej dėnimeve tė mėposhtme:

            a) konfiskimin e produkteve tė peshkuara;

            b) konfiskimin e mjeteve dhe pajisjeve tė pėrdorura pėr peshkim;

            c) konfiskimin e anijes sė peshkimit/mjetit lundrues;

            ē) ndėrprerjen e lejes ose autorizimit tė lėshuar nė bazė tė legjislacionit nė fushėn e tregtimit ose hedhjes pėr konsum tė prodhimeve peshkore pėr njė periudhė jo mė tė gjatė se 6 muaj e, nė rast pėrsėritjeje tė sė njėjtės kundėrvajtje, deri nė ndėrprerjen e pėrhershme tė tyre;

            d) ēregjistrimin nga regjistri i peshkatarėve pėr njė periudhė jo mė tė gjatė se 6 muaj ose, nė rast pėrsėritjeje tė sė njėjtės kundėrvajtje, deri nė ndėrprerjen e pėrhershme tė tij.

 

Neni 130

Sistemi i pikėve pėr shkeljet e rėnda

 

            1. Gjatė ushtrimit tė aktivitetit tė peshkimit, nga Inspektorati i Peshkimit aplikohet si sanksion plotėsues edhe sistemi i pikėve pėr shkeljet e rėnda.

            2. Lejet e peshkimit, autorizimi ose e drejta e peshkimit, pėr qėllime sanksionimi pėr shkeljet e kryera gjatė ushtrimit tė aktivitetit tė peshkimit, kanė vlerėn maksimale 90 pikė.

            3. Nėse gjatė njė inspektimi vėrehen dy ose mė shumė shkelje tė rėnda tė kryera nga i njėjti person, fizik ose juridik, apo nga njė anije peshkimi, atėherė titullarit tė lejes ose anijes sė peshkimit i vendosen maksimalisht 12 pikė penalitet pėr shkeljet e konstatuara, duke ia zbritur nga pikėt e pėrcaktuara sipas pikės 2 tė kėtij neni.

            4. Nėse mjeti lundrues ose subjekti i peshkimit gjatė ushtrimit tė aktivitetit ėshtė sanksionuar pėr shkelje tė ndryshme, duke arritur kėshtu deri nė 18 pikė penalitet, atėherė leja e tij e peshkimit, autorizimi ose e drejta e peshkimit pezullohet automatikisht pėr dy muaj. Kjo periudhė pezullimi bėhet 4 muaj nėse mjeti lundrues ose subjekti i peshkimit gjatė ushtrimit tė aktivitetit tė tij ėshtė sanksionuar nė vazhdimėsi, duke grumbulluar kėshtu 36 pikė penalitet. Leja e peshkimit, autorizimi ose e drejta e peshkimit pezullohet tetė muaj pėr herė tė tretė, nėse mjeti lundrues ose subjekti i peshkimit gjatė ushtrimit tė aktivitetit tė tij ėshtė sanksionuar nė vazhdimėsi pėr shkelje tė ndryshme, duke grumbulluar kėshtu 54 pikė penalitet. Nė rastin kur mjeti lundrues ose subjekti i peshkimit gjatė ushtrimit tė aktivitetit tė tij ėshtė sanksionuar nė vazhdimesi pėr shkelje tė ndryshme, duke grumbulluar 72 pikė penalitet, atėherė ai sanksionohet pėr herė tė katėrt me pezullim tė lejes sė peshkimit, autorizimit ose tė sė drejtės sė peshkimit pėr njė periudhė kohore njėvjeēare. Nėse pikėt e penalitetit tė grumbulluara nga mjeti lundrues ose subjekti i peshkimit pėr shkelje tė ndryshme tė konstatuara gjatė ushtrimit tė aktivitetit tė tij arrijnė nė 90, atėherė kėtij tė fundit i hiqet pėrfundimisht leja e peshkimit, autorizimi ose e drejta e peshkimit.

            5. Sanksionimi me pikėt e penalitetit i mbetet mjetit lundrues/subjektit tė peshkimit nė fjalė edhe nė rastin kur mjeti lundrues shitet apo ndryshon formėn e pronėsisė ose formėn e menaxhimit.

            6. Nėse mjeti lundrues/subjekti i peshkimit nuk kryen njė shkelje tė re, tė rėndė, nė tre vitet nė vijim tė shkeljes sė fundit, tė gjitha pikėt penalizuese nė lejen e peshkimit, autorizimin ose tė drejtėn e peshkimit anulohen.

            7. Ky sistem pikėsh pėr tė sanksionuar kundėrvajtėsin shėrben edhe pėr shkeljet e kryera nga kapiteni i anijes sė peshkimit, pėrfshirė kėtu dhe rastin e dėshmisė sė tij si kapiten.

 

KREU XXII

 ANKIMI

 Neni 131

 Ankimi

 

            1. Ankimi administrativ kundėr vendimeve tė marra, nė lidhje me shkeljen e dispozitave tė parashikuara nė nenet 128 deri 130 tė kėtij ligji, depozitohet nė ministri brenda 10 ditėve nga data e marrjes sė njoftimit.

            2. Ankimet, sipas pikės 1 tė kėtij neni, shqyrtohen prej Komisionit tė Pėrhershėm tė Ankimeve.

            3. Ndaj vendimit tė Komisionit tė Pėrhershėm tė Ankimeve bėhet ankim nė gjykatė brenda 30 ditėve nga data e marrjes sė njoftimit.

            4. Ministri miraton pėrbėrjen e komisionit, rregulloren e funksionimit tė tij, procedurat qė ndiqen pėr shqyrtimin e ankimeve dhe vendimmarrjen, formatin e ankimit, si dhe elementet qė duhet tė pėrmbajė kėrkesa pėrkatėse qė plotėsohet prej ankimuesit.

 

Neni 132

 Ankimi pėr lejen e peshkimit

 

            Ankimi nė lidhje me vendimin pėr dhėnien ose jo tė miratimit pėr lejen e peshkimit bėhet nė pėrputhje me pėrcaktimet nė dispozitat e ligjit nr. 10 081, datė 23.2.2009 “Pėr licencat, autorizimet dhe lejet nė Republikėn e Shqipėrisė”.

 

  

KREU XXIII

 DISPOZITA KALIMTARE

 Neni 133

 Dispozita kalimtare

 

            1. Lejet e peshkimit profesional, tė vlefshme nė bazė tė dispozitave ekzistuese nė momentin e hyrjes nė fuqi tė kėtij ligji, mbeten tė tilla deri nė afatin e skadimit tė tyre.

            2. Lejet e peshkimit tregtar pėr anijet e peshkimit, tė lėshuara pėrpara hyrjes nė fuqi tė kėtij ligji, vazhdojnė tė jenė tė vlefshme deri kur organi pėrkatės i lėshimit tė kėtyre lejeve konstaton mospėrputhshmėri me kushtet qė ato duhet tė pėrmbushin apo duhet tė kishin pėrmbushur pėr rinovimin e kėsaj lejeje.

 

Neni 134

 Pėrshtatja me kėrkesat e ligjit

 

            Brenda 6 muajve nga hyrja nė fuqi e kėtij ligji, personat qė ushtrojnė aktivitet peshkimi marrin tė gjitha masat qė tė pėrshtatin aktivitetin e tyre nė pėrputhje me dispozitat e tij.

 

Neni 135

 Aktet nėnligjore

 

            1. Ngarkohet Kėshilli i Ministrave pėr nxjerrjen e akteve nėnligjore, nė zbatim tė neneve 5 pika 2, 9, 11 pika 1, 18 pika 5, 24 pika 4,  37 pika 1,  52 pika 3, 66 pika 4, 72 pika 8, 74 pika 4, 77 pika 3, 82 pika 2, 85 pika 2, 93 pikat 4 e 5, 100 pika 1, 101 pika 2, 112 pika 3, 113 pika 1, 116, 118 pika 3 dhe 119 pika 2 tė kėtij ligji.

            2. Ngarkohet ministri pėr nxjerrjen e akteve nėnligjore, nė zbatim tė neneve 8, 10 pika 1, 13, 14, 15, 19 pika 3, 21 pika 6, 22 pika 4, 25 pika 4, 26 pika 3, 29 pika 2, 30 pika 3, 31 pika 2, 32 pika 5, 33 pika 3, 40 pika 2, 43 pika 2, 44 pikat 1 e 2, 50, 62 pika 2, 65 pikat 2 e 4, 70 pika 2, 81 pika 3, 87, 93 pika 1, 99 pika 2, 102 pika 1, 103, 107, 109 pika 3, 115 pika 3, 118 pika 2, 121 pikat 3 e 4 dhe 131 pika 4 tė kėtij ligji.

 

Neni 136

 Shfuqizime

 

Me hyrjen nė fuqi tė kėtij ligji, dispozitat qė kanė tė bėjnė me peshkimin tė ligjit nr.7908, datė 5.4.1995 “Pėr peshkimin dhe akuakulturėn”, tė ndyshuar, si dhe aktet nėnligjore pėr peshkimin, nė zbatim tė tij, shfuqizohen.

 

Neni 137

 Hyrja nė fuqi

 

            Ky ligj hyn nė fuqi 15 ditė pas botimit nė Fletoren Zyrtare.

                                                                                            

                                                                                              K R Y E T A R E

                                                                                     Jozefina TOPALLI (ĒOBA)

 

Miratuar nė datėn 31.5.2012


                [1]  Ky ligj ėshtė pėrafruar pjesėrisht me:

                Rregulloren e Kėshillit nr. 1224/2009/KEE, datė 20 nėntor 2009  “Mbi krijimin e njė sistemi kontrolli komunitar pėr tė garantuar respektimin e rregullave tė politikės sė pėrbashkėt tė peshkimit”, e cila ndryshon rregulloret nr. 847/96/KE, nr. 2371/2002/KE, nr. 811/2004/KE, nr. 768/2005/KE, nr. 2115/2005/KE, nr. 2166/2005/KE, nr. 388/2006/KE, nr. 509/2007/KE, nr. 676/2007/KE), nr. 1098/2007/KE, nr. 1300/2008/KE, nr. 1342/2008/KE dhe shfuqizon rregulloret nr. 2847/93/KEE,  nr. 1627/94/KE dhe nr. 1966/2006/KE. Numri CELEX 32009R1224,  Fletore Zyrtare e Bashkimit Europian, Seria L, nr. 343, datė 22.12.2009, faqe 1-50.

                Direktivėn e Parlamentit Europian dhe Kėshillit nr. 2000/60/KE, datė 23 tetor 2000 “Mbi krijimin e njė kuadri pėr veprimin komunitar nė fushėn e ujėrave”, tė ndryshuar. Numri CELEX 32000L0060,  Fletore Zyrtare e Bashkimit Europian, Seria L, nr. 327, datė 22.12.2000 faqe. 1-73.

                Rregulloren e Kėshillit nr. 2371/2002/KE, datė 20 dhjetor 2002 “Mbi mbrojtjen dhe shfrytėzimin e qėndrueshėm tė burimeve peshkore nė kuadėr tė politikes sė pėrbashkėt tė peshkimit”, tė ndryshuar. Numri CELEX 32002R2371, Fletore Zyrtare e Bashkimit Europian, Seria L, nr. 358, datė 31.12.2002, faqe. 59-80.

                Rregulloren e Kėshillit nr. 1967/2006/KE,  datė  21 dhjetor 2006 “Mbi masat menaxhuese pėr shfrytėzimin e qėndrueshėm te burimeve peshkore tė Detit Mesdhe”, e cila ndryshon Rregulloren nr. 2847/93/KEE dhe shfuqizon Rregulloren nr. 1626/94/KEE. Numri CELEX 32006R1967, Fletore Zyrtare e Bashkimit Europian, Seria L, nr. 409, datė 30.12.2006,  faqe. 11-85.

                Rregulloren e Kėshillit nr. 1198/2006/KE, datė 27 korrik 2006 “Mbi Fondin Europian tė Peshkimit”. Numri CELEX 32006R1198, Fletore Zyrtare e Bashkimit Europian, Seria L, nr. 223, datė 15.8.2006, faqe. 1-44.

                Rregulloren e Kėshillit nr. 1005/2008/KE, datė 29 shtator 2008 “Mbi krijimin e njė regjimi komunitar pėr tė parandaluar, dekurajuar dhe eliminuar peshkimin ilegal, tė padeklaruar dhe tė parregulluar”, e cila ndryshon rregulloret nr. 2847/93/KE, nr. 1936/2001/KE, nr. 601/2004/KE dhe shfuqizon rregulloret, nr. 1093/94/KE e (KE), nr. 1447/1999/KE. Numri CELEX 32008R1005, Fletore Zyrtare e Bashkimit Europian nr. 286, datė 29.10.2008, faqe. 1-32.

                Rregulloren e Kėshillit  (KE) nr. 199/2008 25 shkurtit  2008 “Mbi krijimin e njė kuadri komunitar pėr mbledhjen, menaxhimin dhe pėrdorimin e tė dhėnave nė sektorin e peshkimit dhe mbėshtetjen e kėshillimit shkencor nė lidhje me Politikėn e Pėrbashkėt tė Peshkimit”. Numri CELEX 32008R0199, Fletore Zyrtare e Bashkimit Europian, Seria L, nr. 60, datė 5.3.2008, faqe 1-12.

                Rregulloren e Kėshillit nr. 104/2000/KE, datė 17 dhjetor 1999 “Mbi organizimin e pėrbashkėt tė tregjeve pėr produktet e peshkimit dhe akuakulturės”. Numri CELEX 32000R0104, Fletore Zyrtare e Bashkimit Europian, Seria L, nr. 17, datė 21.1.2000, faqe. 22-52.

                Vendimin e Komisionit nr. 1999/478/KE, datė 14 korrik 1999 “Pėr rinovimin e Komitetit Konsultativ pėr Peshkimin dhe Akuakulturėn”. Numri CELEX 31999D0478, Fletore Zyrtare e Bashkimit Europian, Seria L, nr. 187, datė 20.7.1999, faqe. 70-73.

                Vendimin e Komisionit nr. 2005/629/EC, datė 26 gusht 2005 “Pėr krijimin e Komitetit Shkencor, Teknik dhe Ekonomik pėr Peshkimin”. Numri CELEX 32005D0629, Fletore Zyrtare e Bashkimit Europian, Seria L, nr. 225, datė 31.8.2005, faqe. 18-22.

                Rregulloren e Zbatimit tė Komisionit nr. 404/2011/BE, datė 8 prill 2011 “Pėr pėrcaktimin e modaliteteve tė zbatimit tė Rregullores sė Kėshillit nr. 1224/2009/KEE, datė 20 nėntor 2009 “Mbi krijimin e njė sistemi kontrolli komunitar pėr tė garantuar respektimin e rregullave tė Politikės sė Pėrbashkėt tė Peshkimit””. Numri CELEX 32011R0404, Fletore Zyrtare e Bashkimit Europian, Seria L, nr. 112, datė 30.4.2011 faqe. 1-153.